Praca siedząca ? jak sprawić aby nie była utrapieniem dla zdrowia?

fotele biuroweNegatywny wpływ pracy biurowej na zdrowie odczuwamy sami na własnej skórze. Nic dziwnego, pozycja siedząca jest najmniej naturalna dla człowieka. Na szczęście powstają nowoczesne rozwiązania, które łagodzą jej niekorzystne skutki.

Z czego wynikają wady pracy siedzącej? Mózg przede wszystkim ogranicza wydatek energetyczny, przez co stopniowo ?wyłącza? mięśnie. Nie da się więc siedzieć prosto dłużej niż kilkanaście minut. Ponadto zginacze stawów (przede wszystkim biodrowych i kolanowych) tracą elastyczność, a prostowniki słabną. Z tego wynikają bóle kręgosłupa i problemy ortopedyczne, ale nie tylko. Praca siedząca może skutkować powstawaniem żylaków i problemami trawiennymi. Eksperci z uniwersytetów w Leicester i Loughborough w swoim raporcie Sedentary time in adults and the association with diabetes, cardiovascular disease and death: systematic review and meta-analysis z 2012 roku zaznaczyli, że wzrasta wówczas dodatkowo ryzyko chorób nerki czy serca.

Z pomocą przychodzi ergonomia ? prężnie rozwijająca się dziedzina, która pomaga w niwelowaniu negatywnych konsekwencji długotrwałego siedzenia przy biurku.

Ćwiczenia w pracy

Fizjoterapeuci i lekarze zalecają wykonywanie prostych, krótkich ćwiczeń w trakcie pobytu w pracy. Niewiele trzeba! Wystarczy co pół godziny lub w chwili, kiedy zaczynasz odczuwać ból czy niewygodę, wstać od komputera i pospacerować. Rozciągnij się ? przede wszystkim nogi, plecy, barki i kark. Wyprostuj się i zrób parę skłonów. Pokręć głową, by usprawnić kark. Lekko rozmasuj i rozluźnij mięśnie.

Kiedy usiądziesz, przechyl głowę do prawego barku. Prawą dłoń połóż po lewej stronie twarzy. Jednocześnie naciskaj na nią dłonią i próbuj wyprostować głowę. Następnie ćwicz w ten sposób drugą stronę karku. Wykonaj zadanie kilka razy, aby rozluźnić kark.

Ale czy to wystarczy? Konieczne jest ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Dlatego ważne, by po pracy prowadzić zdrowy tryb życia ? ćwiczyć jakąś godzinę dziennie, lepiej się odżywiać, ale przede wszystkim siedzieć przy biurku około dwóch godzin mniej niż do tej pory.

Innowacyjne fotele biurowe

Projektanci foteli biurowych biorą pod uwagę czas, jaki mają na nich spędzać ich użytkownicy. Są więc meble przeznaczone dla osób, które pracują w trybie ośmiogodzinnym, ale są też inne, dla pracowników siedzących przy biurkach po 12 godzin dziennie.

Fotele stworzone do dłuższej pracy zostały wyposażone w mechanizm synchroniczny z funkcją kołysania, tak by naśladowały one ruchy użytkowników w zależności od ich wagi. Można zmieniać pozycję takiego mebla, by poprawić krążenie krwi. Dostosowuje się również ustawienie siedziska, oparcia i podłokietników. Ważne, by odpowiednio ustawić oparcie na wysokości lędźwi ? do swojego wzrostu i kształtu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wybrzuszenie w tej części daje lepsze oparcie, co pomaga zwłaszcza tym, którzy zmagają się z bólami pleców. Znaczenie ma również regulacja zagłówka.

Istnieją też inne typy foteli biurowych, zwłaszcza tych, które są stworzone dla pracowników w krótszym trybie godzinowym. Niektóre pozwolą na przykład na dobrą wentylację pleców dzięki stosunkowo cienkiemu oparciu z siatki.

Czym są krzesła siodłowe?

Siedzisko w krześle siodłowym przypomina siodło. I choć wygląda to bardzo oryginalnie, jest rozwiązaniem wyjątkowo nowoczesnym. Błyskawicznie umożliwia osiągnięcie pożądanej pozycji. Postawa jest więc bardziej naturalna, a mięśnie zrelaksowane. Znacznie odciążane są plecy, a nogi nie cierpną dzięki poprawionemu krążeniu. Wspomniane zalety tego rodzaju krzeseł sprawiają, że często spotyka się je w salonach fryzjerskich i kosmetycznych ? tam spore znaczenie ma też fakt, że łatwiej można je przysuwać do biurka czy do klienta.

Niektóre modele mają oparcie, inne nie. Większość z nich daje nam jednak możliwość regulacji nie tylko wysokości (siedziska lub oparcia), ale również kąta nachylenia obu tych elementów.

Użytkownik nie garbi się ani nie odczuwa żadnego dyskomfortu spowodowanego nadmiernym napięciem mięśniowym. Jest to zatem krzesło bardzo innowacyjne i łatwo można przystosować je do własnych potrzeb.

Pracujesz, powstań!

Człowiek jest stworzony do pracy w ruchu. Pozycja stojąca jest wprawdzie dość męcząca na dłuższą metę, ale może być dobrym pomysłem na rozprostowanie kości, bez przerywania pracy. W tym celu tworzone są specjalne maty do pracy, które umieszcza się na podłodze przy biurku o regulowanej wysokości. Wystarczy stać na nich przez chwilę, by poprawić krążenie i lekko się rozciągnąć.

Maty biurowe mają docelowo odciążać stawy, nogi i kręgosłup, minimalizując uczucie zmęczenia na koniec dnia. Jednym z ich polskich producentów jest firma AJ produkty, która od ponad czterdziestu lat zajmuje się produkcją mebli biurowych, wykorzystując do tego celu najnowsze rozwiązania w zakresie ergonomii. Co istotne, maty te są dostosowane do konkretnych rodzajów podłóg i wilgotności w pomieszczeniach, co zwiększa komfort pracy oraz trwałość maty.

Jak widać, producenci mebli biurowych, wykorzystujących nowe osiągnięcia ergonomiczne, oferują nam rozwiązania, które mogą w znaczny sposób poprawić komfort pracy, nawet tej siedzącej. W połączeniu z dobrą praktyką, czyli wykonywaniem w trakcie pracy prostych ćwiczeń, będą one sprzyjać naszemu zdrowiu.