Nowe sposoby pielęgnacji cery wrażliwej

Cera wrażliwa

Cera wrażliwa należy do bardzo wymagających typów skóry. Jej właściciele są podatni na występowanie nieoczekiwanych i gwałtownych reakcji alergicznych. Pod wpływem zmiany temperatury, wiatru, mrozu, sytuacji stresowych, mocnych promieni słonecznych, ostrych przypraw ? cera reaguje zaczerwienieniem, szczypaniem, a nawet uciążliwym swędzeniem. Posiadacze cery wrażliwej muszą uważać na to co jedzą, jakich kosmetyków używają, w jakim środowisku przebywają. Cera wrażliwa jest zdecydowanie częściej charakterystyczna dla kobiet, co niestety często wpływa na ich niską samoocenę. Najczęściej posiadacze cery wrażliwej zawdzięczają to genom, ale zdarzają się, że nabywamy ją z wiekiem. Znaczne zanieczyszczenie powietrza, nadmiar kosmetyków, szybki tryb życia, ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach są czynnikami wpływającymi na problemy z cerą. Na szczęście kosmetologia, dermatologia systematycznie pracują nad sposobami radzenia sobie z cerą wrażliwą.

Czy używać kosmetyków?

Powszechnie sądzi się, że posiadacze cery wrażliwej powinni unikać kosmetyków. Nic bardziej mylnego. Kosmetyki są potrzebne, choćby ochronne, problemem jest tylko ich właściwy dobór i użytkowanie. W przypadku cery wrażliwej już mycie twarzy wodą z kranu może podrażnić i spowodować zaczerwienienia. Można zapomnieć o tradycyjnym mydle czy mleczku. Lepiej kupować kosmetyki dostępne w aptekach, tzw. dermokosmetyki, które są przygotowywane na bazie łagodnych i przetestowanych substancji, mają właściwości kojące i nawilżające. Zamiast wody lepszy jest płyn micelarny, który nie tylko czyści skórę, ale i łagodzi wszelkie podrażnienia, ewentualnie woda termalna lub mineralna. W przypadku cery wrażliwej najbardziej narażona na rekcje alergiczne jest twarz, ale należy też zadbać o całe ciało. Wykluczone są kąpiele gorące. Do wody dobrze jest dodać olejki na bazie lnu. Zaleca się stanowcze unikanie kosmetyków perfumowanych. Nie można korzystać z oferty solarium i dobrze jest ustalić codzienną dietę. Wszelkie ostre przyprawy, napoje gazowane, mocna herbata, cukry proste powinny być wyeliminowane. Posiadacze cery wrażliwej powinni też postawić na ubrania z tkanin naturalnych.

Najczęściej popełniane błędy

Zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) jest chroniona przez warstwę lipidów. W przypadku cery wrażliwej ta warstwa ma szczególne znaczenie, bo chroni przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie powinno się więc stosować inwazyjnych peelingów, które złuszczają naskórek. To, co w przypadku cery tłustej jest zbawienne, w przypadku wrażliwej stanowi poważne zagrożenie. Zbyt intensywne pocieranie likwiduje warstwę lipidową. Skóra wrażliwa nie toleruje kosmetyków o działaniu intensywnym. Szczególnie niekorzystna w tym przypadku okazuje się witamina A i C. Zagrożenie stanowią też napary ziołowe. Zazwyczaj są one chętnie wykorzystywane w kosmetykach, ze względu na ich lecznicze działanie. Może się jednak okazać, że niektóre zioła wywołają reakcję alergiczną skóry. Najlepiej korzystać z kosmetyków znanych i sprawdzonych. Ich częsta zmiana może wywołać podrażnienia skóry. Jeśli wprowadzamy nowy kosmetyk, najlepiej czynić to powoli i uważnie obserwować organizm.

Zabiegi w salonach kosmetycznych

Pielęgnacja domowa jest podstawą. Czasem jednak warto skorzystać z zabiegów w salonach kosmetycznych, które oferują całe spektrum zabiegów przeznaczonych dla tego typu skóry. Można skorzystać z:

  • Mezoterapia bezigłowa pozwala na wnikanie, dzięki impulsom elektrycznym, kosmetyków do głębszych warstw skóry. W przypadku cery wrażliwej do skóry trafiają swoiste koktajle lecznicze, które normalizują pracę skóry i zapewniają jej wszystkie potrzebne składniki.
  • Oksybrazja jest peelingiem mechanicznym polegającym na delikatnym złuszczaniu naskórka za pomocą sprężonego powietrza. Zabieg łagodzi stany zapalne skóry i wyraźnie ją odżywia.

W przypadku cery wrażliwej powinno unikać się zabiegów laserowych i złuszczeń chemicznych. Właściwa dbałość o skórę wrażliwą zaowocuje promiennym i zdrowym jej wyglądem.

Dlaczego kosmetyki naturalne są dobre dla skóry?