Pierwsze zajęcia jogi – jak się do nich przygotować?

Zajęcia jogi cieszą się coraz większą popularnością. Podczas praktyki jogi można się rozluźnić, zadbać o kondycję i zredukować stres. To aktywność, która ma wpływ na każdy aspekt funkcjonowania człowieka – w tym również na sferę psychiczną i emocjonalną. Na początek warto się zapisać na zajęcia grupowe, żeby nauczyć się, jak prawidłowo wykonywać poszczególne asany. Podpowiadamy, jak skompletować ekwipunek na pierwsze zajęcia.

Mata do jogi – obowiązkowy element ekwipunku

Profesjonalna mata do jogi to absolutny must have, jeśli chodzi o pierwsze i każde kolejne zajęcia jogi. Dlaczego warto sięgać po profesjonalne maty?

  • Mata zapewnia stabilność podczas ćwiczeń. Łatwiej wówczas zachować równowagę i nie poślizgnąć się.
  • Dobra mata amortyzuje kręgosłup i układ kostno-mięśniowy. Dzięki temu unikniesz urazów.
  • Ćwiczenia na macie są komfortowe. Mata jest wykonana z dobrej jakości materiałów (na przykład maty kauczukowe), jest przyjemna w dotyku i nie podrażnia skóry.

Jaką matę do jogi wybrać na początek?

Musisz wiedzieć, że na rynku dostępne są różne maty do jogi. Jeśli szukasz podstawowej maty, to koniecznie zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • Grubość maty – dla osób początkujących rekomendujemy maty o grubości od 4 do 6 mm. Są to nieco grubsze maty, które zapewniają większą amortyzację i stabilność.
  • Materiał – jak wspominaliśmy, na rynku znajdziesz różnego rodzaju maty do jogi. Są wykonywane przede wszystkim z korka i naturalnego kauczuku, ale także z materiałów syntetycznych, z PVC, TPE (pianki termoplastycznej). Na początek doskonale sprawdzi się kauczukowa mata, która zapewnia przyczepność i dobrze amortyzuje. Dobrym wyborem są również maty korkowe. Korkowa mata do jogi jest antypoślizgowa i zapewnia dobrą przyczepność.
  • Długość i szerokość – maty są dostępne w różnych rozmiarach. Zdecyduj się na taką o długości 180-200 cm i szerokości 90 cm.

Jak przygotować się do praktyki jogi?

Przeznaczona do jogi mata to podstawowy element ekwipunku każdego początkującego jogina. W sklepie z akcesoriami do jogi znajdziesz ponadto: pasek do jogi, koło do jogi, wałek do jogi, bolster czy kostki do jogi.

Na początek pamiętaj jednak przede wszystkim o macie i wygodnym ubraniu. Sprawdzą się takie komplety jak: bawełniane spodnie i koszulka lub legginsy i top. Ubranie powinno zapewniać komfort i swobodę ruchów. Musi być wykonane z wysokiej jakości, oddychającego materiału.

Najlepiej też, aby miało płaskie szwy, by nie podrażniać skóry podczas ćwiczeń. Osobom początkującym przydają się również wspomniane wcześniej kostki do jogi, które zapewniają wsparcie podczas wykonywania asan.