Według legendy początki herbaty sięgają 2737roku p.n.e. To wtedy mityczny cesarz Shennong miał zupełnie przypadkowo zaparzyć napar z liści herbaty. Do Polski liście herbaty dotarły bezpośrednio z Francji w XVIIw. Na początku swojej historii w naszym kraju traktowano herbatę jako ziele lecznicze, dopiero w kolejnym stuleciu zmieniło się jej postrzeganie, jednak jeszcze długo herbatę pito wyłącznie w domach szlacheckich i bogatych mieszczan.
Herbata czerwona dla przyjemności i odchudzania
Herbata posiada wiele odmian, wynikających ze sposobu jej przetwarzania. Niezwykłą popularnością cieszy się jej odmiana czerwona- pu-erh. Poddawana jest ona dodatkowemu procesowi leżakowania oraz fermentacji. Tradycyjnie wytwarza się ją w Chinach w prowincji Yunnan. Charakteryzuje się silnym aromatem i trwałością, można ją przechowywać nawet wiele lat.
Dzięki procesowi fermentacji herbata czerwona zawiera sporą ilość polifenoli oraz enzymów, które przyspieszają odchudzanie. Rolą polifenoli w organizmie jest regulacja wydzielania żółci, w ten sposób napar wspomaga trawienie oraz przemianę tłuszczów. Ten rodzaj herbaty wspomaga również wydzielanie soku żołądkowego, tym samym pomaga w leczeniu niestrawności i bólu żołądka. Obserwacja osób wypijających kilka filiżanek dziennie czerwonej herbaty potwierdza jej funkcję wspomagającą odchudzanie.
Herbatka z lipy na zdrowie
Herbatka z lipy to jeden z najstarszych znanych sposobów wykorzystania surowca zielarskiego. Jej upowszechnienie wynika przede wszystkim z powodu zdolności leczenia przeziębień. Herbata jest nośnikiem wielu substancji atakujących wirusy powodujących w organizmie infekcje. Moc herbatki lipowej wynika przede wszystkim z zawartości witaminy C, która wspiera układ immunologiczny chorej osoby. Za jej sprawą organizm podejmuje walkę, usuwając wolne rodniki. Jako niezwykle silny antyoksydant chroni organizm przed chorobami układu oddechowego oraz różnego rodzaju alergiami. Witamina C zawarta w herbacie lipowej przyspiesza gojenie się ran.
Herbatka lipowa zalecana jest szczególnie dzieciom w okresie przeziębieniowym. Pomaga ona bowiem doraźnie zwalczać uporczywy kaszel, a zawarte w niej substancje śluzowe chronią wysuszone błony śluzowe. Dzięki temu kaszel staje się mniej męczący i wyczerpujący. W przypadku nawracających ataków kaszlu, herbatkę lipową zaleca się pić wieczorem, tuż przed snem.
Każda z tych herbat charakteryzuje się innym działaniem, jednak łączy je pozytywny wpływ, jakie wywierają na organizm i dobrostan, jaki wytwarzają.