Jak pozbyć się kataru u dziecka?

Spray do nosa dla dzieci

Katar u dziecka może pojawić się nawet przy niegroźnych przeziębieniach. Niestety, potrafi on utrzymywać się bardzo długo, co w konsekwencji niejednokrotnie prowadzi do poważniejszych infekcji. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma problemy z oddychaniem przez nos, reaguj szybko. Zobacz, jakie są skuteczne metody na leczenie kataru.

Dlaczego warto interweniować?

Leczenie kataru zazwyczaj ma miejsce dopiero wtedy, gdy pojawią się inne objawy przeziębienia lub grypy. Jednak ciągła potrzeba wydmuchiwania nosa w znaczący sposób wpływa na komfort życia dziecka. Przede wszystkim uniemożliwia wypoczynek i zasypianie, a ? jak wiadomo ? sen jest niezbędny do regeneracji komórek i uaktywnionej pracy układu odpornościowego.

Zbyt długo utrzymujący się katar może prowadzić do rozwoju zaawansowanych chorób. Wśród tych najbardziej dotkliwych zalicza się zapalenie zatok i migdałków. Oba stany są niezwykle bolesne, a infekcje nierzadko wymagają terapii antybiotykami, które potrafią zaburzyć pracę m.in. układu trawiennego. Katar u dzieci przyczynia się nawet do nieprawidłowego rozwoju aparatu mowy i może mieć też wpływ na ułożenie zgryzu! Leczenie kataru nie jest więc tylko kwestią pozbycia się uciążliwego objawu, ale może uchronić dziecko przed wieloma przykrymi konsekwencjami, które się pojawią, jeśli ten stan zostanie zbagatelizowany.

Katar u dzieci – co robić?

Twoje dziecko prawdopodobnie w pierwszych latach życia będzie bardzo często łapać drobne infekcje, których objawem będzie katar. Najważniejsze jest jednak to, aby w odpowiednim momencie zainterweniować i wspomóc leczenie. Pierwszym krokiem powinno być określenie stanu twojej pociechy. Zarówno choroby wirusowe, jak i bakteryjne objawiają się katarem u dzieci. Niektóre z nich rozwijają się bardzo szybko, inne potrzebują do tego nawet kilku tygodni. Musisz pamiętać również o tym, że obrzęk śluzówki w nosie jest często oznaką alergii, więc jeśli katar nasila się w pewnych okresach, to warto pójść z dzieckiem do alergologa.

Drugim krokiem jest wybór odpowiedniego medykamentu. Spray do nosa dla dzieci ma za zadanie rozcieńczyć śluz, co ułatwia wydmuchiwanie, oraz nawilżyć śluzówkę nosa, co pomoże w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Pamiętaj o tym, że nie ma leków, które sprawią, że wydzielina zniknie. Istnieją specyfiki, które obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu katar będzie mniej uciążliwy, ale można używać ich przez tylko przez krótki okres, gdyż mogą prowadzić do wtórnego zapalenia śluzówki. Szybkie i bezproblemowe wydmuchanie nosa jest tym, co faktycznie wpływa na skrócenie kataru.

Jakie spraye wybierać?

Zawsze trzeba kierować się składem wyrobów medycznych, których mają używać dzieci. Leczenie kataru nie wymaga stosowania chemicznych środków, więc warto postawić na produkty z naturalnym składem. Dobrym przykładem może być Apicold Propo spray do nosa, którego działanie oparte jest na bazie izotonicznego roztworu wody morskiej i propolisu, o przebadanym biobójczym wpływie na główne bakterie wywołujące zapalenie zatok.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z

instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze

specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni

dla Ciebie.