Valentino – kolekcja wiosna-lato z akcentem politycznym

valentino
Valentino i dyrektorzy kreacji tego domu mody Maria Grazia Chiuri oraz Pierpaolo Piccioli  podczas pokazu wiosenno-letniej kolekcji 2016 pokazali, że na wybiegu można poruszać najaktualniejsze wydarzenia na świecie i wcale nie przeszkadza to w prezentacji pięknej odzieży.

Najpierw we wrześniu, przy zamknięciu jesienno-zimowej kolekcji, na wybiegu pojawili się Ben Stiller oraz Owen Wilson, którzy w 2001 r. odegrali role Dereka Zoolandera oraz Hansela w komedii Zoolander. Swoim występem nawiązali oni do produkcji Zoolandera 2, który w lutym przyszłego roku wejdzie do kin.

kolekcja wiosna

Ostatnio, przy prezentacji kolekcji wiosna-lato, motywem przewodnim był temat nieschodzący w ostatnich miesiącach z nagłówków gazet: imigracja. Czy można skutecznie przemycić świat polityki do pokazów mody utrzymywanych w iście hollywoodzkim stylu? Dyrektorom Valentino bez wątpienia się to udało.

kolekcjakolekcja

„Wow, to było lepsze niż Ben Stiller” – Joshua Schulman, prezes Berdgorf Goodman.

„To jest właśnie powód, dla którego działamy w świecie mody” – Karen Katz, prezes Neiman Marcus

pokaz

Pochlebnych opinii nie brakowało. Chiuri i Piccioli odnieśli się głównie do problemu afrykańskich imigrantów, którzy w ostatnich latach gromadnie zasiedlają chociażby Półwysep Apeniński. Jednakże to nie przekaz polityczny był najważniejszy. Bardziej chodziło o eksplorację różnorodnych źródeł i kulturalny kontekst, dokonanie swoistego mariażu.

moda

Oto co przed samym pokazem powiedział Piccoli:

„Po pokazie w Rzymie czuliśmy, że musimy zwrócić naszą uwagę gdzie indziej. To dobry czas na integrację różnych kultur, na stworzenie nowej równowagi pomiędzy bezpieczną włoską estetyką a przekroczeniem kolejnych kulturowych granic.”

dla kobiet

Dyrektorzy kreacji nie wyjaśnili, dlaczego skupili się właśnie na Afryce, ale z pewnością włożyli ww pokaz bardzo dużo pracy, która przyniosła niesamowite efekty. Kreacje bogate były w kolorowe wzory, odwołujące się zarówno do folkloru, jak i do nowoczesności.

kobieta

Na wybiegu można było zobaczyć płócienne suknie w stonowanych barwach, przechodzące w kreacje z zapierającymi w dech piersiach ozdobami przy kołnierzach czy mankietach. Nie zabrakło także odzieży „cięższego kalibru”, np. militarnych kurtek albo ciężkich spodni z frędzlami.

suknie

Niektóre motywy typowo odnosiły się do Afryki, inne stanowiły klasykę świata Zachodu. Piccioli i Chiuri bez wątpienia skutecznie połączyli te dwa odrębne światy. Nie ukrywali, że mają nadzieję na podobny efekt w kontekście społecznym.

valentino

valentino10

valentino11

valentino12

valentino13

valentino14

valentino15

valentino16