Zdrowa ciąża

ciążaCiąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, a narodziny dziecka to początek wielkich zmian. Warto dobrze się na nie przygotować. Pomogą nie tylko dieta i suplementacja, ale także aktywność fizyczna.

Dieta, sport oraz suplementy powinny być dostosowane to stanu zdrowia oraz do stylu życia kobiety. Nagłe jedzenie za dwoje, przyjmowanie tony leków oraz leżenie na kanapie nie są dobrym rozwiązaniem. Będąc w ciąży, należy odżywiać się zdrowo, wspomagać się witaminami i minerałami oraz ruszać się. Rozsądne przygotowania do narodzin dziecka zaprocentują: poprawią samopoczucie, wpłyną pozytywnie na rozwój maleństwa oraz dadzą przyszłej mamie wiele satysfakcji.

Jedz zdrowo

W czasie ciąży najważniejsze są zdrowe odżywanie i odpowiednio zbilansowane posiłki. Złota zasada mówi, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Zwróć uwagę na skład kupowanych produktów, źródło pochodzenia oraz datę ważności. Wybieraj produkty najmniej przetworzone, unikaj gotowych dań, słodyczy oraz fast foodów. Słuchaj swojego organizmu: nie bez powodu kobiety w ciąży mają ochotę na określone produkty, a do innych czują obrzydzenie. Jedz dużo warzyw i owoców, szczególnie bogatych w żelazo i witaminę C. Unikaj natomiast roślin strączkowych i kapustnych. Staraj się spożywać pełnoziarniste pieczywo, makarony, płatki owsiane, brązowy ryż, grube kasze. Jedz jajka, nabiał, owoce morza i ryby, świeże i naturalne wędliny. Unikaj serów pleśniowych i wędlin dojrzewających. Pij dużo wody, co najmniej 2-3 litry dziennie.

Zadbaj o suplementację

Podczas ciąży należy regularnie uzupełniać niedobory witamin i minerałów. Gotowe zestawy drogocennych składników powinny zawierać kwas foliowy, wapń, magnez, jod, żelazo i witaminę C. Podczas ciąży bardzo ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego oraz magnezu. Kwas foliowy wspomaga rozwój dziecka oraz minimalizuje ryzyko wad rozwojowych płodu. Z kolei prawidłowy poziom magnezu zapobiega nadmiernej kurczliwości mięśni, chroni przed nadciśnieniem tętniczym i wpływa na zwiększenie gęstości kości. Podczas ciąży warto sięgnąć po magnez z witaminą B6 (np. Magne B6), która wspomaga wchłanianie kwasu foliowego, samego magnezu i wspiera aktywność fizyczną w trakcie ciąży.

Postaw na aktywność

A skoro mowa o aktywności, to powinna być ona dostosowana do wyjątkowego stanu i stylu życia. W przypadku braku przeciwwskazań, spodziewając się dziecka, nie należy rezygnować z ruchu. Jedną z najbardziej lubianych przez panie aktywności w czasie ciąży jest pływanie. Relaksuje i odpręża zmęczone mięśnie. Zapewnia chwilę wytchnienia dla obciążonych pleców i nóg. Inną, doskonałą, ciążową aktywnością jest joga. Uelastycznia ciało i redukuje stres. Można ją ćwiczyć również w zaciszu domowym, co sprzyja koncentracji i pomaga się wyciszyć. Warto sprawdzić ofertę lokalnych klubów fitness, gdzie często organizowane są specjalne zajęcia dla ciężarnych kobiet. Nie zapominaj o spacerach. Ruch na świeżym powietrzu to świetna forma wypoczynku i okazja do wzmocnienia kondycji fizycznej.