Wydawałoby się, że masaż stóp jest rzeczą banalnie prostą, a jego jedynym celem jest odprężenie się po ciężkim dniu. Tymczasem, jak się okazuje, poprzez fachowy masaż stóp można osiągnąć znacznie więcej, bo przecież właśnie w stopach znajdują się końcówki nerwowe przez które można ?dotrzeć? do wielu innych miejsc ludzkiego organizmu i stymulować je w odpowiedni sposób!
Czym jest refleksologia?
Refleksologia zwana jest potocznie właśnie masażem stóp, jednak jest to coś znacznie więcej. Refleksologia zwana jest także terapią zonową, jest ona jedną z metod terapii holistycznej. Metoda ta ma na celu uciskanie określonych punktów, które znajdują się właśnie na stopach. Punkty te nazywane są zaś refleksami. Ciekawostką jest, iż wedle powszechnie przyjętej teorii na temat refleksologii, określone punkty na stopach odpowiadają konkretnym organom człowieka. Dzięki refleksologii można znacznie poprawić działanie układu nerwowego czy też krążenia.
Dla zdrowia i odprężenia
Nie można dziwić się temu, że bardzo wiele osób twierdzi, iż to właśnie masaż stóp jest zdecydowanie najbardziej odprężającym masażem ze wszystkich. Jest tak być może właśnie ze względu na to, iż stopy są wyjątkowo unerwione, dlatego też doznania jakie oferuje masaż są zintensyfikowane.
Nauka masażu
Masaż stóp jest masażem wyjątkowo przyjemnym, dlatego też warto nauczyć się go wykonywać, aby móc robić go codziennie samemu sobie lub też, aby sprawić przyjemność komuś bliskiemu. Masaż taki w połączeniu z relaksacyjną muzyką, romantyczną atmosferą przy blasku świec i kieliszku wina jest czymś wprost cudownym.
Masażu stóp można nauczyć się nie tylko na profesjonalnym kursie, choć oczywiście taki byłby zdecydowanie najlepszy. Można jednak sięgnąć między innymi po różnego rodzaju filmiki instruktażowe zamieszczone w sieci, których jest pełno, a które w dużej mierze są całkowicie darmowe! Naturalnie warto także zaopatrzyć się w dobre pozycje książkowe, bo należy wiedzieć, że teoria jest całkowitą podstawą, jeśli chcemy coś robić dobrze i chcemy mieć pełną świadomość tego, co robimy.
fot. Katja Hasselkus źródło: flickr.com