Kamienie szlachetne posiadają nie tylko walory estetyczne, ale również właściwości prozdrowotne, podobnie jak niektóre rośliny. Współcześnie można czerpać korzyści z tych właściwości poprzez poddawanie się zabiegom SPA z dodatkiem kamieni szlachetnych.
Wśród kamieni szlachetnych wykorzystywanych do przeprowadzania zabiegów SPA znajduje się np. jaspis, kryształ górski, bursztyn, ametyst, cytryn i diament. Współczesne SPA czerpią inspirację z bogatego dorobku litoterapii, która jako dziedzina medycyny niekonwencjonalnej rozwija się od wieków. Inne określenie tej dziedziny to leczenie kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Początki litoterapii sięgają czasów starożytnej Babilonii i Egiptu. Ta metoda ?leczenia duszy i ciała? była znana także starożytnym Grekom i Rzymianom.
Energia kamieni
Określenie ?energii kamieni? brzmi nieco ezoterycznie, ale wbrew pozorom ma naukowe podstawy. Prozdrowotne działanie kamieni wynika ze składu chemicznego oraz zdolności do magazynowania i oddawania energii do otoczenia. Kamienie szlachetne i półszlachetne mogą korzystnie wpływać na organizm, ponieważ w ich strukturze znajdują się pierwiastki potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Ilości pierwiastków uwalnianych przez kamienie w kontakcie ze skórą są co prawda znikome, jednak jest to ilość wystarczająca do tego, aby leczniczo wpłynąć na organizm.
Masaże, maski i okłady
Zabiegi SPA wykorzystujące dobroczynne właściwości kamieni szlachetnych mogą polegać na wykonywaniu masażu gorącymi i zimnymi kamieniami. Tego typu zabiegi działają relaksujaco, kojąco na bóle pleców, a do tego poprawiają przemianę materii. Ciepło kamieni w formie intensywnego masażu pobudza krążenie, więc organizm zostaje dotleniony i może bardziej efektywnie pozbyć się toksyn. W dziedzinie kosmetologii znajdują zastosowanie także sproszkowane kamienie, które po dodaniu do innych składników, tworzą odżywcze maski na twarz, szyję, dekolt, dłonie i skórę innych części ciała. Trzecią popularną formą zabiegów z wykorzystaniem kamieni szlachetnych są okłady przygotowywane na bazie kamieni szlachetnych.
Wpływ kamieni szlachetnych na skórę
Złoto i perły są powszechnie stosowane do produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry. Jony złota doskonale rozświetlają skórę. Diamenty również coraz częściej można znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry. W ostatnich latach na popularności zyskał tzw. lifting diamentowy znany jako mikrodermabrazja diamentowa. Polega ona na wygładzaniu skóry głowicą pokrytą mikrokryształkami diamentów, w celu pobudzenia procesu regeneracji. Efekty są widoczne już po zabiegu w formie wygładzonej i rozjaśnionej skóry. Mikrodermabrazja diamentowa jest wykorzystywana w walce z rozszerzonymi porami i zmarszczkami mimicznymi.
Kamienie na problemy duszy i ciała
Kamienie szlachetne znane w dziedzinie jubilerstwa, a wykorzystywane także w SPA, charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami. Wielu kamieniom, np. agatowi, jaspisowi i malachitowi, są przypisywane właściwości prozdrowotne związane z dolegliwościami somatycznymi, czyli ze zdrowiem fizycznym, np. wspomaganiem leczenia chorób żołądka, nerek, wątroby i śledziony. Nie wszystkich to jednak przekonuje. Sceptycyzm nie powinien dziwić, ponieważ zabiegi z użyciem kamieni są wykonywane w ośrodkach SPA, a nie placówkach medycznych.
Zdecydowana większość kamieni szlachetnych i półszlachetnych wywiera – przy odpowiednim użyciu – korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Podczas zabiegów z wykorzystaniem kamieni goście SPA mogą się w pełni zrelaksować. Napięcie psychofizyczne zostaje zniwelowane, a tym samym poprawa samopoczucia jest zauważalna natychmiast. W przypadku stanów depresyjnych, nerwic, stanów lękowych, czy przewlekłego zmęczenia regularne zabiegi z użyciem minerałów wspierają konwencjonalne leczenie.
W Polsce tego typu zabiegi są już dostępne, jednakże dostępność ta jest ograniczona. Nie wszystkie SPA proponują gościom zabiegi z wykorzystaniem kamieni szlachetnych. Niektóre ośrodki specjalizują się w wykonywaniu takich zabiegów (tzw. Mineralne SPA), niemniej w Polsce nie są jeszcze tak popularne, jak inne ośrodki SPA&Welness.