Jak dowiedzieć się, czy nie brakuje ci magnezu?

6_Jak dowiedzieć się, czy nie brakuje ci magnezuChociaż jest on postrzegany jako jeden z cenniejszych dla organizmu makroskładników, coraz więcej ludzi zmaga się z jego niedoborem. Co ważne, istnieje kilka oznak świadczących o obniżonej zawartości magnezu, dlatego już dziś warto zaznajomić się z tymi, które pojawiają się najczęściej.

Przede wszystkim, zanim okaże się, że wizyta u lekarza stanie się koniecznością, dobrze samodzielnie zaobserwować, co dzieje się w organizmie, by przekonać się, czy w jakimkolwiek stopniu świadczy to o wspomnianych dolegliwościach związanych z brakiem makroelementu. Objawy braku magnezu w organizmie nie zawsze muszą być łatwo zauważalne, ponieważ w większości znajduje się on w tkankach, co może nieco utrudniać obserwację. Niemniej jednak warto uważnie się sobie przyglądać ? im szybciej dostrzeże się nieprawidłowości, tym prędzej będzie można na nie odpowiednio zareagować.

Symptomy niedoboru

Jedna z pierwszych oznak mogących sygnalizować zwiększone zapotrzebowanie magnezu to wszelkiego rodzaju skurcze. Najczęściej dotyczą one nóg i są połączone z bólami stóp. Zauważalne są również tiki mięśniowe. W początkowej fazie niedoboru mogą pojawić się również brak apetytu, osłabienie organizmu, wymioty oraz zawroty głowy. Kolejne jego etapy mogą przerodzić się w poczucie odrętwienia, drgawki, zaburzenia pracy serca, a nawet zmiany osobowości.

Kolejne reakcje organizmu to tiki występujące z udziałem mięśni szkieletowych mogące dać początek różnego rodzaju skurczom, takim jak skurcz szyi, pleców albo głowy. Co istotne, częstym zjawiskiem jest również fakt, że osoba z niedoborem magnezu miewa problemy z oddychaniem.

Nie jest to jednak koniec dolegliwości. W przypadku zaburzeń związanych ze skurczem mięśni gładkich dostrzega się takie zmiany jak problemy z zaparciami, skurczami dróg moczowych oraz skurczami towarzyszącymi miesiączce. Niewystarczająca ilość magnezu w organizmie może spowodować także światłowstręt, nadwrażliwość na hałas lub kłopoty z przełykaniem spożywanego pokarmu.

Zaniżony poziom tego pierwiastka w organizmie skutkuje także zaburzeniami w działaniu centralnego układu nerwowego. Będzie to przede wszystkim doświadczanie bezsenności, poczucia niepokoju, nadpobudliwości związanej z nieustannym ruchem, niekontrolowanych ataków paniki oraz nadwrażliwości przed okresem u kobiet.

Wreszcie, o tym, że organizm wyraża zapotrzebowanie na magnez, można dowiedzieć się również z nieprawidłowości funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Objawiają się one kołataniem serca, zaburzeniami jego rytmu lub pojawieniem się dusznicy bolesnej. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że osoby cierpiące na niedobór magnezu często zmagają się ze wzmożonym pragnieniem soli, nierzadko połączonym z pragnieniem węglowodanów.

Jak radzić sobie z niedoborem?

Poza odpowiednią suplementacją, dostępną w wielu punktach aptecznych i niektórych drogeriach, warto podjąć także decyzję o przejściu na zbilansowaną dietę, pozwalającą pozbyć się wspomnianych nieprawidłowości. Przyjęto, że dzienne zapotrzebowanie magnezu dla kobiet wynosi 310 mg, zaś dla mężczyzn ? 400 mg. Z tego powodu w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty, które okażą się wartościowym źródłem tego makroskładnika. Najwięcej magnezu znajduje się w szpinaku, czarnej fasoli, awokado, a także w ciemnej, gorzkiej czekoladzie. Dobrze pamiętać również o pestkach dyni, migdałach lub orzechach nerkowca mogących stanowić cenny dodatek do przygotowywanych posiłków.

Źródło zdjęcia: shutterstock