Pielęgnacja suchej skóry krok po kroku

Z tekstu dowiesz się:

 

  • jakie kosmetyki do oczyszczania suchej cery sprawdzą się najlepiej,
  • co to jest metoda oczyszczania twarzy OCM,
  • jaki peeling do suchej cery jest najskuteczniejszy,
  • po co stosować serum,
  • jaki krem nawilżający wystarczająco nawilży cerę,
  • czemu warto robić sobie maseczki.

Oczyszczanie twarzy delikatnymi kosmetykami

Nawet jeśli nie nosisz makijażu i wydaje ci się, że nadmiar sebum cię nie dotyczy, twoja cera przez cały dzień ma kontakt m.in. z zanieczyszczeniami, jakie są w powietrzu. Dlatego niezbędne jest codzienne oczyszczanie jej. Rób to jednak wyłącznie za pomocą odpowiednich środków.

Jednym z najpopularniejszych kosmetyków, jakie znajdziemy niemal wszędzie, jest płyn micelarny. Micele, czyli cząsteczki, które znajdują się w tym produkcie, błyskawicznie i skutecznie rozprawiają się z zanieczyszczeniami, sebum i makijażem.

Warto wiedzieć: Płyn micelarny szczególnie często poleca się osobom z cerą suchą i wrażliwą, ponieważ nie podrażnia skóry, także nie zostawia jej nadmiernie przesuszonej.

Żel myjący z kolei szybko poradzi sobie z resztkami kosmetyków, ale używanie bardzo głęboko oczyszczających produktów może przesuszyć skórę twarzy, dlatego warto wybierać je z uwagą. Wśród substancji, jakie powinny znaleźć się w takim żelu, są np. proteiny czy kwas hialuronowy.

Ciekawym kosmetykiem oczyszczającym dla cery suchej jest również krem micelarny. Ma on zastępować żel myjący, płyn micelarny i mleczko, dzięki czemu zawartość kosmetyczki i cała pielęgnacja jest nieco bardziej minimalistyczna.

Dla cer wrażliwych nadadzą się też delikatnie oczyszczające pianki, które nie powodują uczucia ściągnięcia po użyciu. Często takie pianki mają również substancje nawilżające i łagodzące, dzięki czemu można ich używać tak komfortowo.

zmywanie makijażu olejami

A może zmywanie makijażu olejami?

OCM, czyli Oil Cleansing Method, to jedna z niezwykle popularnych metod oczyszczania twarzy za pomocą olejów. Polecana jest szczególnie dla cer suchych, jednak odpowiednie dobranie produktów może również przynieść ulgę każdemu rodzajowi skóry.

Wskazówka: Wszystko zależy od mieszanki użytych olejów. Podstawą są oleje: rycynowy i bazowy, który powinien stanowić około 90 proc.

W metodzie OCM dla cery suchej sprawdzą się oleje:

  • z awokado,
  • z pestek migdałów,
  • z pestek winogron,
  • z pestek moreli,
  • olej makadamia.

Wystarczy wylać mieszankę olejków na dłoń i wmasować w twarz. Po dłuższej chwili zmyjesz całość bez problemów za pomocą ręcznika lub ściereczki muślinowej. Pamiętaj jednak, aby materiał zanurzyć wcześniej w ciepłej wodzie. Przykładaj go do twarzy, a następnie usuń pozostałości. Twarz będzie czysta, a skóra wyjątkowo miękka.

Co z peelingami przy suchej skórze?

Wystrzegaj się agresywnych peelingów, zwłaszcza tych gruboziarnistych. Mogą one wysuszyć i podrażnić cerę. Używaj za to peelingów enzymatycznych, które nie mają widocznych drobinek. Działają one delikatnie, ale też są skuteczne. Nie powodują uczucia ściągnięcia, dlatego sprawdzą się doskonale.

Fakt, że peeling ten nie usuwa martwego naskórka w sposób agresywny, nie znaczy, że możesz go używać codziennie. Zarezerwuj sobie na ten rytuał dwa dni w tygodniu, a i tak zobaczysz efekty.

Tonik bez alkoholu

Wystarczy jeszcze tylko użyć toniku dla cery suchej, aby przywrócić jej odpowiednie pH. Staraj się unikać kosmetyków z alkoholem, które jeszcze bardziej wysuszą twoją skórę. Ewentualnie używaj takich z niewielką jego ilością.

Rada! Nie pomijaj tego kroku, ponieważ dopiero odpowiednio przygotowana twarzy może korzystać w pełni z kosmetyków dla niej przygotowanych.

Serum do cery suchej

Ten bardzo skoncentrowany kosmetyk, nakładać należy jeszcze przed kremem. Ma on zwykle dość lekką konsystencję, dzięki czemu wszystkie produkty nakładane potem będą ze sobą współgrać. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli nakładasz serum pod krem nawilżający.

Te dwa produkty powinny ze sobą współgrać, dlatego bezpieczniej będzie wybrać kosmetyki od tego samego producenta. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, sprawdź wcześniej, czy na pewno wybrane typy to dobra kombinacja.

Dobry krem nawilżający

Uczucie dyskomfortu na twarzy zniknie, jeśli dobierzesz najlepszy dla siebie krem mocno nawilżający. Postaw na składniki takie jak np. gliceryna, kwas hialuronowy, ceramidy, kolagen. Pamiętaj również o tym, że warto dzielić swoją pielęgnację na tę dzienną i nocną.

W nocy skóra ma czas na regenerację. Możesz wtedy użyć bardziej bogatego kremu intensywnie nawilżającego, ponieważ nie martwisz się o trwałość makijażu. Nawet grubsza warstwa kosmetyku wchłonie się na bardzo suchej skórze, a rano obudzisz się z wypoczętą cerą.

Nawilżający krem na dzień z kolei powinien być nieco lżejszy, aby nadawał się pod makijaż, jeśli go nosisz. Doskonale sprawdzą się też produkty o żelowej konsystencji. Zanim zrobisz zakupy, koniecznie przetestuj kosmetyk. Proś zatem o próbki w drogeriach i perfumeriach, a nawet podczas zakupów przez internet.

W kremie nawilżającym do twarzy na dzień zwróć uwagę na obecność filtru przeciwsłonecznego. W końcu to jeden z czynników, jaki przyspiesza starzenie się skóry. Jeśli twój kosmetyk nie ma ochrony przeciwsłonecznej, stosuj osobny produkt pod krem.

W sklepach znajdziesz z powodzeniem dobre produkty dla cery suchej niemal z każdej półki cenowej. Zarówno w drogeriach, jak i perfumeriach czy sklepach internetowych są prawdziwe perełki. Przykładem jest krem nawilżający Yoskine, który świetnie nadaje się na dzień pod makijaż.

Pamiętaj o maseczkach

Relaks i ukojenie skóry w jednym ? właśnie to zapewniają maseczki. Wybieraj te, które mają składniki nawilżające oraz nie trzeba ich zmywać, a wklepać nadmiar lub pozostawić do wchłonięcia przez skórę (maski całonocne). Możesz pozwolić sobie na ten rytuał nawet codziennie, jeśli czujesz taką potrzebę, zwłaszcza przed wielkim wyjściem lub po trudnej nocy.

Na rynku znajdziesz maseczki m.in.:

  • w płachcie,
  • w kremie,
  • w żelu,
  • w proszku.