Czy tzw. wszywka antyalkoholowa działa? Czym jest Disulfiram i Esperal?

wszywka antyalkoholowa

W powszechnej świadomości krąży określenie, że ktoś kto ma problem z alkoholem ?zaszył się? czy ?wszył sobie Esperal? w celu zerwania z nałogiem. Na czym jednak polega taki zabieg i czy faktycznie jest on skuteczny? Wyjaśniamy czym jest Esperal oraz Disulfiram!

Nazwa Esperal nawiązuje do francuskiego słowa esperer, czyli ?mieć nadzieję?. To właśnie we Francji w 1955 roku rozpoczęto leczenie alkoholików tym środkiem. Podobno wcześniej terapie z użyciem substancji czynnej Esperalu prowadzili już Duńczycy, ale nazwa powstała dopiero w latach 50. i jak widać, funkcjonuje do dzisiejszego dnia. Ludzie niezaznajomieni z tym zagadnieniem nie wiedzą jednak, czym ów lek jest czy jak działa. Najczęściej mówi się tylko, że osoba, która jest ?zaszyta? absolutnie nie może sięgnąć po alkohol i że jest to bardzo ostateczna metoda leczenia alkoholizmu. Sprawdź jak jest w rzeczywistości!

Czym jest Esperal (Disulfiram WZF)?

Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. Wiele osób myśli że te dwie nazwy oznaczają coś zupełnie innego. Środek znany pod popularną nawą przestał być produkowany w 2009 roku, ale lek z dokładnie takim samym składem jest dostępny na rynku pod nazwą Disulfiram WZF.

Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH). Alkohol w organizmie ludzkim jest metabolizowany na drodze kilku procesów. W wątrobie etanol zmienia się w aldehyd octowy, potem w kwas octowy, a finalnie w dwutlenek węgla i wodę. Lek blokuje metabolizm, zatrzymując go na drugim etapie. Powoduje to gromadzenie się aldehydu octowego, co skutkuje bardzo gwałtownymi, nieprzyjemnymi objawami.

Disulfiram WZF ma formę tabletki, którą lekarz umieszcza w niedużym nacięciu pod skórą pacjenta. Taką ranę trzeba zaszyć ? stąd właśnie wzięło się powszechne określenie tego zabiegu. Zwykle jest to miejsce pod łopatką lub na pośladku. Środek powoli uwalnia się do krwiobiegu i można wykryć go we krwi przez kilka miesięcy.

Jak działa Eperal (Disulfiram WZF)?

Disulfiram początkowo był stosowany w leczeniu chorób skóry, ale podczas badań zauważono, że może sprawdzić się w leczeniu alkoholizmu. Substancja hamuje rozpad aldehydu octowego, co szybko prowadzi do zatrucia organizmu. Następuje wtedy tzw. reakcja disulfiramowa, czyli gwałtowne objawy, takie jak m.in.:

  • skoki ciśnienia,
  • uczucie gorąca,
  • nudności,
  • kołatanie serca,
  • problemy z oddychaniem,
  • silne stany lękowe.

W przypadku przyjęcia dużej ilości alkoholu może dojść do zatrzymania układu krążeniowo-oddechowego, omdlenia, a nawet śmierci. Pierwsze symptomy mogą wystąpić już w 10 minut po przyjęciu alkoholu i bywa, że utrzymują się nawet przez kilkanaście godzin. Przy tym oczywiście nie odczuwa się żadnych pozytywnych skutków, tj. odurzenia, rozluźnienia, poprawy nastroju itp. Świadomość konsekwencji sprawia, że osoba chora nie chce już sięgnąć po alkohol. Nie jest to jednak oczywiście jedyne działanie, które można podjąć, by całkowicie uwolnić się od nałogu.

Czy terapia Esperalem jest skuteczna?

Wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie terapia Esperalem ma być skuteczna, skoro substancja ta stanowi pewnego rodzaju zagrożenie dla chorego. Takie leczenie określa się mianem awersyjnego. Polega na wywołaniu lęku, który ma sprawić, że pacjent zacznie się bać konsekwencji wypicia alkoholu. W efekcie łatwiej będzie mu utrzymać abstynencję, do której niejako będzie zmuszony. Jest to rozwiązanie dość radykalne, ale w wielu przypadkach bardzo skuteczne.

Oczywiście sam Disulfiram nie wystarczy, by pokonać nałóg. Część osób po zakończeniu okresu działania środka znów zaczyna pić. By taka terapia miała sens, osobę chorą należy równocześnie skierować na psychoterapię. Alkoholizm często jest związany z problemami w życiu prywatnym, czasem nawet nie do końca uświadomionymi. Przy tym bardzo ważna jest motywacja chorego oraz wsparcie bliskich mu osób.

Każdy może uwolnić się z alkoholizmu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się w z takim problemem, zadzwoń na całodobowy numer: 537677773. Detoks Fenix pozwala odzyskać dawne życie!