Kosmetyki do skóry wrażliwej

Delikatne kosmetyki eeny meenyDo skóry wrażliwej nie można stosować inwazyjnych kosmetyków. Niestety należy bardzo uważać aplikując na taką skórę nowe kremy czy olejki. Ponieważ istnieje wiele mitów dotyczących wrażliwej skóry, o fakty zapytaliśmy doktor dermatolog Irenę Kowalską.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy skóra staje się wrażliwa po zastosowaniu silnych kosmetyków takich jak retinole i kwasy, czy po prostu zawsze była nadwrażliwa i nawet łagodny krem może ją podrażnić – tłumaczy pani doktor.

Jeśli na skórze pojawia się egzema lub miejscowe zapalenie skóry należy bezwzględnie udać się do dermatologa. Natomiast wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry wrażliwej jak najbardziej można zastosować w codziennej pielęgnacji.

Czym jest skóra wrażliwa? 

Według dermatologa, dr Ireny Kowalskiej, wrażliwa skóra to skóra, która ma tendencję do reagowania na stosowanie różnych produktów – w szczególności tych, które są tradycyjnie trudne do tolerowania, takich jak „między innymi żele na bazie alkoholu, złuszczające, mydła i perfumowane formuły”. Cera wrażliwa to postrzeganie tego, jak się czujesz, a nie diagnoza medyczna. Termin ten jest zwykle używany do opisania tego, jak czuje się Twoja skóra, gdy używasz na niej produktów do pielęgnacji skóry lub kosmetyków. Objawy takie jak pieczenie, mrowienie, kłucie, zaczerwienienie, suchość i łuszczenie mogą być związane z wrażliwością skóry. Oczywiście, kiedy masz wrażliwą skórę, każdy nowy produkt to hazard. Ostatnie badania wykazały, że nawet 50 procent populacji twierdzi, że ma wrażliwą skórę, przy czym kobiety są nieco bardziej podatne niż mężczyźni, a obszary twarzy, takie jak powieki, są szczególnie delikatne.

Przyczyny 

Cera wrażliwa może być dziedziczona genetycznie a objawy takie jak zaczerwienienie, złuszczanie itp. będą pojawiać się co jakiś czas. Jednak przyczyną powstania wrażliwości mogą również być schorzenia takie jak podrażnienie lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Doktor Kowalska zwraca uwagę na to, że osoby z egzemą, trądzikiem, trądzikiem różowatym lub innymi stanami zapalnymi skóry są również podatne na nadwrażliwość. Jednak każdy rodzaj skóry może doświadczać okresowych nadwrażliwości, które często są spowodowane przez określony składnik lub nadmierną jego koncentrację. Niewątpliwie jedną z przyczyn coraz częstszych problemów skórnych w populacji jest stosowanie w kosmetykach substancji aktywnych. Dlatego zastanów się dwa razy zanim sięgniesz po supermocny peeling. „Jeśli Twoja skóra staje się wrażliwa w wyniku zastosowania produktu, zwykle pojawia się ostre zapalenie skóry, podczas gdy alergiczne kontaktowe zapalenie skóry może pojawić się po pewnym czasie”, mówi doktor Irena Kowalska. „Za każdym razem, gdy używasz produktu, budujesz nieco silniejszą odpowiedź immunologiczną i ostatecznie skóra wybucha”.Co więcej, niektóre czynniki środowiskowe mogą również zwiększać wrażliwość, w tym ekspozycja na promieniowanie UV i wahania temperatury zewnętrznej.

Czy „hipoalergiczny” to złoty standard? 

Wielu zakłada, że produkt oznaczony jako „hipoalergiczny” jest idealny dla wrażliwej skóry, ale jak wiele modnych haseł kosmetycznych, ten termin może nie oznaczać dokładnie tego, czego można się spodziewać. „Niestety etykiety wielu marek produktów do pielęgnacji skóry są mylące”. „Chociaż termin „hipoalergiczny” może wydawać się pocieszający, zachowaj ostrożność. Nie ma standardów ani definicji, które rządzą użyciem tego terminu, a oznaczenie „hipoalergiczny” może oznaczać to, co konkretna firma chce, aby oznaczało.” Producenci kosmetyków nie są zobowiązani do przedkładania uzasadnienia swoich oświadczeń o hipoalergiczności, co oznacza, że jest to ostatecznie zbędny termin.  Najlepsza rada doktor Kowalskiej: „Zostań swoim własnym ekspertem od skóry i sprawdź etykiety pod kątem kluczowych składników, których należy unikać”.

Jak leczyć wrażliwą skórę?

Kiedy masz wrażliwą skórę, niezależnie od przyczyny, kluczowymi problemami są dysfunkcja bariery skórnej i podwyższony poziom stanu zapalnego – mówi Irena Kowalska. Tak więc strategia leczenia wrażliwej skóry powinna opierać się na ochronie barier, jednocześnie nawilżając i uspokajając skórę.Dodaje, że chociaż osoby z predyspozycją do wrażliwej skóry zawsze będą potencjalnie narażone, znalezienie odpowiedniego rytuału pielęgnacyjnego i pominięcie wszelkich składników wywołujących reakcje alergiczne, pomoże utrzymać skórę spokojniejszą i bardziej zrelaksowaną.

Strategia pielęgnacji skóry wrażliwej 

„Moją najlepszą radą jest, aby wszystko było proste. Na początek zrezygnuj z pielęgnacji skóry i ogranicz się do delikatnego kremu lub żelu rano i wieczorem” – mówi doktor Kowalska. W tym celu możesz stosować kosmetyki eeny meeny. Poszukaj składników nawilżających, takich jak dzika róża, kiełki pszenicy i gliceryna w niepieniącym się preparacie. Delikatne kosmetyki pomogą przywrócić równowagę i zbudować barierę ochronną Twojej skóry. Inne produkty dodawaj dopiero wtedy, gdy Twoja skóra stanie się zrównoważona i gotowa.

Zapomnij o pianie 

Kiedy masz wrażliwą skórę, lista produktów, do których należy podchodzić z ostrożnością, jest długa, ale pieniące się formuły kosmetyków znajdują się na samym szczycie. Wiele pieniących się produktów do mycia twarzy ma bardziej zasadowe pH niż skóra, co oznacza, że zaburzają one tę najważniejszą równowagę i powodują, że Twoja twarz jest pozbawiona blasku. Wiele tradycyjnych formuł odwołuje się do alkoholi, takich jak alkohol izopropylowy, który może przełamać barierę skóry (nie wszystkie alkohole są szkodliwe dla skóry, ale ten z pewnością jest). Bezpiecznie możesz sięgnąć po kosmetyki eeny meeny, przeznaczone do skóry wrażliwej.

Zmień kwas 

Pojawienie się „peelingów domowych” zawierających alfa-hydroksykwasy (a mianowicie glikolowy) jest niewątpliwie przyczyną wielu nawrotów wrażliwości, ale posiadanie skóry podatnej na reakcje nie oznacza, że musisz całkowicie unikać złuszczania chemicznego. Doktor Kowalska sugeruje zamianę ostrzejszych kwasów na mlekowy. To nawilżający złuszczający alfa-hydroksykwas, który działa powierzchniowo – mówi. Kluczem do sukcesu jest to, aby nie nadużywać produktów na bazie kwasu, co oznacza kurację tylko raz w tygodniu – zwłaszcza jeśli Twoja funkcja bariery jest osłabiona. Jeśli chcesz pozbyć się zatorów, w drodze wyjątku można użyć na noc środka czyszczącego zawierającego kwas salicylowy w maksymalnym stężeniu 2%.

Nawadniaj się mądrze 

Nawilżenie ma kluczowe znaczenie dla wrażliwej skóry – ale równie ważne jest znalezienie odpowiedniej formuły. Doktor zaleca stosowanie lżejszego kremu nawilżającego rano. Idealnym wyborem będzie krem bezolejowy, na bazie wody i nie zatykający porów. Składniki takie jak skwalan, peptydy i kwas hialuronowy dobrze działają w połączeniu z roślinnymi emolientami, takimi jak krokosz barwierski i pestki moreli – mówi. Na noc szukaj tych samych kluczowych składników, ale o bogatszej konsystencji. Delikatne kosmetyki eeny meeny  powinny pomóc w rozwiązaniu problemu.

Porzuć zapach 

Zapach jest zupełnie niepotrzebny do pielęgnacji skóry. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że nie wszystkie zapachy są również syntetyczne: wiele „naturalnych” (termin tak niejednoznaczny jak „hipoalergiczny”) produktów wykorzystuje olejki eteryczne do tworzenia zapachów przypominających spa, które są wprawdzie urocze, ale nie służą wrażliwej skórze. Oczywiście nie wszystkie olejki eteryczne powodują podrażnienia, ale wiele z nich może – niektórymi głównymi winowajcami są mięta i lawenda – więc jeśli Twoja skóra łatwo się denerwuje, najlepiej całkowicie tego unikać. Wzmocnij swoją barierę Innym sposobem na wzmocnienie bariery jest wzmacniające, nawilżające serum, nakładane zarówno rano, jak i wieczorem. Składniki takie jak ceramidy, niacynamid, skwalan i kwas hialuronowy są moimi najlepszymi przyjaciółmi – mówi doktor Kowalska.

Zawsze noś SPF 

Oczywiście, codzienne stosowanie dobrego SPF jest złotą zasadą pielęgnacji skóry i jest szczególnie ważne dla osób o wrażliwej skórze. Pani doktor zaleca mineralny filtr SPF z czynnikiem 30, aby chronić skórę i zapobiegać dalszym stanom zapalnym.