Serum, esencja i booster ? kosmetyki do zadań specjalnych

Serum, esencja i booster

W perfumeriach i drogeriach oprócz klasycznych kremów pielęgnacyjnych można znaleźć kosmetyki o nieco bogatszym składzie, takie jak serum, esencja i booster. W ostatnim czasie coraz częściej sięgamy po kosmetyki do zadań specjalnych. Na pierwszy rzut oka raczej się między sobą nie różnią, ale to tylko pozory.

Jako pierwsze na polskim rynku pojawiło się serum, które jest definiowane jako kosmetyk o bardziej intensywnym działaniu oraz lżejszej konsystencji ułatwiającej wchłanianie. Następnie, w związku z trendami z Dalekiego Wschodu na polskim rynku pojawiły się esencje, w tym również kosmetyki zamknięte w ampułkach. Najpóźniej na półkach sklepowych pojawiły się natomiast boostery, które są skoncentrowane na przyspieszeniu działania innego kosmetyku lub naturalnych procesów regeneracji zachodzących w komórkach skóry. Po bliższej analizie składu, sposobu działania i zastosowania boostera, serum i esencji można dostrzec subtelne różnice między nimi, które mogą być istotne z perspektywy dbania o urodę.

Serum wspiera krem

Jeżeli mimo stosowania kremu na dzień i na noc nadal czujesz, że skóra potrzebuje wsparcia, zastosuj serum. Ten kosmetyk nie jest w stanie zastąpić kremu. Należy go stosować przed zaaplikowaniem kremu. Serum może mieć konsystencję płynną, żelową, albo kremową. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka zawartość składników mineralnych, witamin lub innych substancji wpływających bezpośrednio na kondycję i wygląd skóry. Serum powinno być stosowane przez okres około 2 ? 3 tygodni, po czym warto dać skórze trochę przerwy.

Esencja nie zawiera wody

Esencja posiada recepturę działającą silniej w porównaniu z serum. Nie zawiera ona w ogóle wody, albo zawiera ją w bardzo nikłych ilościach. Esencja charakteryzuje się lekką, a zarazem bardzo skoncentrowaną konsystencją. Można używać jej po usunięciu makijażu i oczyszczeniu twarzy po porannej lub wieczornej toalecie, zamiast tonika. Zarówno serum, jak i esencja mogą być potraktowane jako kosmetyki poprawiające stan skóry pomiędzy kolejnymi kuracjami ampułkami. Ampułki zawierają najbardziej skoncentrowaną dawkę substancji korzystnie wpływających na skórę. Nie są to ampułki zawierające „serum”, ale powinno się raczej zaliczać je do odrębnej kategorii.

Booster zwiększa tempo

Booster charakteryzuje się wysokim stężeniem składników aktywnych, dlatego można stosować go w małych ilościach, albo wymieszać go z innym kosmetykiem, np. kremem na dzień lub na noc. Szczegółowe informacje na temat tego, z czym można łączyć booster są podawane przez producenta, ponieważ możliwość takiego zastosowania musi iść w parze z badaniem dopuszczalnych, bezpiecznych dawek substancji aktywnych, jakie bez obaw o alergię i inne zmiany skórne można aplikować na skórę.

Podsumowując, składniki kosmetyków do zadań specjalnych mogą być podobne. Niemniej esencja w odróżnieniu od boostera i serum nie będzie zawierała wody. Serum w odróżnieniu od boostera ma lekką konsystencję i może być stosowane tylko pod krem. Natomiast booster w przeciwieństwie do serum i esencji może być wykorzystany do przyspieszenia regeneracji skóry, a nawet połączony z innym kosmetykiem. Problem w tym, że zamieszanie w kategoryzowaniu kosmetyków do zadań specjalnych, robią sami producenci, którzy nazywają serum boosterem, a esencjonalne ampułki określają mianem serum.