Większość preparatów opiera się na składnikach pochodzenia roślinnego, m.in. ekstrakcie z kasztanowca zwyczajnego, wyciągu z nagietka lub aloesu. Preparaty charakteryzujące się dodatkowym działaniem maskującym mogą zawierać naturalne, zielone pigmenty lub barwniki syntetycznego pochodzenia, które zmniejszają zaczerwienienia i widoczność pajączków. Ważnymi składnikami preparatów są też flawonoidy, zwłaszcza diosmina i hesperydyna, o czym niżej.
Zioła wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne
Do najczęstszych ziołowych składników preparatów zmniejszających widoczność żylaków i pajączków należy wyciąg z kasztanowca zwyczajnego. Charakteryzuje się on działaniem uszczelniającym naczynia krwionośne i zmniejszeniem ich kruchości. Ekstrakt z kasztanowca zwyczajnego charakteryzuje się również działaniem przeciwbakteryjnym, łagodnym działaniem ściągającym i przeciwobrzękowym. Swoje działanie zawdzięcza on flawonoidom, saponinom triterpenowym (m.in. escynie).
Podobne działanie wykazuje ekstrakt z ruszczyku kolczastego, który wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne zapobiegając powstawaniu obrzęków. Nostrzyk żółty skutecznie uszczelnia naczynia krwionośne działając jednocześnie przeciwzapalnie, podobnie jak wyciąg z liści czerwonych winogron. W składzie kosmetyków i preparatów zwalczających żylaki można znaleźć także wyciąg z nagietka i aloesu. Obie rośliny działają przeciwzapalnie i nawilżająco na skórę.
Wyciąg z żurawiny lub aronii
W kosmetyce i medycynie, w zakresie zwalczania żylaków i pajączków znajduje zastosowanie także wyciąg z żurawiny amerykańskiej. Zawiera on antocyjanozydy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych i redukujące przepuszczalność kapilar. Związki fenolowe, witaminy C, E i niacyna neutralizują działanie wolnych rodników. Ważnym składnikiem wyciągu z żurawiny amerykańskiej są także alfahydroksykwasy, które doskonale stymulują regenerację komórkową. Silne działanie wzmacniające naczynia krwionośne jest charakterystyczne także dla wyciągu z antocyjanów aroniowych.
Zielone pigmenty
W kremach przeznaczonych do cery naczynkowej, czyli ze skłonnością do powstawania pajączków (pękających naczynek) znajdują się zielone pigmenty. Barwniki są związkami chemicznymi pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego) lub syntetycznego. Przykładem naturalnego barwnika zielonego jest chlorofil, który najczęściej pozyskuje się z liści pokrzywy i lucerny.
Diosmina i hesperydyna
Preparaty w formie kremów, serum lub maści przeznaczone do zwalczania żylaków i pajączków powinny zawierać zmikronizowaną diosminę i hesperydynę ? są to podstawowe substancje lecznicze stosowane we współczesnej medycynie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Obie substancje należą do flawonoidów ? grupy związków roślinnych o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Diosmina i hesperydyna wzmacniają naczynka krwionośne i chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oba związki roślinne hamują działanie hialuronidazy zapewniając szczelność naczynkom.
Kosmetyki oraz preparaty lecznicze zalecane dla osób zmagających się z żylakami i pajączkami mogą okazać się niewystarczające w sytuacji, gdy zmiany są już w bardzo zaawansowanym stadium. Można stosować jednocześnie kosmetyki oraz specjalne rajstopy przeciwżylakowe i bandaże elastyczne. Jednak efekt całkowitego usunięcia żylaków i pajączków można uzyskać często dopiero po wykonaniu zabiegu. Nowoczesne metody pozwalają na skuteczne pozbycie się problemu bez pozostawiania szpecących blizn.