Leksykon mody. Ciekawostki z historii kabaretek

kabaretkiPierwsze skojarzenia, jakie przywołują dziś kabaretki, to ponętne tancerki z musicalu Moulin Rouge albo piękne, amerykańskie pin-up girls. Później, siateczkowe rajstopy stały się symbolem wyzwolenia i akcentem charakterystycznym dla stylu punk. Dziś są podstawą większości seksownych stylizacji ? każda pani z pewnością założyła je chociaż raz. Ale nie zawsze tak było.

Kabaretki ? z angielskiego fishnet czyli rybacka sieć ? to ażurowe rajstopy lub pończochy o charakterystycznej, siateczkowej fakturze. Swoją polską nawę zawdzięczają pierwotnemu, scenicznemu zastosowaniu. Historyczka mody, Valerie Steele, podejrzewa, że kabaretki powstały z połączenia wiktoriańskiego zamiłowanie do koronek z ponadprzeciętnym uwielbieniem pończoch. Przyczyną mogła być ówczesna moda na długie, całkowicie zasłaniające ciało suknie, i chęć, by podkreślić skromną stylizację jakimś zmysłowym akcentem ? choćby niewidocznym dla oczu osób postronnych. Poniżej kilka ciekawostek z historii tego nietypowego fragmentu damskiej garderoby.

Rybackie sieci

Pierwszą wzmiankę o odzieniu z sieci rybackich można odnaleźć w jednej z baśni autorstwa braci Grimm z 1815 roku. Bohaterka opowieści miała, w zamian za królewski ślub, udowodnić swoją roztropność, przychodząc do władcy ?nie będąc nagą, ani ubraną, nie pieszo i nie jadąc, nie drogą i nie obok drogi?. Zmyślna dziewczyna owinęła się siecią pożyczoną od rybaków, a następnie kazała się przywiązać do oślego ogona. W ten sposób nie mając na sobie ubrania, ale nie pozostając nagą, nie idąc oraz nie jadąc, przekonała króla do małżeństwa.

Kabaretki w Moulin Rouge

W dziewiętnastowiecznej Francji ? ojczyźnie kabaretek ? ten element garderoby stanowił początkowo jedynie część stroju estradowego artystek rewiowych. Z biegiem czasu, kabaretki zaczęły kojarzyć się z wyzywającym strojem kobiet ?lekkich obyczajów?, a noszenie ich przez ?przyzwoite? dziewczyny było nie do pomyślenia. Wyjątkowa moc kabaretek drzemie w siateczkowym splocie, który załamując się na krągłościach, pięknie podkreśla kobiecą sylwetkę w ruchu.

Od hollywoodzkich kreacji po londyński streetwear

Zła sława towarzyszyła kabaretkom aż do lat 50. ubiegłego wieku. Straciły wtedy aurę ostentacji i skandalu, a zaczęły kojarzyć się z ultrakobiecymi stylizacjami i zmysłowym dodatkiem do ołówkowych spódnic. Stało się tak za sprawą gwiazd srebrnego ekranu ? Marylin Monroe czy Marleny Dietrich, które do dziś uważane są za ikony sex appealu. Do mody ulicznej kabaretki wprowadziła Twiggy ? czołowa modelka lat 60. Chętnie zestawiano je wtedy z ekstremalnie krótkimi spódniczkami, demonstrując niezależność i wyzwolenie kobiet.

Manifest

W latach 70. Vivienne Westwood, słynna brytyjska projektantka i skandalistka, dodała kabaretkom jeszcze jedno nieszablonowe zastosowanie ? stały się manifestem rodzącej się kultury punk rocka. Dopełnianiem drapieżnej stylizacji były wówczas siateczkowe rękawiczki, a z czasem całe kombinezony, nierzadko pozaciągane i z przetarciami. Taki styl stanowił jednoznaczne zaprzeczenie uładzonej kobiecości, postrzeganej stereotypowo. Do pełnej popularności kabaretek ostatecznie przyczyniła się Madonna, która w latach 90. chętnie zakładała je na swoje koncerty czy sesje fotograficzne.

Jak współcześnie nosić kabaretki?

Obecnie nie ma już ograniczeń stylistycznych, estetycznych ani kulturowych i tego typu rajstopy bądź pończochy można nosić w zasadzie do każdej stylizacji. Pasują nie tylko do spódnic, ale nawet do ? popularnych ostatnio ? szerokich spodni typu culottes. Dobrze wyglądają jako tło w przetartych dżinsach oraz jako dodatek do prostych stylizacji, w stylu małej czarnej. Choć zestawione z pantoflami na wysokim obcasie mogą odrobinę za mocno nawiązywać do rewiowej historii, ale przy płaskich mokasynach prezentują się nonszalancko i swobodnie. Producenci oferują szeroki wybór tego typu bielizny, w różnych kolorach i wzorach. Kabaretki zdominowały również pokazy mody, po obu stronach czerwonego dywanu. Lansują je projektanci, noszą je gwiazdy, celebrytki i blogerki. Tradycyjne romby ustąpiły miejsca sześcianom, kołom czy wzorom kwiatowym. Dostępne są we wszystkich kolorach, chociaż należy przyznać, że klasyczne kabaretki czarne cieszą się wciąż największą popularnością.