Jak oczyścić organizm i utrzymać wątrobę w dobrej formie?

wątrobyIm sprawniej pracuje nasza wątroba, tym lepiej się czujemy i wyglądamy. Nic więc dziwnego, że troskę o swe zdrowie i piękny wygląd tak często zaczynamy od podjęcia tych działań, które mają pomóc nam w oczyszczeniu wątroby ze szkodliwych toksyn.
Dlaczego oczyszczanie wątroby jest tak ważne?

Nie brak w sieci oraz kolorowej prasie artykułów, których głównymi bohaterkami stają się diety oczyszczające. Większość z nich polega na stosowaniu przez kilka dni dość rygorystycznych zasad odżywiania się, skutkiem czego ma być uwolnienie organizmu od szkodliwych toksyn. Diety takie stały się ostatnio bardzo modne, warto jednak z nich korzystać nie tylko po to, by być trendy. Pamiętajmy, że ich głównym celem jest poprawienie naszego stanu zdrowia poprzez usunięcie szkodliwych toksyn, za zatrzymywanie których odpowiada wątroba. Objawy związane z pogorszeniem stanu zdrowia i wyglądem skóry mogą być sygnałem, że z diety usuwającej toksyny warto skorzystać. Dlaczego? Bo to toksyny są główną przyczyną wielu poważnych problemów z wątrobą, a im więcej szkodliwych toksyn zalega w naszym organizmie, tym bardziej zmęczone się czujemy. Wątroba, która pełni wiele ważnych dla życia człowieka funkcji, jest przecież w pierwszej kolejności filtrem, w którym zatrzymują się szkodliwe dla zdrowia i życia substancje. Pamiętajmy jednak, że ten wielki filtr sam czasem potrzebuje oczyszczenia, a usunięcie toksyn z wątroby (a tym samym z organizmu) przyniesie nam wiele korzyści.

Jaka dieta będzie dla naszej wątroby najlepszym rozwiązaniem?

By uniknąć problemów z bólem pod prawym żebrem, zmianami skórnymi i problemami związanymi z trawieniem, warto na bieżąco pozbywać się nadmiaru toksyn z organizmu. Jak to zrobić? Detoksykacja wątroby może przybrać formę krótkotrwałych działań podejmowanych od czasu do czasu. Jeśli jednak chcemy skutecznie chronić wątrobę, powinnyśmy pomyśleć nad wprowadzeniem kilku istotnych zmian w codziennej diecie. Systematyczne, za to niezbyt obfite posiłki, ograniczenie ilości tłuszczu w menu oraz unikanie tych produktów, w których znajdują się konserwanty oraz sztuczne barwniki ? oto podstawa diety, która ma wspierać naszą wątrobę. Tłuszcze zwierzęce warto zastąpić roślinnymi, z kolei miejsce smażonych mięs niech zajmą duszone potrawy z chudego mięsa i ryb. Pamiętajmy też o owocach oraz o warzywach, w których znajdują się nie tylko cenne witaminy, ale i przeciwutleniacze. Jakie produkty staną się doskonałym dodatkiem do naszego menu? Z myślą o wątrobie warto sięgnąć po marchew, brokuły oraz buraki ? warzywa, które mogą nie tylko oczyszczać, ale i wspierać proces regeneracji wątroby. Ostrożnie postępujmy też z węglowodanami, a w szczególności z cukrem. Jego nadmiar sprzyjać może stłuszczeniu wątroby, co z kolei prowadzi do wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Oczyszczanie wątroby ze szkodliwych toksyn oraz przestrzeganie diety, która jest dla tego narządu wyjątkowo przyjazna, to podstawa dla każdej kobiety, która chce się cieszyć dobrą formą i zachwycać pięknym wyglądem. Pamiętajmy, że zdrowa wątroba to wolność od toksyn, a tym samym ? od wielu problemów związanych ze zdrowiem oraz wyglądem.

zdj. shutterstock