Lhasa – Shangri-La Hotels and Resorts

pięciogwiazdkowy hotel

Od 2014 roku odwiedzający Lhasę turyści będą mogli skorzystać z usług ekskluzywnego hotelu należącego do luksusowej sieci Shangri-La Hotels and Resorts. Sieć posiada hotele w najpiękniejszych miejscach Ziemi. Ich cechą charakterystyczną jest nie tylko wysoka jakość usług (i cen) ale też ciekawa architektura nawiązująca do najlepszych tradycji danego miejsca.

Lhasa położona jest w zachodnich Chinach i pełni rolę stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego od VII w. Zawdzięcza tę rolę królowi Songcen Gampo, który obrał Lhasę na swoją siedzibę i rozpoczął budowę, zachowanego do dziś, pałacu Potala.Według kronik buddyjskich król Songcen Gampo wprowadził do Tybetu buddyzm poprzez małżeństwo z nepalską księżniczką Bhrykuti oraz chińską księżniczką Wencheng (które później uznano za emanacje bogini Tary).

W XVII wieku Lhasa stała się siedzibą V Dalajlamy, który zamieszkał w pałacu Potala. Pałac jest najwyżej położonym (3700 m n.p.m.) pałacem na świecie. Został wybudowany ponad 90 metrów nad miastem, na południowym zboczu góry Marpo Ri (Czerwonej skały). Pałac Potala został wzniesiony z kamieni, drewna i gliny, bez użycia gwoździ. Ma 13 kondygnacji i był największym zamieszkiwanym budynkiem na świecie.

Wnętrze pałacu podzielone jest na dwie strefy : świecką (Potrang Karpo czyli Biały Pałac) i tę stanowiącą centrum życia religijnego Tybetu – Potrang Marpo (Czerwony Pałac). W Potrang Marpo znajdują się groby 8 z 14 Dalajlamów. Cały pałac posiada około 1000 komnat, 10 000 kapliczek i 200 000 rzeźb. Od 1994 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Większość bezcennych dzieł Chińczycy wywieźli z Lhasy do Pekinu. Z tego co pozostało w pałacu Potala najsłynniejszy jest znajdujący się w Potrang Marpo, wysoki na 20 metrów, wykonany z około 3700 kilogramów złota sarkofag króla Soncen Gampo. Także kaplice wybudowane ku jego czci są bezcennym zabytkiem. Największe kaplice Pałacu stanowią: Kaplica Północna poświęcona Buddzie Siakjamuni, Kaplica Południowa ku czci Padmasambhavie oraz grobowa Kaplica Zachodnia. Umieszczono w niej pięć złotych stup należących do kolejnych dalajlamów. Ośrodkim religijnego życia Pałacu jest Święta Kaplica (Phakpa Lhakhang) z XVII-wiecznym posągiem Bodhisattwy współczucia, Chenrezig. Według legendy bóstwo zamieszkiwało przez pewien czas jaskinię pod kaplicą.

Nazwa Potala pochodzi prawdopodobnie od imienia świętej góry buddyzmu tybetańskiego Putuo znajdującej się w południowych Chinach, mitycznej siedziby Bodhisattwy Czenrezig.

Hotel Shangri-La położony jest 10 minut spacerem od Pałacu Potala. Z jego okien rozciąga się niezapomniany widok na majestatyczne Himalaje i miasto zatopione w historii. Jest to pierwszy tego typu luksusowy obiekt na terenie Lhasy. Został wybudowany zgodnie z najlepszymi tradycjami architektonicznymi tego miejsca a wnętrza wyposażono w sprzęty przypominające do złudzenie te z pałacowych komnat.

Budynek Shangri-La wyposażony jest w 289 luksusowych apartamentów, kilka ekskluzywnych restauracji i spa. Unikalna kultura i tradycja tybetańska widoczna tu jest na każdym kroku. Serce wnętrza hotelu stanowi salon, a jego najpiękniejszym akcentem jest 6,5 metrowy żyrandol w kształcie dzwonu. Barwy hotelu Shangri-La to kolory ziemi charakterystyczne dla tybetańskich wnętrz. Polecamy ten hotel szczególnie podróżnym udającym się na wycieczki objazdowe, ponieważ ta odrobina luksusu stanowi doskonały kontrast dla mniej okazałych hoteli azjatyckich.

Niedaleko hotelu położona jest najstarsza buddyjska świątynia w Tybecie, Dżokhang (ang. Jokhang). Tak jak pałac Potala została ona wybudowana przez króla Soncen Gampo na cześć wygnanego z własnego kraju, nepalskiego władcy Narendradewy i jego córki – Bhrikuti. Budowlę wznieśli pochodzący z Nepalu newarscy budowniczy, którzy nadali gmachowi charakterystyczny styl i architekturę jaką cechowały się indyjskie klasztory. Druga z małżonek króla – chińska księżniczka przywiozła ze sobą do Lhasy Jowo – posążek młodego Buddy Siakjamuniego, który miał zostać wykonany za życia księcia Siddharthy i osobiście przez niego pobłogosławiony. Od imienia posążka – Jowo cały kompleks nazwano  Dżokhang (Wylie Jo-khang), a od niego miasto (Wylie Lha Sa, miasto bogów).

Po intensywnym zwiedzaniu świątyni warto poszukać zacisznego miejsca, w którym można odpocząć i oddać się medytacji. W tym celu hotel Shangri-La został otoczony wspaniałym ogrodem krajobrazowym. Znajdujące się na jego terenie pawilony wybudowane zostały przez miejscowych rzemieślników zgodnie z tradycją i zachowaniem dbałości o każdy szczegół.

Turystom, którzy nie chcą tracić w czasie pobytu w Lhasie kontaktu ze światem zapewniono bezpłatne, bezprzewodowe łącze internetowe. Goście witani są słodką herbatą serwowaną w tradycyjnych tybetańskich naczyniach i prezentami takimi jak ręcznie tkane torebki z futra jaka. Na piątym poziomie hotelu znajduje się wspaniały taras, z którego można podziwiać Pałac Potala. Reastauracje przygotowują dania kuchni tybetańskiej m.in.jagnięcinę pieczoną i żeberka marynowane w jogurcie zawinięte w pieczony boczek pieczony z miejscowym serem.

Od kwietnia każdy podróżnik ceniący wypoczynek w luksusowych wnętrzach może odwiedzićto piękne miejsce.  Lhasa, pełna tajemnic i magii stolica Tybetu, której historię opisał portal Life and More.

Exit mobile version