Niedobór magnezu? Sprawdź, jak go rozpoznać!

Niedobór magnezuMagnez to cenny pierwiastek, niezbędny do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych, wspomaga system krążenia, immunologiczny, nerwowy, trawienny oraz kostny.

Magnez ma także istotny wpływ na nasze samopoczucie oraz wygląd. Zobacz, za co dokładnie odpowiada, jak można rozpoznać jego obniżony poziom i czym grozi nam taki niedobór.

Magnez ? biopierwiastek życia

Magnez bywa określany biopierwiastkiem życia. Wynika to z faktu, iż jest on istotnym składnikiem bardzo wielu procesów przebiegających w ludzkim organizmie ? niezbędny jest do przeprowadzenia około połowy procesów biochemicznych mających miejsce w komórkach naszego ciała. Odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego. Dzięki niemu dobrze przebiega komunikacja pomiędzy układem nerwowym a mięśniami. Bierze udział w produkcji insuliny, wspomaga proces krzepnięcia krwi. Zmniejsza również ciśnienie krwi oraz zapobiega arytmii serca; ponadto bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych. Magnez wykazuje też działanie tonizujące, przywraca równowagę psychiczną. Jest odpowiedzialny za dobrą kondycję naszej skóry, paznokci i włosów. Jak widać, magnez jest składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego właśnie warto wiedzieć, jak rozpoznać jego niedobory oraz jak sobie z nimi poradzić.

Objawy niedoboru magnezu

Brak magnezu może przejawiać się w bardzo różny sposób. Po pierwsze, mogą być to sygnały ze strony układu nerwowego, takie jak nadpobudliwość nerwowa, stany lękowe, zaburzenia snu czy skłonności do stanów depresyjnych. Pojawiać się mogą także objawy w obrębie układu mięśniowego: drżenie mięśni, skurcze, mrowienie i kłucie. U kobiet wystąpić mogą również zaburzenia w sferze ginekologicznej: zaburzenia miesiączkowania, poronienia, zespół napięcia przedmiesiączkowego; nasilić się mogą także dolegliwości związane z menopauzą. Niedobory magnezu wykazują też powiązania z alergiami. Wśród charakterystycznych objawów wystąpić mogą problemy w obrębie układu szkieletowego. Mogą być to m.in. zwapnienie stawów, próchnica zębów, rzeszotowienie kości, czy też podatność na złamania. Niedobór magnezu może także powodować zaparcia oraz zwiększoną podatność na infekcje. Kolejnymi objawami są łamliwe paznokcie, słabe i wypadające włosy.

Skąd bierze się niedobór magnezu?

Czynniki wywołujące niedobór magnezu to przede wszystkim niewystarczająca jego podaż w pożywieniu i zbyt duże spożycie napojów, które wypłukują ten pierwiastek z organizmu. Jeśli pijemy kilka kaw lub herbat dziennie, spożywamy napoje gazowane oraz alkoholowe, powinnyśmy pamiętać o uzupełnianiu magnezu. Brakom sprzyja także dieta bogata w sacharozę oraz nasycone kwasy tłuszczowe; niekorzystne działanie ma też nadmiar wapnia. Niedobory magnezu mogą wynikać też z długotrwałego stosowania niektórych leków: hormonalnych, uspokajających, nasennych, antybiotyków. W dzisiejszych czasach istotną przyczyną niedoborów jest również stres. W celu podwyższenia poziomu magnezu warto sięgnąć po preparat magnezowy o wysokim stopniu przyswajalności ? dobrą wchłanialnością wyróżniają się np. mleczan i cytrynian magnezu.

Niedobór magnezu negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, nasz wygląd i samopoczucie. Jeśli zaobserwujesz, że twoje paznokcie stają się łamliwe, włosy osłabione, a nastrój coraz gorszy, postaraj się uzupełnić poziom tego pierwiastka.