Jak zadbać o ogród jesienią i zimą?

Jak zadbać o ogród jesienią i zimąOgród, który służył nam przez całe wakacje jako miejsce relaksu, zabawy, odpoczynku, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, teraz potrzebuje naszej opieki. To ostatni moment na przygotowanie go na nadchodzące chłodniejsze dni, deszcze i pierwsze przymrozki. i chronić meble ogrodowe przed jesiennym deszczem?

Jakie prace warto wykonywać?

W pierwszej kolejności zaimpregnuj meble drewniane, czyli ławki ogrodowe, huśtawki ogrodowe, stoły i krzesła ogrodowe oraz fotele ogrodowe. Malowanie, lakierowanie lub woskowanie zabezpiecza drewnianą powierzchnię przed wilgocią. Jest to szczególnie ważne w przypadku wszystkich mebli ogrodowych, które stanowią część przestrzeni ogrodowej i muszą w niej spędzić nie tylko jesień, ale i zimę. Elementy architektury ogrodowej, tj. altany, altany, domki ogrodnicze, pergole również wymagają zabezpieczenia i impregnacji, zwłaszcza jeśli są wykonane w całości z drewna.

Drugą opcją i naprawdę świetnym rozwiązaniem dla mebli ogrodowych są pokrowce na meble zaprojektowane w celu ochrony przed wilgocią i zimnem. Jeśli nie możesz schować mebli w domu, altanie lub garażu podczas jesiennego deszczu, możesz zastosować pokrowce ochronne. Można je zamówić w sklepie stolbar.com.pl, producenta tradycyjnych i nowoczesnych mebli ogrodowych z drewna.

Konserwacja sprzętu ogrodowego i akcesoriów ogrodowych

Przed zimą konserwację narzędzi i sprzętu ogrodniczego, takiego jak grille, trampoliny, zabawki ogrodowe należy rozpocząć od bardzo dokładnego oczyszczenia z ziemi, piasku, liści i ewentualnej rdzy. Najlepiej usunąć je szczotką drucianą, a następnie uszkodzone miejsca pokryć odrdzewiaczem lub specjalnym preparatem antykorozyjnym. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych śladów rdzy, gdyż z czasem mogą one doprowadzić do całkowitego uszkodzenia urządzenia. Łatwiej jest naprawić drobne usterki, niż martwić się później o rozległe uszkodzenia.

Jesienią warto posprzątać wszystkie narzędzia ogrodowe. Grabie, motyki, sekatory, kosiarki, piły itp. Jeśli chcesz, aby służyły Ci dobrze w następnym sezonie. Oczyść je i chroń przed zimą. Po oczyszczeniu nie zapomnij pokryć całej powierzchni lakierem lub środkiem do konserwacji drewna.

Zadbaj o delikatne rośliny i pomóż im przetrwać zimę

Jak przygotować ogród na jesień? Nie można zapomnieć o ochronie drzew i krzewów, szczególnie wrażliwych na niskie temperatury i przymrozki. Wiele rodzajów roślin rosnących w naszych ogrodach jest odpornych na mróz. Są też takie, które wymagają szczególnej pielęgnacji i odpowiedniej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak dbać o najdelikatniejsze kwiaty i krzewy? Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jak dbać o rośliny i chronić je zimą:

• usunąć opadłe liście oraz resztki kwiatów i gałęzi;

• wiązać duże krzaki sznurkiem, aby nie łamał ich padający śnieg;

• po zakończeniu sezonu przykryj delikatne rośliny geowłókniną;

• przykryć korzenie roślin korą lub gałązkami jodły;

• obficie podlewać wszystkie rośliny przed pierwszymi przymrozkami;

• usunąć jednoroczne i zrobić miejsce na nowe

Ostatnie ciepłe chwile

Relaks w promieniach jesiennego słońca może być naprawdę przyjemny. Gdy już zadbasz o swój ogród i zakończysz wszystkie zaplanowane prace, skorzystaj z tych ostatnich przyjemnych chwil relaksu w jesiennym ogrodzie. Pamiętaj, że jesień to magiczny sezon. Kolorowe liście, czerwony dziób, złote słoneczniki, środek lata – tworzą niepowtarzalny klimat i uprzyjemniają relaks w ogrodzie o tej porze roku.

Pamiętaj, że warto dbać o swój ogród przez cały rok!

Fot. Peggychoucair, Pixabay

Artykuł sponsorowany