Kawa – czy może się przeterminować?
Każda kawa posiada określoną datę ważności. Doświadczeni bariści, czyli osoby, które na co dzień mają styczność z różnymi mieszankami, podkreślają, że najlepiej smakują ziarna palone nie później niż trzy miesiące przed ich spożyciem. Takiej daty warto przestrzegać ze względu na to, iż smak przygotowywanego napoju jest zależny w dużej mierze właśnie od świeżości kawy. Przeterminowany produkt jest przede wszystkim bardzo gorzki i cierpki, a jego aromat nie jest tak intensywny, jak w przypadku nowo zakupionej mieszanki.
Wybierając dla siebie kawę, dzięki której uzyska się najbardziej aromatyczne właściwości, dobrze jest znaleźć producenta, który proponuje ziarna palone nie później niż we wspomnianym wcześniej terminie do trzech miesięcy. Warto sprawdzić kawy z polskich palarni. Kupując ulubiony produkt, warto również zwrócić uwagę na jego opakowanie. Powinno ono być jak najbardziej szczelne. Przykładowo hermetyczne zamknięcie, które wykorzystuje azot, sprawia, że ziarna zachowują swoje właściwości na znacznie dłuższy czas. Wysokiej jakości mieszanki, które pakowane są w odpowiedni sposób, można znaleźć w sklepie internetowym Cafe Silesia.
Czy przeterminowana kawa jest bezużyteczna?
Jak już wiadomo, kawa należy do produktów mających określoną przez producenta datę ważności. Przeterminowana mieszanka traci jednak wyłącznie walory smakowe. Ze względu na to, że ziarna w trakcie przygotowywania są poddawane obróbce termicznej oraz suszeniu, nie psują się one pod względem właściwości zdrowotnych. Przeterminowana kawa nie szkodzi i można z niej korzystać do innych celów niż parzenie pobudzającej esencji.
Decydując się jednak na wykorzystanie mieszanki pobudzającej, której data ważności jest już nieaktualna, należy zwrócić uwagę, czy do środka nie dostała się wilgoć. Jeśli na ziarnach powstała pleśń to produkt nie należy ich spożywać w żaden sposób. W momencie, gdy kawy nie cechuje nieprzyjemny zapach i nie widać żadnych białych czy zielonych nalotów, produkt można wykorzystać między innymi do:
- przygotowania rozmaitych wypieków,
- gotowania,
- tworzenia peelingów i maseczek na twarz,
- pochłaniania nieprzyjemnych zapachów w lodówce,
- nawożenia roślin lubiących lekko kwaśną glebę.
Jak przechowywać kawę, aby była świeża?
Aby mieszanki kawowe mimo upływu terminu ważności zachowywały swój niebywały aromat i smakowały równie dobrze, co napoje z kawiarni, należy zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Ziarna należy trzymać w szczelnym pojemniku z małym otworem na ulatniające się powietrze. Najlepiej więc nie przesypywać ich z oryginalnych opakowań, które są tworzone w taki sposób, aby mieszanka nie miała kontaktu z wilgocią. Dodatkowo pojemnik można zabezpieczyć w puszce czy drewnianym pudełku. Kawy nie należy trzymać w lodówce. Produkt znacznie lepiej umieścić w szafce kuchennej, w której nie ma dostępu do światła słonecznego i wysokich temperatur.
Aby mieć pewność, że przygotowywany wywar pobudzający będzie odznaczać się możliwie najlepszym smakiem, należy korzystać z kawy ziarnistej. Warto rozdrobnić ją tuż przed rozpoczęciem procesu parzenia, dzięki czemu dopiero w tym momencie ulotnią się wszystkie aromaty i cenne właściwości mieszanki.
Artykuł sponsorowany
Grafika: cafesilesia