Dieta DASH

Dieta DASHDieta DASH to przede wszystkim kilka podstawowych założeń. Jedno z nich to zakłada, że podstawą jadłospisu powinny być ryby. Dodatkowo należy również polubić produkty zbożowe i nabiał.

Nie należy unikać warzyw, owoców oraz orzechów. Dziennie powinno wypijać się co najmniej 1.5 litra płynów. Należy zrezygnować z soli, a także z alkoholu, z papierosów oraz z produktów przetworzonych i tych z długą datą ważności.

Produkty zostały podzielone na 8 grup. Z każdej grupy można zjeść określoną ilość porcji. Poszczególne produkt można dowolnie łączyć. Ważne, by jeść ok. 6 niewielkich posiłków dziennie. Grupy produktów i ilość porcji: 4-5 porcji dziennie kasz i przetworów zbożowych; 4-5 porcji dziennie warzyw i owoców; 2 porcje mięsa, drobiu i ryb, a także 4-5 porcji tygodniowo orzechów, warzyw strączkowych i nasion i 2 porcje tłuszczu dziennie. Co ciekawe, w diecie tej dozwolone jest max 5 porcji tygodniowo słodyczy (cukier, dżem, miód, żelki, sorbety, lody, poncze owocowe).

Dieta powinna trwać przez całe życie. Dziennie dostarcza się organizmowi ok. 2.000 kcal natomiast obniżając kaloryczność do 1.600kcal można skutecznie zrzucić na wadze, bez napadów głodu.

Przykładowe menu:

śniadanie ? talerz owsianki z rodzynkami, tost pełnoziarnisty z łyżeczką dżemu, pomarańcza, zielona herbata;

II śniadanie ? grahamka z łyżeczką margaryny, 2 plastry chudej wędliny drobiowej, ? pomidora, sok pomarańczowy (świeży);

obiad ? 2 łyżki makaronu, zupa pomidorowa z bazylią, dorsz w folii z warzywami, 2 łyżki brązowego ryżu, 100g brokułów gotowanych na parze, sok wielowarzywny;

podwieczorek ? koktajl z maślanki, z bananem i siemieniem lnianym;

kolacja ? chudy twarożek z pomidorem i szczypiorkiem, 2 kromki chleba razowego, zielona herbata.

 

fot. QuotesEverlasting źródło: flickr com