Ogród to miejsce, w którym każdy może wypocząć i nabrać sił do dalszej pracy. Niezbędna jest zatem ławka, która umożliwi nam upragnioną chwilę relaksu pośród kwitnących kwiatów i zielonych krzewów. Jaką ławkę wybrać, by zapewniała maksymalny komfort, a w dodatku była odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych?
Po pierwsze: materiał
Klienci na ogół mają do wyboru ławki wykonane z drewna, wikliny, metalu, żeliwa czy kamienia. Rodzaj wybranego materiału wpływa nie tylko na estetykę wykonania, ale również na trwałość i wytrzymałość ławki. Materiał najlepiej dobierać w zależności od tego, czy wspomniany mebel ogrodowy ma na stałe znajdować się na zewnątrz, czy też będzie wystawiany poza dom dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli zależy nam na ławce, którą bez problemu schowamy we wnętrzu garażu lub innego pomieszczenia, powinniśmy pomyśleć o wiklinie ? jest zdecydowanie najlżejsza ze wszystkich wymienionych wcześniej materiałów. Warto jednak pamiętać, że ławka wykonana z wikliny może nam posłużyć przez dłuższy czas jedynie wtedy, gdy będziemy chronić ją przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, a w dodatku zabezpieczymy ją odpowiednimi preparatami. Dużo większą popularnością cieszą się ławki drewniane; są niezwykle funkcjonalne, a w dodatku świetnie komponują się z otaczającą je roślinnością. Odpowiednio zaimpregnowane drewno nie ucierpi również w momencie, gdy będzie wystawione na działanie opadów atmosferycznych czy silnych mrozów. Znacznie rzadziej wybierane są ławki wykonane z żeliwa czy metalu – w ich przypadku możliwe jest pojawienie się rdzy, szczególnie, gdy nie zostały właściwie zabezpieczone. Niezbyt popularne są również kamienne ławki, głównie ze względu na niski poziom wygody użytkowania.
Ławka a wystrój ogrodu
Wybór ławki powinien być uzależniony również od wystroju ogrodu. Jedynie wtedy uda nam się osiągnąć spójny, harmonijny efekt ? i wyczarować wymarzone miejsce do relaksu na łonie natury. Jeśli dominuje w nim niska roślinność, głównie kwiaty, niezbyt korzystnie będzie wyglądać masywna, kamienna ławka ? dużo lepiej będzie się ona prezentować w towarzystwie gęstych krzewów i wysokich drzew. Z kolei lekkie, wiklinowe ławki, świetnie komponujące się z kwietnymi rabatami i niską trawą, nie powinny być wybierane do ogrodów o bujnej roślinności.
Szczegóły mają znaczenie!
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ławki ogrodowej? Warto przede wszystkim zastanowić się, czy ławka powinna być wyposażona w podłokietniki, a także jakiego rodzaju oparcie będzie dla nas najlepsze. Jeśli chodzi o podłokietniki, mogą być krótsze i dłuższe, żeliwne i w całości drewniane – zwróćmy uwagę na ich wykończenie i sprawdźmy, czy nie popsują estetyki całego mebla. Oparcie powinno być wygodne, lekko odchylone i dopasowane do profilu pleców.
Wybierając ławki ogrodowe, musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Najważniejszym kryterium wyboru jest niewątpliwie materiał, ale warto również zwrócić uwagę na podłokietniki, oparcie, estetykę oraz zastanowić się, czy wybrany model pasuje do naszego ogrodu.