Jak zabezpieczyć zwierzaka przed zimowymi mrozami?

Jak zabezpieczyć zwierzaka przed zimowymi mrozamiWraz z nadejściem zimy i nagłymi spadkami temperatury pojawia się pytanie: czy psu jest zimno? Tak, on też odczuwa zimno, ale nie w taki sam sposób jak my. Ponieważ rasy mają różną sierść oraz różną grubość skóry i warstwy tłuszczu, odczucia termiczne również znacznie się różnią – temperatura, która jest przyjemna dla jednej rasy, może być zbyt rygorystyczna dla drugiej.

Rasy przystosowane do regionów o ekstremalnie zimnym klimacie, które mają bardzo gęstą i długą, podwójną sierść, są w stanie bardziej tolerować niskie temperatury. Akita i husky to tylko niektóre z przykładów, które tworzą tę najbardziej odporną grupę. Ale psy czują zimno i nawet takie rasy mogą cierpieć.

Skąd mam wiedzieć, czy mojemu psu jest zimno?

Aby zrozumieć, jak pies czuje zimno, trzeba dowiedzieć się więcej o tym, jak działa jego ciało. Psy są zwierzętami stałocieplnymi i regulują temperaturę ciała w taki sam sposób jak ludzie. Dlatego oznaki, że pies marznie, są bardzo podobne do naszych. Jedną z pierwszych reakcji organizmu, gdy psu jest zimno jest drżenie. Zmiany w zachowaniu, które mogą wskazywać, że psu jest zimno, obejmują dłuższe spanie, letarg  zwijanie się w kulkę, aby się rozgrzać.

Czy każdy pies czuje zimno w ten sam sposób?

Niektóre rasy są bardziej przystosowane do niskich temperatur niż inne, ponieważ pochodzą z zimnych regionów. Zwykle jednak można uzyskać wyobrażenie o tolerancji każdego zwierzęcia, patrząc na pewne cechy zewnętrzne, takie jak rodzaj sierści. Ogólnie rzecz biorąc, futro jest świetnym izolatorem termicznym i może chronić zwierzę przed odbieraniem lub utratą ciepła. Podwójna sierść, bardzo gęsta i długa, jest zwykle obserwowana u psów bardziej odpornych na zimno. W tej grupie są na przykład husky syberyjskie i samojedy. Tkanka tłuszczowa jest również świetnym izolatorem. Oznacza to, że szczuplejsze psy mają tendencję do odczuwania chłodu, natomiast grubsze będą bardziej tolerancyjne – warto pamiętać, że nadwaga może zagrażać zdrowiu zwierzęcia.

Oprócz cech fizycznych należy wziąć pod uwagę wiek psa. Szczenięta i seniorzy nie są w stanie skutecznie regulować temperatury ciała i mogą doświadczać nagłych spadków temperatury. Zwierzęta, które są w złym stanie zdrowia, również potrzebują większej ochrony.

Czy mogę ubrać psa, któremu jest zimno?

W dni o bardzo niskich temperaturach zaleca się, aby pies był dobrze rozgrzany. Ubrania dla psów, takie jak te dostępne w https://e-zoo.shop, są ważną pomocą. Wybierając, upewnij się, że ma odpowiedni rozmiar, aby uniknąć dyskomfortu, a nawet odparzeń. Możesz zdecydować się na bluzy z ciepłych materiałów i opcję, która najlepiej pasuje do stylu psa.

Ubrania dla psów mają tendencję do gromadzenia roztoczy i bakterii. Oprócz bardzo charakterystycznego, mocnego zapachu mogą też powodować alergię. Dlatego na początku trzeba uważnie obserwować zwierzę. Należy także regularnie prać i prasować ubrania dla zwierząt, by uniknąć chorób skórnych.

Najważniejsze jednak to odpowiednio dobrać rozmiar ubranka dla psa. Nie może ono uciskać w żadnym miejscu, ponieważ to powoduje problem z przepływem krwi co może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka.

Fot. Claudia Wollesen, Pixabay

Artykuł sponsorowany