Nowoczesne rozwiązania w kuchni

kuchnieKuchnia to centrum życia domowego. Często otwarta kuchnia połączona z jadalnią pełni rolę salonu i to tutaj właśnie przyjmowani są goście.

Dlatego tak ważne jest by kuchnia była miejscem dobrze zaprojektowanym, wyposażonym w meble i akcesoria najwyższej jakości, które będą nie tylko funkcjonalne i trwałe ale też  ładne. Urządzając kuchnię warto pamiętać, że będzie nam on służyła przez wiele lat. Dlatego każdy, nawet najdrobniejszy szczegół jest waży i trzeba go zaplanować z namysłem.

Meble meblom nierówne

Często w ramach oszczędności wyposażamy kuchnię w meble z płyty wiórowej, które dostępne są w sklepach z tanimi przedmiotami. Jest to poważny błąd, ponieważ takie meble szybko ulegają uszkodzeniu i nie wytrzymują intensywnego użytkowania. W rezultacie po 2-3 latach trzeba kupić nowe meble.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w droższe, ale profesjonalnie wykonane meble kuchenne. Są one odpowiednio odporne na wilgoć, ścieranie i temperatury. Dodatkowo towarzyszy im piękny design, którego nie trzeba się wstydzić. Tak urządzona kuchnia nie tylko cieszy oko, ale jest też praktyczna i wygodna.

Najczęściej dolne szafki wykończone są od góry blatem kuchennym, na którym można wykonywać różne czynności towarzyszące gotowaniu. Szafki mogą tworzyć ciąg ? zgodnie z zasadami ergonomii i na pozór takie same szafki wyposażone są w środku w inne funkcje. Przykładem mogą być obrotowe narożniki z miejscem na garnki i patelnie, szuflady przeznaczone na przyprawy czy sztućce.

szafki kuchenneGórne szafki często ozdabiają przeszklone witryny, za którymi stawia się najpiękniejsze naczynia a nawet kolekcje bezcennej porcelany. Popularnością w niektórych regionach Polski cieszą się babcibne kredensy. Niestety są to meble dość drogie i nie pasują do nowocześnie urządzonych wnętrz, więc zamiast tego kultowego mebla można wyposażyć kuchnię w wyspę, która nada dynamiki całemu pomieszczeniu.

Istotne są szczegóły

Oprócz ogólnego designu i kolorystyki mebli bardzo ważna jest ich funkcjonalność. Szuflady na prowadnicach, które same się domykają to obecnie standard wyposażenia nowoczesnej kuchni. Nie bez znaczenia jest też sposób otwierania się drzwiczek szafek. Mogą one być normalnie rozchylane ? za pomocą standardowych zawiasów, ale tam gdzie jest ciasno warto zastosować drzwiczki uchylne lub przesuwne. Pomaga to w zaoszczędzeniu miejsca i powoduje, że całe pomieszczenie robi się nieco większe.

szafki kuchenne

Wnętrze szafek może być wyposażone w funkcjonalne systemy ułatwiające utrzymanie porządku i użytkowanie kuchni. Najpopularniejsze są wysuwane kosze, do których można wkładać zarówno artykuły spożywcze jak i elementy wyposażenia kuchni. Kosze mogą być ażurowe lub pełne. Dodatkową funkcją koszy są stojaki na butelki.

Szuflady kuchenne dobrze jest wyłożyć materiałem antypoślizgowym co ułatwia nie tylko czyszczenie ale też zapobiega przewracaniu się zawartości w trakcie otwierania szuflady. Istotne jest też z jakiego rodzaju tworzywa wykonany jest blat kuchenny. Musi on być odporny na tzw. odparzenia ? czyli odbarwianie pod wpływem temperatury, nie powinien też zmieniać koloru ani wchłaniać rozlanych płynów, ponieważ zawsze może się zdarzyć, że coś się rozleje, a nikt nie chce mieć pamiątki po barszczu na środku kuchennego blatu

Profesjonalna kuchnia

Kuchnia zaprojektowana w sposób metodyczny i profesjonalny może służyć nawet 20 lat. Dlatego jest to opłacalna inwestycja, o której trzeba pomyśleć zanim zaplanujemy kupno nowego mieszkania czy domu. Koszt rzędu 10 0000 ? 30 000 zł to nie tylko ładny wygląd ale też dobra inwestycja, która nie wymaga dodatkowego nakładu środków finansowych w przyszłości.