Hawajski masaż Lomi Lomi Nui

Lomi Lomi NuiPoszukując idealnego masażu dla ciała i ducha, pragnąc w pełni go doświadczyć, warto zwrócić uwagę na taki masaż jak Lomi Lomi Nui… Pod tą bardzo egzotycznie brzmiącą nazwą kryje się hawajski masaż, który obecnie stosuje się przede wszystkim w calach leczniczych, jednak dawniej był on bardzo ważnym elementem tak zwanych obrzędów inicjacji…
 Lomi Lomi Nui czyli…

 Warto bliżej poznać samą nazwę tego ciekawego masażu i jej znaczenie. Otóż, ?lomi lomi? w języku hawajskim oznacza ugniatanie, naciskanie, pocieranie, można też tłumaczyć nazwę tę jako ?dotyk miękkiej łapy zadowolonego kota?, co już samo w sobie brzmi bardzo przyjemnie. Powtórzenie ?lomi? w nazwie zabiegu ma na celu podkreślenie jakości oraz siły masażu, z kolei ?nui? oznacza tyle co wyjątkowy, ważny. Tak więc nazwa Lomi Lomi Nui oznacza całościowy masaż, bardzo intensywny, który wpływa zarówno na duszę i ciało.

Ten hawajski masaż wykonuje się przy użyciu ciepłego oleju i dźwięku (muzyki, śpiewu). Może on być wykonywany przez dwóch masażystów, w zależności od potrzeb. Masażysta w czasie zabiegu posługuje się nie tylko dłońmi, ale również łokciami i przedramionami.

Choć ceremonia Lomi Lomi Nui jest bardzo stara, ma swoją długą i piękną tradycję na Hawajach, masaż zyskał popularność na świecie całkiem niedawno temu, bo dopiero w drugiej połowie XX wieku. W Polsce jest on znany i praktykowany dopiero od zaledwie kilku lat.

Co daje taki masaż?

Masaż ten przede wszystkim odpręża, usuwa napięcie mięśniowe, stabilizuje układ nerwowy, poprawia krążenie, ogólnie uwalnia od stresu, pozwala na wyciszenie. Jest to zatem jeden z masaży o charakterze leczniczym.

Ceremonia Lomi Lomi Nui

Dawniej ceremonię Lomi Lomi Nui prowadzili tak zwani mistrzowie uzdrawiania i odbywała się ona w świątyniach kahuni. Osoba poddawana obrzędowi (między innymi właśnie masażowi) kładła się na kamiennym stole, który pełnił funkcję ołtarza. Ceremonia ta miała za zadanie oczyścić duchowo osoby, które wchodziły w jakiś przełomowy, szczególny moment życia. W ten sposób przygotowywano przykładowo władcę, który miał objąć tron czy też kogoś, kto musiał podjąć bardzo ważną życiową decyzję.

fot. Urlaub und Tagung im Westerwald źródło: flickr.com