Istnieje wiele rodzajów masażu, a jednym z tych, które są z całą pewnością warte poznania, jest masaż tajski. Ów masaż tajski należy do grupy tak zwanych masaży głębokich. W Tajlandii masaż ten uważa się za starożytny klasyczny masaż. Jest on bardzo ciekawym połączeniem refleksologii, rozciągania, jogi pasywnej oraz akupresury.
Historia masażu tajskiego
Masaż tajski ma bardzo długą historię. Uważa się, że twórcą masażu tajskiego był niejaki Shivago Komarpaj. Jeśli wierzyć legendzie, było to osobisty lekarz Buddy żyjący około 500 p.n.e.! Gdyby dokładniej przyjrzeć się temu rodzajowi masażu, można zauważyć wpływy różnych kultur z państw południowoazjatyckich, między innymi Indii czy Chin. We wspomnianej Tajlandii zdecydowanie największą renomą cieszy się Królewska Akademia Masażu mieszcząca się w Chiang Mai, w której najlepsi już od wieków zdobywają wiedzę na temat masażu.
Jak przebiega masaż tajski?
Masaż ten znacznie różni się od naszego wyobrażenia masażu. Po pierwsze osoba poddawana takiemu masażowi jest ubrana w wygodne i luźne ubranie. Masaż odbywa się nie na specjalnym stole do masażu, ale na umiarkowanie giętkim materacu. Masażysta nie używa do masażu samych dłoni, ale także całych rąk (łokcie, przedramiona), a nawet stóp. Naciskając w odpowiedni sposób łokciem na aorty można doprowadzić do wyjątkowego odprężenia.
Masowana osoba nie leży w jednej pozycji, ale przybiera przynajmniej pięć podstawowych pozycji pasywnej jogi takich jak leżenie tyłem i przodem, pozycję siedzącą, odwróconą oraz leżenie bokiem. Właśnie joga pasywna stanowi zdecydowanie największą część omawianego masażu.
Ciekawostką jest, iż masaż tajski jest długim masażem, bowiem taki wartościowy, poprawnie przeprowadzony masaż nie powinien trwać krócej niż dwie godziny. Ale może trwać jeszcze dłużej! Masażysta wykonując masaż, musi przestrzegać określonej procedury. Tradycyjny masaż tajski powinien kończyć się masażem głowy.
fot. flickr autor: Ahmed Rabea