Peeling medyczny – co to takiego?

obkurcznie pochwyPeeling medyczny, jak sama nazwa wskazuje, jest czymś więcej niż tylko i wyłącznie zabiegiem kosmetycznym mającym na celu poprawę wyglądu skóry. Nieco rzadziej spotykane nazwy peelingu medycznego to chemoeksfoliacja lub dermopeeling. Peeling taki może rozwiązać wiele różnych problemów skórnych, dlatego też warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jeśli owe problemy posiadamy.
Co należy wiedzieć o peelingu medycznym?

Po pierwsze należy mieć świadomość tego, że jest to peeling bardzo silnie działający, co jest jednoznaczne z tym, że daje on świetne wyniki. Nie można go jednak wykonać samodzielnie w domu, ale trzeba udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego czy też gabinetu medycyny estetycznej. Peeling medyczny może być powierzchniowy, średniogłęboki lub też głęboki.

Czym to się różni?

Każdy peeling polega, najogólniej rzecz ujmując, na tym, aby złuszczyć stary naskórek. W przypadku peelingu powierzchniowego złuszczana jest tylko wierzchnia warstwa naskórka. W przypadku peelingu średniogłębokiego, preparat dociera głębiej, do miejsca, w którym naskórek łączy się ze skórą właściwą. Jak można się domyślić, peeling głęboki działa najsilniej, bo dociera w głąb skóry właściwej ? choć jest nieco bardziej inwazyjny, można osiągnąć z jego pomocą wręcz zaskakujące efekty estetyczne i zdrowotne.

Dla kogo peeling medyczny?

Zabieg ten polecany jest szczególnie osobom borykającym się z takimi problemami jak między innymi rozmaite przebarwienia, łuszczyca, trądzik różowaty oraz blizny potrądzikowe, doskonale rozwiązuje również problem nadmiernego przetłuszczania się skóry. Oczywiście peeling ten można stosować w celu ogólnego odmłodzenia skóry, przywrócenia jej blasku. Peeling ujędrnia skórę i spłyca zmarszczki. Niestety istnieją także przeciwwskazania do wykonania peelingu medycznego, dlatego też przed każdym zabiegiem następuje konsultacja i ostatecznie to specjalista decyduje o tym, czy zabieg można wykonać czy też nie. Wśród przeciwwskazań należy wymienić między innymi otwarte rany, opryszczkę, ciążę i karmienie piersią, zmiany skórne (alergiczne).

Peeling medyczny ? rodzaje

Peeling medyczny jest obecnie wyjątkowo popularnym zabiegiem, na który coraz to częściej decydują się klienci gabinetów dermatologii estetycznej. Peeling medyczny niejedno ma imię, dlatego też warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby móc wybrać w pełni świadomie zabieg peelingu medycznego najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań

Peeling medyczny ? podział ze względu na substancje użyte do zabiegu

Preparaty stosowane do peelingu medycznego w dużej mierze opierają się na rozmaitych kwasach. I tak, bardzo często wykorzystywanym kwasem jest kwas migdałowy. Peeling tym właśnie kwasem polecany jest szczególnie osobom, które posiadają wrażliwą cerę. Świetnie sprawdza się on w redukowaniu zmarszczek, a także w walce z trądzikiem. Innym popularnym kwasem jest kwas mlekowy. Dzięki niemu można pozbyć się przykładowo przebarwień. Często wykorzystuje się również kwasy owocowe, retinol (kwas witaminy A, beta-hydroksykwasy, kwas pirogronowy. Należy pamiętać o tym, że ostatecznie to dermatolog decyduje o tym, jaki preparat będzie najlepszy ? najbardziej skuteczny i najbezpieczniejszy.

Jak głęboko działa peeling medyczny?

I to zależy od tego, na jaki rodzaj peelingu medycznego zdecydujemy się. Mamy bowiem do wyboru peeling powierzchniowy, średniogłęboki oraz głęboki. Pierwszy wymieniony ? peeling powierzchniowy działa na wierzchnie warstwy naskórka. Jest on jak najbardziej skuteczny, ale mniej ?inwazyjny? aniżeli pozostałe dwa. Peeling średniogłęboki działa na poziomie warstwy podnaskórnej. W tym właśnie miejscu naskórek łączy się z tak zwaną skórą właściwą. Dzięki głębszemu działaniu, zabieg pobudza do produkcji elastyny oraz kolagenu. Jest to zabieg na tyle specjalistyczny, że wykonać go może wyłącznie lekarz. Podobnie jest z peelingiem głębokim. Działa on na poziomie skóry właściwej.

Po zabiegu

Po zabiegu peelingu medycznego w żadnym wypadku nie wolno opalać się przez okres miesiąca. Lepiej ogólnie unikać słońca, a jeśli nie zawsze jest to możliwe, koniecznie trzeba stosować krem z wysokim filtrem. Do momentu powrotu do pełnej sprawności skórę trzeba bardzo intensywnie nawilżać. Oczywiście nie można drapać skóry poddanej zabiegowi.