Trudno znaleźć właściciela psa lub kota, który choć raz nie musiał się zmierzyć z problemem pcheł u swojego ulubieńca. Te maleńkie żyjątka odpowiadają za większość chorób skóry u czworonogów, a ich eliminacja nie jest łatwym zadaniem. Jak skutecznie odpchlić zwierzaka i chronić go przed pasożytami?
Skąd biorą się pchły?
Pchły dokuczają wyłącznie zwierzętom brudnym i zapuszczonym? Nic bardziej mylnego. Zwierzak może być bardzo zadbany, a i tak nie ma gwarancji, że na jego ciele nie pojawią się nieproszeni goście. Wystarczy, że pies lub kot choć na krótki czas trafi do środowiska, w którym pchły są obecne albo będzie miał kontakt z innym zapchlonym zwierzęciem i nieszczęście gotowe. Uporczywe ataki pcheł są też czasami winą samych właścicieli, którzy skupiają się wyłącznie na leczeniu zwierzęcia, podczas gdy zwalczanie pcheł musi iść zawsze w parze z dokładnym oczyszczaniem mieszkania. Warto mieć na uwadze, że to właśnie w domu, a nie na zewnątrz pchły mają najlepsze warunki do rozwoju z dala od skóry żywiciela, chociażby dlatego, że są doskonale chronione przed mrozem i promieniami słońca.
Skuteczne usuwanie pcheł
Pchły są bardzo uciążliwe dla zwierząt, bo każde ich ukłucie pozostawia na ciele bolesny ślad, co prowokuje do silnego drapania i gryzienia skóry. Takie zachowanie powinno wzbudzić czujność właściciela i jeśli oględziny sierści potwierdzą, że na zwierzaku zagnieździły się pchły, należy od razu przystąpić do ich usuwania. Pomocne są preparaty chemiczne przeciwko pchłom, ale wyłącznie takie, które nie zawierają szkodliwych substancji ? niektóre środki tego typu działają nie tylko insekty, ale i układ nerwowy czworonoga, co może mieć poważne konsekwencje. Wybór preparatu do odpchlenia dobrze jest więc skonsultować z weterynarzem, zwłaszcza gdy zwierzę jest stare i schorowane albo niedawno przyszło na świat. Trzeba też zawsze założyć, że pchły zdążyły już złożyć swoje jajeczka, zatem wskazane jest używanie środków, które niszczą także jaja i larwy, w przeciwnym razie kuracja będzie wymagać kilku powtórek. Nie obejdzie się też bez starannego wyczesania sierści gęstym grzebieniem.
Jeśli pchły zdążyły wywołać chorobę skóry, usuwanie insektów należy połączyć z odpowiednim leczeniem ? podajemy tylko te leki, które zaleci weterynarz.
Ochrona na przyszłość
Wysokiej klasy preparaty do walki z pchłami działają błyskawicznie ? wszystkie insekty powinny zginąć w przeciągu maksymalnie 48 godzin od aplikacji. Dobry preparat uchroni też zwierzaka przed ponownym zapchleniem.
Ochrona przeciw pchłom musi być jak najmniej inwazyjna, by zapach aplikowanego środka nie drażnił niepotrzebnie pupila. Najlepsze pod tym względem są preparaty typu spot on, czyli wylewane bezpośrednio na skórę ? substancja czynna łączy się z tłuszczem naskórkowym, tworząc w ten sposób skuteczną barierę ochronną, która nie znika nawet wtedy, gdy zwierzę ma kontakt z wodą.
zdj. shutterstock