Chcemy, czy nie, sen zajmuje przynajmniej jedną trzecią naszego życia. Z tego powodu bardzo istotne jest, by dobrać odpowiednie łóżko, materac, a i pościel. Pościel bezpośrednio nas otula. Zależy nam na tym, by była miła, przyjemna w dotyku, łatwa w utrzymaniu. i które są dla nas najkorzystniejsze. Przed zakupem pamiętajmy też, że za zbyt niską ceną, z reguły stoi niska jakość. Dopieszczajmy się więc i kupujmy rzeczy, które posłużą nam przez dłuższy czas i będą spełniały najwyższe standardy.
Bawełna – wady i zalety
Najczęstszym wyborem jest pościel bawełniana. Dodajmy jest to wybór bardzo trafny. Bawełna była używana jako surowiec już w V wieku p.n.e. w dolinie Indusu. Przez wieki udoskonalano proces produkcji nici pochodzącej z rośliny o takiej samej nazwie jak wytwarzany z niej surowiec. Producenci obliczyli, że pościel z bawełny, odpowiednio użytkowana, może posłużyć nawet sześć, siedem lat, co jest wynikiem imponującym. Jest to produkt naturalny, więc przyjazny także dla alergików. Cechuje się dużą higroskopijnością, co jest szczególnie cenne w upalne dni. Delikatna, lekka i przewiewna dobrze się pierze nawet w wysokich temperaturach. Jedyną jej wadą jest to, że się dość mocno gniecie, ale jest to normalna cecha materiałów naturalnych. Bawełniane tkaniny łatwo jest farbować na dowolne kolory, zachowujące długotrwały efekt, co dodatkowo zachęca do kupowania pościeli bawełnianej.
Pościel z flaneli
Pościel flanelowa jest idealna na jesienne i zimowe noce. Miękka, przyjemna w dotyku, zapewniająca wysoką izolację cieplną, sprawdza się w przypadku osób ceniących delikatność. Zazwyczaj materiał jest tkany tzw. splotem krzyżowym, co sprawia, że jest bardzo wytrzymały i odporny. Wyróżnia się dwa typy flaneli: bawełnianą i wełnianą. To ten pierwszy rodzaj jest wykorzystywany jako materiał na pościel. Przy zakupie pościeli flanelowej warto zwrócić uwagę, by była ona dobrej jakości, bo w innym przypadku materiał łatwo się ?mechaci?, co niezbyt estetycznie wygląda.
Satyna ? odrobina delikatności
Satyna jest materiałem bawełnianym lub jedwabnym. Idealnie nadaje się na pościel letnią. Delikatna, chłodna w dotyku bardzo miękka i połyskliwa – sprawia, że czujemy się komfortowo. Satyna musi być odpowiednio prana, by mogła długo służyć. Koniecznie trzeba ją, przed włożeniem do pralki, przewrócić na drugą stronę i prać w temperaturze do 60°. Temperatura prasowania również nie powinna być wysoka.
Len ? idealny dla alergików
Len nie jest już materiałem tak popularnym na pościel, jak to było dawniej. Zupełnie zresztą niesłusznie, bo jest naturalny, łatwy w utrzymaniu, a przed wszystkim ? idealny dla alergików. Lniana pościel sprawdza się zarówno latem jak i zimą. Można ją prać w bardzo wysokich temperaturach. Problemem może być tylko prasowanie. Z czasem len, dobrze utkany, nabiera szlachetności. Staje się bardziej miękki, przyjemny w dotyku, idealnie dostosowuje się do ciała podczas snu.
Jedwab ? tak jakby luksusowo
Nie ma co ukrywać, że pościel jedwabna jest pościelą luksusową. Niezwykle miła, delikatna, z charakterystycznym połyskiem i śliskością jest jednocześnie bardzo droga. Są jednak osoby, które decydują się na kupno pościeli jedwabnej ze względu na jej niezwykłe właściwości. Włókna jedwabiu są zbudowane z naturalnych białek odzwierzęcych, które przypominają strukturę ludzkiej skóry. To powoduje, że mogą być używane przez osoby z alergią i poważnymi chorobami skóry. Doskonale sprawdza się jako pościel dla dzieci ze względu na właściwości higroskopijne. Jedwab jest materiałem doskonałym, nie kumuluje roztoczy i ?oddycha?, dając w upalne noce poczucie przyjemnego chłodu, a zimą ogrzewając. Jeśli zdecydujemy się na pościel jedwabną, należy pamiętać o właściwej pielęgnacji. Jedwabiu nie powinno się prać w temperaturze wyższej niż 30°, a najlepiej w specjalnym worku, oddzielającym pościel od pozostałego prania. Do parnia powinno się używać specjalnych środków piorących. Przy prasowaniu wskazane jest użycie podkładu z materiału naturalnego, a jeszcze lepiej jest prasować tkaninę po lewej stronie.