Otyłość w Polsce ? niechlubne 5 miejsce w Europie!

otyłośćNadwaga i otyłość to problem naszych czasów, który niestety nie maleje. Otyłość w Polsce to problem coraz bardziej palący ? aż 25,2 Polaków (czyli 1/4 społeczeństwa!) jest otyła. Pamiętajmy, że nadprogramowe kilogramy prowadzą do wielu chorób, a ostatecznie mogą być nawet przyczyną zgonu. Ile w rzeczywistości osób w Polsce ma problemy z wagą? Ciężko to nawet oszacować.

Otyłość w Europie i na świecie

Średnia europejska otyłości wynosi 22,3%, nasz wynik choć wysoki, nie odbiega bardzo od średniej ? to jakiś plus. Grubsi od Polaków są m.in. Czesi, Słowacy czy Brytyjczycy. Ci ostatni mają największy problem z otyłością w Europie, na którą cierpi 28,1% procent wyspiarskiego społeczeństwa. Największy powodów do zadowolenia mają Austriacy (18,4%), Duńczycy (19,3%) i Szwajcarzy (19,4%).

Jak wypadamy na tle świata? Największy odsetek osób otyłych mieszka w krajach Zatoki Perskiej, gdzie problem ten dotyczy średnio 36,7% osób. Następne na tej liście są Stany Zjednoczone (33,7%), Jordania (30,5%) oraz Turcja (29,5%). Najniższy wskaźnik otyłości (biorąc pod uwagę kraje rozwinięte), ma oczywiście Japonia – problem dotyczy tylko 3,3% Japończyków!

WHO woła na alarm

Otyłość uważa się dziś za pandemię i jedno z największych wyzwań globalnych XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (w skrócie WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą ? i nic w tym dziwnego. Nieleczona prowadzi do rozwoju układu krążenia, cukrzycy czy zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.

Otyłość w Polsce?prowadzi do śmierci!

Złe odżywianie i brak ruchu to nie tylko problem estetyczny. Według wielu statystyk i raportów blisko 50-70% Polaków[1] umiera na choroby układu krążenia, na które najlepszą profilaktyką i skutecznym remedium jest prawidłowe odżywianie i regularny wysiłek fizyczny oraz rezygnacja z palenia. Używki zresztą też nam nie pomagają ? na drugim miejscu przyczyn zgonów w Polsce są nowotwory, w których najwięcej zabija rak płuc ? choroba, która w 93% dotyczy tylko palaczy. Czy to oznacza, że znakomita większość Polaków umiera na własne życzenie?

Zadbaj o swoje zdrowie

Otyłość w Polsce i na świecie to bardzo poważny problem, dodatkowo kłóci się to z wartościami Polaków, wśród których najczęściej wymieniamy zdrowie i rodzinę. Zadbajmy o nie i o swoich bliskich ? zmieńmy się na lepsze. I to już dziś!

 

[1] Raport Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).