Jeśli kręgosłup boli, jeśli wszelkiego rodzaju maści, kremy i nawet tabletki przeciwbólowe przestają działać, czas najwyższy pomyśleć o takim sposobie walki z bólem kręgosłupa jak… masaż!
To nie żart, masaż pleców jeśli jest fachowo wykonany może bardzo szybko przynieść ulgę, możliwe nawet, że całkowicie rozwiąże problem i więcej już nie będziemy musieli zmagać się z tak przykrą dolegliwością jaką jest ból kręgosłupa. Jak taki masaż wygląda, na co należy się przygotować?
Masaż kręgosłupa
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do poddania się masażowi kręgosłupa (musi to stwierdzić lekarz i wypisać skierowanie na taki właśnie masaż), nie trzeba przygotowywać się do niego w żaden szczególny sposób. Aby czuć się bardziej komfortowo, można zabrać własny ręcznik, na którym będziemy leżeć. Pierwsze spotkanie z masażystą czy też rehabilitantem nie polega od razu na położeniu się na stole i rozpoczęciu masażu, nic bardziej mylnego! Profesjonalny masażysta/rehabilitant najpierw przeprowadzi rozmowę w celu dowiedzenia się o swoim pacjencie najpotrzebniejszych informacji.
W wyjątkowych sytuacjach, gdy przykładowo pacjent miewa trudności z oddychaniem, masaż można wykonać w pozycji siedzącej. Dopiero, gdy masażysta wie wszystko, co potrzebuje, przechodzi do masażu. Należy położyć się wygodnie na brzuchu, a masażysta rozprowadza przykładowo olejek, krem (a w niektórych przypadkach na przykład maść o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym). Jest to potrzebne, bowiem dzięki temu zmniejsza się siła tarcia i wyeliminowana zostaje możliwość mechanicznego uszkodzenia skóry.
Masaż kręgosłupa polega na masowaniu pleców, barków oraz pośladków. Czas takiego masażu dobierany jest indywidualnie, jednak zazwyczaj nie trwa on dłużej niż około pół godziny. Masaż zawsze wykonuje się ruchami w kierunku serca. W przypadku klasycznego masażu kręgosłupa, masażysta kolejno wykonuje takie ruchy jak głaskanie, następnie rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, a na końcu wibracje. Masaż taki nie powinien sprawiać dużego bólu, choć należy przygotować się na to, że nie będzie on całkowicie bezbolesny.
Czy masaż kręgosłupa boli?
Wiele osób, zanim zdecyduje się na masaż kręgosłupa, zadaje jedno podstawowe pytanie ? czy taki masaż boli? Nie da się oczywiście jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji osoby poddającej się masażowi. Zawsze jednak na pewien ból należy się przygotować…
Masaż ma uwolnić od bólu, a sprawia ból?
W czasie masażu kręgosłupa może występować ból z samego już tego faktu, że przecież boli kręgosłup. Nie ma na świecie takiego masażysty, który uwolni nas od bólu kręgosłupa od tam, nie ma też takiej techniki masażu, która sprawiłaby, że długotrwałe bóle kręgosłupa odejdą w niepamięć już po pierwszym zabiegu. Na wszystko trzeba czasu…
Wiele osób początkowo odczuwa ulgę, natomiast różnego rodzaju dolegliwości bólowe pojawiają się u nich dopiero po kilku zabiegach, przykładowo 3-4. Część z owych osób rezygnuje z dalszych zabiegów sądząc, zresztą całkiem niesłusznie, że coś jest nie tak jak powinno, że widocznie masażysta źle masuje, skoro nagle pojawia się ból. Tymczasem jest to reakcja zupełnie naturalna. Po kilku masażach dolegliwości bólowe mogą się nasilać, bo chore miejsce jest zwyczajnie podrażnione kolejnym już masażem.
Jakie dolegliwości?
Po kilku zabiegach mogą pojawić się takie dolegliwości jak przykładowo mrowienie, charakterystyczne pieczenie, uczucie gorąca. Co więcej, mogą nawet wystąpić senność, dreszcze czy osłabienie. Osoba poddająca się masażowi ogólnie może być w nie najlepszej kondycji psychicznej, będzie rozdrażniona. Wszystko jest jednak całkowicie normalne i zdarza się często. Jaka rada? Trzeba to po prostu przetrwać!
Należy pamiętać o tym, że jeśli ból kręgosłupa jest przykładowo wynikiem wady kręgosłupa zaniedbywanej latami, wady postawy, jest skutkiem wielu lat siedzącej pracy czy z drugiej strony skutkiem podnoszenia ciężkich rzeczy w nieodpowiedni sposób, nie da się go pozbyć w ciągu chwili. Warto też pamiętać o tym, że jeśli przetrwamy ów ?kryzys?, później już z każdym kolejnym zabiegiem będzie tylko lepiej. Takie odczuwalne pozytywne efekty masażu kręgosłupa pojawią się po średnio 10 zabiegach.
Techniki wykorzystywane przy masażu kręgosłupa
Rzeczą zupełnie naturalną jest to, że chcielibyśmy wiedzieć, co nas czeka, gdy zamierzamy poddać się określonemu zabiegowi, przykładowo masażowi kręgosłupa. Przed rozpoczęciem zabiegu jak najbardziej mamy prawo do tego, aby zapytać, czego możemy się spodziewać. Przy klasycznym masażu kręgosłupa masażysta czy też rehabilitant posługuje się zazwyczaj kilkoma technikami.
Głaskanie na wstępie i na końcu
Wykonując masaż kręgosłupa masażysta musi zachować określoną kolejność. Pierwszym elementem masażu jest tak zwane głaskanie. Jest to zdecydowanie najbardziej przyjemna część masażu, która sprawia, że osoba masowana może się odprężyć i uspokoić. Każdy masaż musi być wykonany przy użyciu jakiegoś środka poślizgowego (kremu, maści, oliwki etc.), bo dzięki temu masażysta może wykonywać ruchy płynnie i bez obawy o to, że uszkodzi skórę pacjenta.
Właśnie poprzez głaskanie masażysta rozprowadza dany środek. Poprzez głaskanie masażysta poznaje także skórę swojego pacjenta. Może się dowiedzieć, jakie jest napięcie mięśni, gdzie leży największy problem. Głaskanie powoduje, że temperatura skóry zostaje podwyższona, skóra zaczyna lepiej oddychać, usprawnione także zostaje krążenie powierzchniowe. Głaskaniem powinien być zakończony każdy masaż!
Krok drugi: rozcieranie
Po głaskaniu następuje tak zwane rozcieranie. Wykonuje się je przy pomocy kciuków i nasadą dłoni, ruchami spiralnymi bądź też okrężnymi. Jeśli zachodzi potrzeba głębszego masażu, masażysta dodatkowo dociska dłoń drugą ręką. Celem tej techniki masażu jest obniżenie napięcia mięśni, zlikwidowanie złogów, obrzęków czy krwiaków, bo w czasie rozcierania zostają one rozdrobnione i przemieszczają się do układu krwionośnego.
Czas na ugniatanie!
Jest to bardzo ważny etap masażu. Technika ta pobudza krążenie, przyspiesza regenerację mięśni, obniża ich napięcie. Technika ta może być stosowana we wszystkich tych miejscach, gdzie skóra oraz mięśnie można unieść do góry. Ugniatanie jest świetną techniką, jeśli trzeba rozbić wyjątkowo mocno spięte mięśnie.
Oklepywanie
Po ugniataniu zwyczajowo przychodzi czas na oklepywanie. Ruchy wykonuje się szybko i stosunkowo mocno. Oklepywać można krawędzią dłoni lub też dłonią złożoną na kształt łyżeczki. Nie można oklepywać kości, należy omijać nerki i inne wrażliwe miejsca. Mięśnie stają się odżywione, usprawnione jest krążenie.
fot. www.flickr.com autor: Tara Angkor Hotel