BOMBAJ I JEGO ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Bombaj

 Bombaj lub inaczej Mumbaj to największa metropolia w zachodniej części Indii położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim. Znana na całym świecie jako centrum turystyki, biznesu i przede wszystkim ośrodek kulturalny.

MUMBAJ CZY BOMBAJ?

Znany wszystkim Bombaj to nazwa nadana przez kolonizatorów,  natomiast Mumbaj był pierwotną nazwą miasta, pochodzącą od hinduskiej bogini Mumba. W roku 1995 powrócono do korzeni i oficjalnie zmieniono nazwę Bombaj na Mumbaj. Obecnie obie nazwy stosuje się zamiennie.

Ilość atrakcji jaką można zobaczyć w Mumbaju jest potężna dlatego, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, warto skupić się na kilku z nich. Poniżej lista miejsc, które z pewnością warto zwiedzić.

MECZET HAJI ALI

Muzułmańska świątynia pochodząca z XV wieku położona jest nad brzegiem Morza Arabskiego. Prowadzi do niej kamienny most o długości 450 metrów, który ciągle obmywany jest przez morskie fale. Niestety jest to miejsce bardzo zatłoczone, a sam most jest pełen straganów z kwiatami oraz jedzeniem.

WROTA INDII

Ta budowla miała przywitać wyjątkowego gościa, króla Jerzego V i jego żonę, którzy przybyli z wizytą do Indii w 1911roku. Niestety zobaczyli jedynie makietę łuku triumfalnego, a budowla została ukończona dopiero 13 lat później. Brama to łuk mierzący 26 metrów, wykonany z żółtego bazaltu Jest niekwestionowanym symbolem Mumbaju i prawie każdy turysta chce zrobić sobie zdjęcie w tym miejscu.

DWORZEC WIKTORII

Dworzec wybudowany na cześć królowej Wiktorii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest niekwestionowanym symbolem miasta. Budowla została wykonana w stylu neogotyckim połączonym ze stylem  indyjskim. Dopracowana jest w każdym calu, a miłośnicy architektury z pewnością docenią jej wyjątkowość. Wyróżnia się ogromną ilością szczegółów, płaskorzeźb, dekoracji, strzelistych wieżyczek. Miejsce z pewnością jest godne przyjrzenia mu się z bliska, jednak jego minusem są ogromne tłumy turystów, którzy korzystają z dworca.

WISZĄCE OGRODY

Gratka dla miłośników przyrody oraz roślinności. Ogrody zostały zbudowane pod koniec XIX wieku na zbiornikach wodnych, które zaopatrywały miasto. To miejsce jest turystom szczególnie znane z tego, że można tam zobaczyć krzewy przycięte na kształt zwierząt.  Jest to prawdziwa oaza, która pozwoli na chwilę oddechu i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Rozciąga się z nich piękny widok na wybrzeże Mumbaju, a sam wstęp do ogrodów jest bezpłatny.

JASKIENIE SŁONIOWE

Statystyki wskazują na to, że są one chętniej odwiedzane niż sam Bombaj. Jaskinie zostały wykute w skale w VII wieku, a znajdują się w ich wnętrzu precyzyjnie wykonane płaskorzeźby hinduskich bóstw. Jest to wyjątkowe miejsce dla osób, które mają w sobie nutkę poszukiwacza i odkrywcy. Niestety część zabytkowych rzeźb została zniszczona przez portugalskich kolonizatorów.

BOLLYWOOD

Osoby szczególnie zainteresowane branżą filmową będą zachwycone, pojawiając się w samym centrum indyjskiego przemysłu komercyjnego. Jest to główny ośrodek kinematografii, gdzie znajduje się ponad sto studiów filmowych, a także kina, stacje radiowe i telewizyjne. Nazwa pochodzi od amerykańskiej stolicy przemysłu kinowego, czyli Hollywood, chociaż sami hindusi wolą nazwę hindi cinema. Warto dotrzeć do Bollywood, aby zobaczyć jak ogromne przedsięwzięcia są tam prowadzone i jak wygląda praca w wytwórni największej ilości filmów na świecie. Ciekawostką jest fakt, że wielu bollywoodzkich przewodników, to aktorzy którzy po wielu latach pracy w zawodzie, zmienili zawód ze względów finansowych. Koszt jednej z najpopularniejszych wycieczek z przewodnikiem po hindi cinema to koszt około 200 złotych.

Pomysły na spędzenie romantycznego weekendu na Mazurach