Rzym czy Wenecja? Które miasto wybrać na swój pierwszy raz we Włoszech?

 

Włochy zachwycają swoimi klimatycznymi miastami, romantycznymi uliczkami i placykami, mnóstwem zabytków i doskonałą kuchnią. Rzym i Wenecja to bezsprzecznie najpopularniejsze miejsca Italii. Które z nich wybrać, kiedy planujesz po raz pierwszy wycieczkę do Włoch? Poniżej znajdziesz cenne podpowiedzi.

Pierwszy raz we Włoszech – które miasto wybrać?

Włochy to jeden z najpopularniejszych celów turystycznych w Europie i poza nią. Głównymi powodami jest mnóstwo fantastycznych zabytków i muzeów, przepiękne krajobrazy, przepyszna kuchnia znana na całym globie oraz fantastyczna pogoda przez większość roku. Niemal każde miasto Italii skrywa jakieś skarby, ciekawe muzea, architektoniczne perełki. Jednak na pierwszy raz w tym kraju warto wybrać jedno z tych, stanowiących jego wizytówki. Dwa najpopularniejsze to Rzym – stolica Włoch i muzeum pod gołym niebem oraz romantyczne miasto na wodzie – Wenecja. Nie tylko zachwycają swoim urokiem, ale w tych miastach najlepiej poznasz historię Włoch, a konkretnie Cesarstwa Rzymskiego i Republice Weneckiej.

Wycieczka do Włoch – jak zwiedzać?

Podczas pobytu we Włoszech najlepiej dać sobie pełną swobodę. Doskonałym sposobem na zwiedzanie miast jest po prostu niespieszny spacer po uliczkach, przystanki w lokalnych restauracjach i podziwianie z nich okolicy i życia mieszkańców. Jeśli zależy Ci na zwiedzaniu muzeów i zabytków od środka, w części z nich najlepiej zarezerwować wcześniej swój wizytę i kupić bilety. Dzięki temu unikniesz stania w długich kolejkach lub zawodu, że nie dostaniesz się do środka, bo nie ma już miejsc na wybrany przez Ciebie dzień. Kolejnym dobrym pomysłem na zwiedzanie Italii jest udział w wycieczkach objazdowych. Konkretne miasto najlepiej odwiedzić podczas City Break-a, czyli kilkudniowej wycieczki nastawionej na zwiedzanie jednego miasta. Zaletą takich wojaży z biurem podróży jest organizacja. Nie musisz się martwić o loty, hotel, transfery z lotniska i na nie czy sposób, w jaki będziesz przemieszczać się po mieście. Wycieczkom towarzyszy także pilot, który pomoże w razie jakichkolwiek problemów na miejscu. Minusem jest z góry określony program i często szybkie tempo zwiedzania. 

Na rozwiązanie tego problemu wpadło nie tak dawno biuro podróży ITAKA, które oferuje swoim klientom formułę ITAKA SMART. Polega ona na tym, że biuro organizuje dla Ciebie przeloty, transfery i hotel, ale to Ty decydujesz, na ile dni chcesz polecieć i jak chcesz je spędzić. To elastyczna forma wycieczek, która z pewnością będzie odpowiadać tym, którzy wolą latać z biurem z uwagi na organizację na miejscu, ale nie chcą dopasowywać się do planu ustalonego z góry.

Rzym – dlaczego warto wybrać Wieczne Miasto?

Rzym, stolica Włoch, to miasto, w którym zabytki i historia towarzyszą Ci na każdym kroku. To magnes na miłośników kultury i sztuki. Koloseum, ikona antycznych budowli, zapiera dech swoją majestatyczną architekturą. Forum Romanum, serce starożytnego Rzymu, to ruiny, które same opowiadają swoją historię, przenoszą Cię do świata rzymskich bogów i opowieści znanych z książek. Kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć, to Bazylika św. Piotra w Watykanie. Przyciąga ona setki tysięcy wiernych i turystów, zachwycając ich nie tylko swoim monumentalnym wnętrzem, ale i panoramicznym widokiem na Watykan i Rzym ze swojej kopuły. Fontanna di Trevi, pełna wdzięku i magii, zachęca do wrzucania monet, które mają zapewnić rychły powrót do Wiecznego Miasta. Pełno tu także klimatycznych uliczek, pięknych placyków. To miejsce idealne dla miłośników zwiedzania, ale także długich spacerów i delektowania się chwilą w towarzystwie pysznej pasty i wina. Planując wypad do Wiecznego Miasta, nie zapomnij sprawdzić, jakie atrakcje zobaczysz, wybierając pobyt w Rzymie z ITAKI

Dlaczego warto wybrać się do Wenecji?

Wenecja, miasto na wodzie, urzeka niepowtarzalnymi zabytkami i romantyczną atmosferą. Serce miasta stanowi Plac Świętego Marka z Bazyliką św. Marka o bogato zdobionej fasadzie i zachwycającym wnętrzu, oraz Dzwonnica św. Marka – najwyższa budowla w okolicy. Wjeżdżając na nią, możesz podziwiać panoramiczny widok na całą Wenecję i sąsiadujące z nią wysepki. Pałac Dożów również zachwyca bogactwem i przepychem wnętrz. Wenecja to doskonałe miejsce na podróż dla par, na romantyczne spacery czy przejażdżki gondolami po kanałach. Wyspa jest niewielka, dlatego warto się wybrać na dłuższy spacer bardzo wąskimi, brukowanymi uliczkami, które prowadzą nas do kameralnych, ale pięknych placyków. Nie zapomnij też wybrać się w podróż taksówką wodną na wyspy Murano i Burano. Ta pierwsza słynie z wyrobu szklanych ozdób – warto przywieźć coś ze sobą. Druga z wysp to miejsce, gdzie kobiety wytwarzają tradycyjne koronki – kolejną świetną pamiątkę. Piękne wspomnienia i walizkę pełną przepięknych weneckich wyrobów przywieziesz także, wybierając się na jedną z wycieczek do Wenecji z ITAKĄ

Zarówno Rzym, jak i Wenecja, to miasta, które zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i historią. W Rzymie antyczne ruiny i monumentalne zabytki starożytności mieszają się z duchem współczesności, tworząc fascynującą atmosferę. W Wenecji porwie Cię romantyczna atmosfera i otoczenie przepięknej architektury. Oba miejsca to niezaprzeczalne skarby Włoch, które po prostu trzeba zobaczyć.