Męczy, utrudnia oddychanie i sprawia, że fatalnie się czujemy ? takie problemy wiążą się z kaszlem. Jeśli dopadnie nas kaszel suchy, lista dolegliwości może się jeszcze wydłużyć. Co możemy zrobić, by uporać się z tą uciążliwą przypadłością?
Kaszel suchy ? dlaczego jest tak wielkim utrudnieniem?
Kaszel suchy, pojawiający się zwykle w początkowym lub końcowym okresie przeziębienia, jest wyjątkowo uciążliwym problemem. Nagłe ataki silnego kaszlu sprawiają, że trudno jest normalnie funkcjonować. Ciągłe pokasływanie, uczucie duszności oraz drażnienie w gardle ? oto dolegliwości, które czynią suchy kaszel problemem wyjątkowo uciążliwym. Skąd biorą się kłopoty z takim rodzajem kaszlu?
Jak rozpoznać kaszel suchy?
Wbrew pozorom rozróżnienie kaszlu mokrego od suchego nie sprawia większych problemów ? szczególnie w chwili, gdy problem dotyczy nas osobiście. Kaszel suchy, zwany też często kaszlem nieproduktywnym, wiąże się z brakiem wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych chorego. Teoretycznie brak takiej wydzieliny sprawia, że chory nie musi stosować środków wykrztuśnych w celu oczyszczenia dróg oddechowych (jak to się dzieje w przypadku kaszlu mokrego), jednak i taka sytuacja ma swe słabe strony. Dlaczego? Bo struny głosowe, krtań i gardło są pozbawione jakiejkolwiek ochrony. Każdy oddech może stać się zatem przyczyną podrażnienia suchych dróg oddechowych, a to doprowadza do krótkiego, gwałtownego i bolesnego ataku kaszlu. Jak można pokonać ten problem?
Jak walczyć z atakami suchego kaszlu?
Syrop na kaszel suchy powinien w pierwszej kolejności chronić drogi oddechowe przed bólem i podrażnieniem. W odróżnieniu od syropów na kaszel mokry, w których główną rolę odgrywają środki wykrztuśne, tu prym wiodą substancje pokrywające obolałą krtań ochronną powłoką. Co powinno się znaleźć w syropie, który ma pomagać w walce z suchym kaszlem? Wyciąg z lipy oraz z ekstrakt z czarnego bzu to ważne składniki, jednak dla osób walczących z suchym kaszlem wyjątkowo cennym wsparciem może okazać się ekstrakt z korzenia prawoślazu. To źródło śluzu, który pokrywa drogi oddechowe i chroni je przed podrażnieniem. Pozwala to złagodzić ataki kaszlu oraz zmniejszyć ich intensywność. Dzięki temu prawoślaz staje się doskonałą alternatywą dla kodeiny ? substancji, która może pomóc w walce z suchym kaszlem, choć jej wpływ na ogólny stan zdrowia pozostawia sporo do życzenia. Z pewnością leków z kodeiną nie powinni stosować kierowcy oraz osoby, których praca wymaga całkowitego skupienia się i maksymalnej koncentracji. To właśnie oni jako pierwsi docenili moc ziół, które mogą zaskoczyć swą skutecznością, a jednocześnie brakiem skutków ubocznych.
Naturalne składniki zajmują coraz ważniejsze miejsce w wielu lekach. Rośliny takie jak lipa, bez oraz prawoślaz mogą być z powodzeniem stosowane w syropach przeznaczonych do walki z suchym kaszlem. Dzięki nim każdy chory może skutecznie i bezpiecznie wesprzeć drogi oddechowe, uwalniając się od problemów z bólem gardła oraz uciążliwym kaszlem.
Źródło zdjęcia: shutterstock.