Modne pierścionki – propozycje na nowy sezon

Pierścionki to ten element biżuterii, który posiada każda, albo prawie każda kobieta. Czasami są to przedmioty wyjątkowe, przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Wiele pań przywiązuje też wagę do pierścionków zaręczynowych, albo tych, które otrzymały z okazji ważnych rocznic od ukochanego mężczyzny. Są symbolem związku, małżeństw, podarunkiem. Bywają też doskonałym dopełnieniem stylizacji, albo manifestacją tego, jakie jesteśmy i co lubimy. Są też pierścionki będące symbolem przynależności rodowej lub statusu materialnego. Ze złota, platyny, srebra, stali chirurgicznej, gładkie, stylizowane, delikatne, z dużym kamieniem, z diamentem, perłą, kolorowymi kamieniami szlachetnymi, delikatne, ostentacyjne, minimalistyczne, ekstrawaganckie… Długo by można jeszcze wymieniać, ale może warto się skoncentrować na tym, jakie pierścionki są modne w sezonie 2023?

Duże efektowne pierścionki

Już kolejny sezon ogromnym zainteresowaniem cieszą się duże, mocne pierścionki z efektownymi kamieniami. Stanowią doskonały dodatek do wieczornych wyjść, uroczystych eventów i wystawnych przyjęć. „Okazałe” pierścionki, mówi się o nich XXL, to przede wszystkim duże kamienie w mocnych wyrazistych kolorach, oprawione najczęściej w żółte złoto. Mogą to być pierścionki z kamieniem takimi jak: lapis lazuli, onyks, prasiolit, ale równie pięknie wyglądają te, które zdobi odpowiednio oszlifowany kryształ. Na mniej uroczyste okazje pasują pierścionki z naturalnymi kamieniami: awanturynem, chalcedonem, chryzoprazem, jadeitem, onyksem, turkmenitem. Tego typu pierścionki pasują do stylu boho, który wciąż jest popularny. Powoli przebija się też w biżuterii styl chunky, charakteryzujący się przerysowanymi, mocnymi pierścionkami wykonanymi z metali szlachetnych i tworzyw sztucznych. Ich zadaniem jest akcentowanie silnego charakteru właścicielki i zwracanie na nią uwagi.

Srebro wraca do łask

Ostatnie trzy sezony w biżuterii, także jeśli chodzi o pierścionki, należały do żółtego złota. Jakby na przekór tej tendencji do łask w tym sezonie wraca srebro. Jeszcze nieśmiało i delikatnie, ale już widać, że z każdym miesiącem będzie miało więcej do powiedzenia. Jakie są najmodniejsze srebrne pierścionki? Powinny być duże, masywne, z oryginalnymi wzorami. Srebro jest delikatne, subtelne, więc jakby na przekór tym cechom, projektanci proponują srebrne pierścionki bez dodatku szlachetnych lub półszlachetnych kamieni z wzorami wykonanymi z samego srebra. Ciekawą propozycją jest „oczko” wykonane z pogniecionego, jakby poszarpanego srebra lub wyglądające jak plaster miodu. Interesujące są pierścionki dla pań przypominające sygnety, z tym, że zamiast rodowego herbu proponuje się wersje z pierwszą literą imienia lub dowolnym znakiem, ważnym dla właścicielki. Srebrne pierścionki zaprezentowali tacy potentaci modowi jak: Fendi, Missoni, Sportmax.

Pierścionki z kryształkami

Kolejny mocny trend biżuteryjny to pierścionki z kryształkami, wykonanymi z różnorodnych kruszców. Kryształki są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. To sprawia, że możemy dobrać kamień do typu urody i własnego gustu. Są propozycją szczególnie dla kobiet młodych i odważnych, które lubią poeksperymentować. W obecnym sezonie nie ma głównego trendu, jeśli chodzi o wielkość kryształu. Równie popularne są pierścionki z jednym okazałym oczkiem, jak i delikatne, subtelne pierścionki z drobnymi kryształkami. Mogą też być łączone z innymi kamieniami. Takie wzory dało się zauważyć w najnowszej kolekcji Christiana Diora. Jeszcze jedną zaletą kryształków jest stosunkowo niska cena. Można więc z taką biżuterią poeksperymentować, poszaleć, bo ceny zawsze są niższe niż w przypadku kamieni szlachetnych, nawet jeśli kryształ jest oprawiony w złoto.

pierścionki z mosiądzu

Pierścionki nastroju

W latach dziewięćdziesiątych hitem biżuteryjnym były tzw. pierścionki nastroju, których barwa miała się zmieniać w zależności od nastroju właścicielki bądź właściciela (tak panowie też takie pierścionki nosili). Kochano je za piękne, żywe kolory. Idealnie wpisywały się w trochę kiczowatą modę tego czasu. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmiana barwy pierścionka nie była tylko chwytem marketingowym. Pierścionki były wykonane z termochromowych ciekłych kryształów, które reagowały na podwyższoną temperaturę ciała i stąd zmiana ich barwy. W tamtym okresie pierścionki nastroju miały kształt prostej obrączki. Obecne, zostały zmienione i dopasowane do dużych wymagań klientów. Na przykład marka Wolf & Badger proponuje pierścionki vintage – okrągły lub kwadratowy duży kamień otoczony złotą koronką i osadzony na wąskiej obrączce. Natomiast firma Madewell postawiła na pierścionek spersonalizowany, wykonany z pozłacanego mosiądzu. Każdy może na wnętrzu obrączki poprosić o wykonanie indywidualnego napisu lub poprzestać na wersji podstawowej z napisem „FEELINGS” – uczucia.

Obecny sezon przyniósł wiele nowości w zakresie pierścionków. Wśród tylu propozycji każdy znajdzie coś dla siebie.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. ZUMRAD NORMATOVA, Riccardo Vespa, Anastasiya Lobanovskaya, pexels.com