Meble ogrodowe zwykle stanowią trzon aranżacji balkonu lub tarasu: często to właśnie od nich zaczynamy urządzanie naszego zakątka wypoczynkowego na świeżym powietrzu.
Na szczęście obecnie rynek wnętrzarski w Polsce jest na tyle rozwinięty, że niemal każdy jest w stanie dość szybko znaleźć coś odpowiedniego dla siebie: gotowe zestawy meblowe, leżaki lub pojedyncze sofy i fotele z najróżniejszych materiałów i o najróżniejszych kształtach są dostępne dla każdego jak nigdy dotąd.
Na co zwracać uwagę wybierając meble ogrodowe?
Wybierając meble do ogrodu warto mieć na uwadze nie tylko ich wygląd, ale także to, czy są wykonane z trwałych i mocnych materiałów. Meble ogrodowe różnią się od pozostałych przede wszystkim tym, że nie są osłonięte przed deszczem: nawet jeśli posiadamy na tarasie wiatę, to niestety nie da się ograniczyć wilgoci panującej w atmosferze bezpośrednio po deszczu. Meble ogrodowe, przez wiele godzin dziennie, są narażone na obecność prażącego słońca i na podmuchy wiatru, które ? jak pokazuje praktyka ? niejednokrotnie będą przesuwać nasze stoły i krzesła, a nawet je przewracać. Poza tym taras lub ogród to często miejsce, do którego w lecie przenosi się całe życie rodzinne, gdzie bawią się nasze dzieci, gdzie spożywamy posiłki i gdzie może wydarzyć się wszystko. O tym, jak uciążliwe jest czerwone wino rozlane na nieimpregnowanym drewnie i jak trudno jest załatać dziury wyżłobione przez bawiące się łopatką dziecko wiedzą wszyscy, którzy zmagali się z tym problemem. Jednocześnie, nie są to wyjątkowe zdarzenia: zwykle chcielibyśmy, żeby nasze meble były używane przez kilka lat. W takim okresie czasu sprzęty będą wielokrotnie narażone na liczne przypadki i wypadki, potknięcia i potłuczenia. Wielu frustracji możemy uniknąć, jeśli już na początku wybierzemy takie meble, z których łatwo będzie usunąć kurz i zabrudzenia oraz które będą trwałe. Takie są meble z technorattanu, który ? jako surowiec ? zdobywa ostatnio niesamowitą popularność.
Świeżo stworzony zakątek wypoczynkowy w ogrodzie
Zalety technorattanu
Dotychczas meble z technorattanu dostępne były głównie w ogródkach restauracyjnych oraz w hotelach, poczekalniach i w innych publicznych miejscach, gdzie eksploatacja mebli jest nieco bardziej intensywna niż w domowych pieleszach. Nie bez powodu właśnie takie meble najszybciej zdobyły popularność właśnie wśród restauratorów. Technorattan jako materiał wzmacniany żywicą syntetyczną charakteryzuje się zdecydowanie większą trwałością niż nawet drewno lub plastik. Plastik szybko odbarwia się i zwykle jest dużo bardziej miękki niż technorattan. Ponadto, ciężko jest uzyskać taki poziom estetyczny w wyglądzie mebli plastikowych jak w przypadku, gdy ich głównym elementem konstrukcyjnym jest jednak technorattan. Wszystko dzięki temu, że technorattan jako materiał produkowany od początku do końca fabrycznie poddaje się całkowicie formowaniu przez maszyny i możliwe jest uzyskanie idealnie równego splotu. W przypadku rattanu naturalnego nie da się uzyskać takiego efektu. Naturalny rattan jest materiałem poddającym się prawom natury ? łatwo się rozplątuje, strzępi, a pod wpływem naprzemiennie działającego deszczu i upalnego słońca: wypacza i zmienia swój kształt w niekontrolowany sposób. To wszystko obniża estetyczny wymiar mebli.
Meble technorattanowe, ze względu na swoją wyjątkową trwałość, cieszą się
dużą popularnością wśród restauratorów urządzających ogródki do użytku gości
Leżaki przybasenowe
Technorattan jest doskonałym wyborem zwłaszcza w przypadku takich mebli, jak leżaki przybasenowe, które są szczególnie narażone na nieustanne działanie wilgoci i z drugiej strony ? wysokich temperatur. W dodatku, technorattan w przypadku leżaków sprawdza się również ze względu na to, że nie nagrzewa się tak szybko jak plastik. Poza tym, wystarczy zerknąć na zdjęcia basenów, wokół których znajdują się leżaki technorattanowe ? nie da się oprzeć wrażeniu, że technorattan zmienia oblicze otoczenia dodając mu elegancji i schludności.
Okolice basenu to idealne miejsce dla nieprzemakalnych leżaków technorattanowych,
fot. Ogrodosfera