Gdy Twoje paznokcie wołają o pomoc

Choroby paznokciPiękne i zadbane paznokcie są naturalną ozdobą dłoni. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ich paznokciom może doskwierać choroba. Jej symptomy przez niektórych są skutecznie bagatelizowane, co może mieć tragiczne skutki.

W pierwszej kolejności należy przyjąć do wiadomości, że nawet najlepiej wykonany manicure lub pedicure nie zamaskuje złego stanu naszych paznokci. Dlatego jeśli Twoje paznokcie są cienkie, kruche, przebarwione lub rozdwajające się, a pod płytką zauważyć można zmiany chorobowe to nie lekceważ tego ? najpierw zadbaj o ogólny stan paznokci, a dopiero potem wykonaj upragnione zdobienie.

Łuszczyca paznokci ? choroba o podłożu zapalnym

Łuszczyca paznokci jest to choroba, która najczęściej występuje u osób zmagających się już z łuszczycą skóry. Ta uciążliwa choroba jest niestety nieuleczalna i najczęściej występuje u osób starszych. Jakie są jej objawy? Osoby cierpiące na łuszczycę paznokci mogą zaobserwować u siebie rozdwajanie się płytki paznokcia, pękanie, pojawiające się na paznokciach białe przebarwienia, wzmożoną łamliwość, a także poprzeczne bruzdy i marszczenia.

Choroba ta może być mylona z grzybicą, gdyż trochę ją przypomina. Jeśli zaobserwujemy u siebie jej objawy należy się niezwłocznie udać do lekarza, który zapewne zleci nam serię badań w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Jak już zostało wcześniej powiedziane, łuszczyca paznokci jest nieuleczalna, jednak można łagodzić jej objawy. A w takim przypadku każda pomoc jest na wagę złota.

Szponowatość ? schorzenie występujące u osób starszych

Choroba ta najczęściej swój początek zawdzięcza silnym urazom lub przewlekłym stanom zapalnym łożyska paznokcia. Warto zaznaczyć, że sprzyja jej również niewłaściwa higiena stóp i dłoni, a także noszenie nieodpowiedniego (zbyt ciasnego) obuwia. Szponowatość możemy również odziedziczyć po swoich przodkach.

Paznokcie szponiaste często mają inny kolor niż powinny, a ich grubość może być znacznie większa od tej jaka być powinna. Tego typu objawów w żadnym wypadku nie można lekceważyć i podobnie jak w przypadku łuszczycy paznokci konieczna będzie wizyta u lekarza.

Choroby paznokci to równie poważna sprawa co choroby skóry. Zdeformowany kształt paznokcia niejednokrotnie utrudnia nam normalne funkcjonowanie i sprawia pewien dyskomfort. Pamiętaj by nie wstydzić się tego, jeśli opisane wyżej objawy wystąpią także u Ciebie. Opisane choroby są takie same jak każde inne i podobnie jak w przypadku innych przypadłości należy im przeciwdziałać.