Diety, które zakazują spożywania kawy

kawa dietyKawa bez dodatku cukru i mleka jest napojem dietetycznym, który zawiera niewiele kalorii i nie zawiera tłuszczu. Zawarta w niej kofeina może natomiast korzystnie wpływać na poziom energii, który w czasie stosowania diety może być obniżony.

Niemniej w przypadku niektórych diet spożywanie kawy jest zakazane. Należą do niej między innymi diety opracowane z myślą o osobach cierpiących na choroby serca i układu krwionośnego, choroby immunologiczne a także diety zakładające oczyszczenie organizmu z toksyn. Poniżej przedstawione diety to jedynie przykłady najczęściej stosowanych diet, które wykluczają spożywanie kawy.

Dieta Hashimoto

W przebiegu diety Hashimoto spożywanie kawy jest zdecydowanie odradzane, ponieważ kawa jest jednym z produktów, które mogą zaburzać wchłanianie hormonów tarczycy. Kawa obniża wchłanianie związków nieorganicznych i organicznych w jelitach, dlatego jej spożywanie jest odradzane osobom chorującym na chorobę Hashimoto – chorobę tarczycy rozwijającą się na podłożu autoimmunologicznym.

Dieta w przebiegu celiakii

Celiakia jest chorobą jelit, w przebiegu której dostarczanie do organizmu glutenu, powoduje produkowanie przeciwciał uszkadzających kosmki jelitowe, co prowadzi do zaburzeń wchłaniania składników spożywczych. Celiakia jest chorobą na całe życie, wymagającą stosowania odpowiedniej diety wykluczającej gluten z diety.

Gluten występuje w ziarnach niektórych zbóż. Wyekstraktowany jako substancja dodawana do żywności znajduje zastosowanie jako nośnika aromatów. Do kaw rozpuszczalnych z niższej półki gluten jest bardzo często dodawany. Niemniej kawy naturalne nie zawierają glutenu. Ponadto, obecnie na rynku są dostępne także kawy zbożowe bezglutenowe. Przyczyną wyeliminowania kawy z diety może być jednak zdolność kawy do ograniczania wchłaniania substancji w przewodzie trawiennym, który w początkowej fazie leczenia celiakii i tak już jest upośledzony pod względem wchłaniania substancji odżywczych.

Dieta zasadowa

Głównym zadaniem diety zasadowej jest przywrócenie organizmowi równowagi kwasowo – zasadowej, innymi słowy – wyeliminowanie zakwaszenia organizmu. W diecie zasadowej należy unikać między innymi cukru, nabiału, mięsa, soli, alkoholu i kofeiny. Zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej organizmu wymaga spożywania produktów posiadających pH wynoszące w granicach 7 – 10. Powinny one stanowić 75 – 80% każdego posiłku. Natomiast kawa posiada pH wynoszące zaledwie 4.0.

Dieta w zespole jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (tzw. IBS) należy do najpowszechniej występujących chorób układu pokarmowego. Schorzenie objawia się bólem brzucha, wzdęciami i nadmiernymi gazami oraz zmianą wyglądu oddawanego stolca i częstotliwości wypróżnień.

W przywróceniu prawidłowego funkcjonowania jelit pomaga dieta, która opiera się na unikaniu ostrych przypraw, alkoholu i smażonych potraw. W diecie zalecanej w przebiegu zespołu jelita drażliwego spożywanie kawy jest zdecydowanie odradzane, ponieważ pobudza wydzielanie kwasu solnego w żołądku i zaburza procesy trawienia białek. Dieta może powodować podrażnienia w przewodzie pokarmowym, których w leczeniu IBS należy unikać.