Nie tylko cera i ciało wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ale również włosy. Są zestawy kosmetyków, które w każdej łazience powinny się znaleźć. Dobrze dobrane i regularnie używane zapewnią oszałamiający wygląda i zdrową strukturę włosa.
Zanim udamy się do drogerii i apteki, warto przyjrzeć się strukturze włosa i zdiagnozować, jakiego rodzaju kosmetyków potrzebujemy. Inaczej wygląda pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych, przetłuszczających się i skłonnych do łupieżu, a jeszcze inaczej farbowanych i regularnie poddawanych suszeniu i stylizacji prostownicą.
W gąszczu szamponów
Wybór odpowiedniego szamponu powinien być podyktowany nie tylko wyglądem włosów (farbowane, cienkie, wypadające, przetłuszczające się), ale także stanem skóry głowy. Osoby o przesuszonych włosach i suchej skórze głowy powinny wybierać kosmetyki bogate w składniki odżywcze (kwasy tłuszczowe oraz ceramidy) oraz mocno nawilżające. Ten rodzaj włosów nie lubi częstego mycia, suszenia suszarką i stylizacji prostownicą czy lokówką. Do włosów tłustych potrzebujemy dwóch rodzajów szamponu: o PH neutralnym do codziennej pielęgnacji oraz do włosów przetłuszczających się, do stosowania 2 razy w tygodniu. Do pielęgnacji włosów farbowanych należy stosować łagodne szampony o PH neutralnym oraz preparaty do włosów suchych na końcówki.
Zbawienna odżywka
Po dwukrotnym myciu włosów należy ? zawsze ? użyć odżywki. Preparat powinien zostać wmasowany z skórę głowy oraz położony na końcówki na ok. 3 minuty, następnie spłukany (wówczas działa najskuteczniej). Mokre włosy delikatnie osuszamy ręcznikiem i pozostawiamy do wstępnego wyschnięcia (nigdy od razu nie suszymy suszarką!). Jaką odżywkę najlepiej wybrać? Dla włosów suchych najlepsze są preparaty odżywcze, silnie nawilżające, np.: z olejkami albo masłem shea. Z kolei tłuste i farbowane wymagają regularnego nakładania odżywki na bazie glinki, która odbudowuje włosy. Warto też zainwestować w odżywcze maski, które stosowane 2-3 razy w miesiącu, poprawiają kondycję włosów i skóry głowy.
Preparaty lecznicze
Odpowiednia pielęgnacja szamponami i odżywkami to jedno. Drugą, ważną grupą preparatów są środki lecznicze, które stosujemy doraźnie, kiedy pojawiają się problemy skórne. Najczęstszym z nich jest łupież. Warto zainwestować w dobry szampon apteczny, który pomoże pozbyć się dolegliwości. Przebywanie w dużych skupiskach ludzi sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na pasożyty i grzyby występujące na skórze głowy. Najbardziej nielubianym i uciążliwym są wszy. Wszawica wymaga szybkiej reakcji. Pomoże dobry preparat na wszy i gnidy w postaci płynu lub pianki. Z kolei grzybica głowy wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza dermatologa, który wykona wymaz i zleci badanie laboratoryjnie. Dopiero po zdiagnozowaniu szczepu grzyba możliwe jest leczenie. Terapia bardzo często polega na leczeniu doustnym ketokonazolem i gryzeofulwiną. Grzybica głowy atakuje nie tylko skórę, ale także włosy. Wymagana jest więc wizyta u fryzjera.