Lniana pościel

Lniana pościelLen nazywany jest magiczną rośliną, która wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, kuchni, ale również do produkcji tkanin. Włókno lniane stosowane jest od kilku tysięcy lat, a sam proces powstawania tkaniny jest długi i pracochłonny. Dzięki temu powstały produkt końcowy ma świetne właściwości. Len powraca do łask i coraz chętniej wykorzystywany jest do produkcji tkanin pościelowych. Dlaczego akurat na tym polu tak dobrze się sprawdza?

Odpowiednia dla alergików

Przede wszystkim naturalne tekstylia lniane są miękkie i delikatne dla skóry. To mit, że len jest szorstki, sztywny i nieprzyjemny. Tkaniny wykonane z tego włókna są odpowiednio zmiękczane, dlatego nie powodują żadnych podrażnień. W związku z tym, że tkanina jest wykonana z naturalnego materiału, delikatnego i przewiewnego, jest odpowiednia dla alergików oraz małych dzieci. Dodatkowo tekstylia lniane mają właściwości bakteriobójcze, co jeszcze bardziej przemawia na ich korzyść.

Ekologiczna

Pościele, które wykonywane są przez naszych rodzimych producentów, w 100% wykonane są z lnu, dlatego są produktem ekologicznym i w całości biodegradowalnym. To ważne w obecnych czasach kiedy powinniśmy zredukować ilość sztucznych tkanin do minimum. Warto zaznaczyć, że producenci tego typu pościeli dbają o najmniejsze szczegóły, dlatego zapinane są one na drewniane guziki, a nie na zamek błyskawiczny. Daje to oczywiście piękny i jednocześnie delikatnie surowy efekt. Jednak w przypadku poszewek na poduszki, lepiej wybrać wykończenie bez guzików, które mogą okazać się niepraktyczne i będą wyczuwalne podczas wypoczynku. Zamiast nich wybierz wykończenie na zakładkę lub za pomocą troczków.

Trwała

Tkanina wykonana z lnu, pomimo że jest delikatna i specjalnie zmiękczana, jest niezwykle mocna. Użytkownicy lnianych pościeli chwalą sobie ich niezwykłą trwałość i odporność na zabrudzenia. Co ciekawe i nie każdy o tym wie, ta tkanina nie przyjmuje łatwo zapachów, dzięki czemu długo zachowuje świeżość.

Jak prać i pielęgnować tekstylia lniane

Oczywiście tkaniny wykonane z lnu można prać w pralce, stosując delikatny płyn lub orzechy piorące. Najlepiej ustawić temperaturę na 40°C. Nie ma przeciwwskazań do wirowania i suszenia w suszarce automatycznej. Minusem lnu jest jego podatność na zagniecenia, dlatego po praniu należy jak najszybciej taką tkaninę rozwiesić, aby były jak najmniej widoczne. Len można prasować w wysokiej temperaturze z użyciem pary, chociaż wiele gospodyń domowych woli taką pościel po prostu ładnie złożyć, aby zachować ich naturalną strukturę.

Kolorystyka

Ma podkreślić naturalność i surowość tkaniny, dlatego najczęściej spotykane są bardzo delikatne, lekko sprane barwy pościeli. Są to głównie niezawodne biele, jasne szarości, beże, brązy, ale
również brudne róże, fiolety i błękity. Z powodzeniem znajdziemy także tkaniny w delikatne wzory, a także wykończone falbankami lub koronkami.

Polscy projektanci zakochali się w tej tkaninie więc coraz więcej pięknych i ciekawych propozycji możemy odnaleźć w sieci. Pościel jaką proponują swoim klientom jest starannie wykonana, bardzo często ręcznie, z dbałością o każdy szczegół i estetycznie zapakowana. Takiej jakości nie znajdziemy w sieciówkach, jednak jak to często bywa, cena rośnie wraz z jakością. Pościel wykonana z lnu i dopracowana w każdym calu to koszt około 400-700 złotych. Oczywiście cena za komplet pościeli do łóżeczka dziecięcego będzie niższa w porównaniu do pełnowymiarowej kołdry. Wielu polskich producentów daje nam możliwość miksowania poszewek na kołdrę oraz poduszek, dzięki czemu możemy stworzyć własny komplet idealny, który posłuży nam latami i będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie.