Sposoby likwidowania blizn po trądziku – poznaj zabiegi i kosmetyki, które warto stosować

 

Blizny po trądziku występują często, zwłaszcza w przypadku odmiany grudkowo-krostkowej. Skóra niektórych osób ma też większe skłonności do tworzenia się blizn. Warto poznać sposoby likwidowania blizn po trądziku. Jakie zabiegi czy też kosmetyki mogą być skuteczne? Czy można całkowicie usunąć takie blizny?

Sposoby likwidowania blizn po trądziku – co warto wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się, co sprawdzi się na zmiany po wykwitach skórnych. Otóż stosuje się na blizny po trądziku zabiegi laseroterapii, z zastosowanie radiofrekwencji, mezoterapię, dermabrazję, czy peelingi kwasowe, które niwelują widoczność blizn. Wszystkie można wykonać w gabinecie kosmetologa. Oczywiście zanim dojdzie do zabiegu można niwelować widoczność zmian w inny sposób. Dobrze sprawdzają się żele silikonowe, których zadaniem jest uelastycznienie i nawilżenie skóry. Można je stosować na blizny, łagodnie masując miejsca, które wymagają ingerencji. Warto wiedzieć, że jest wiele kosmetyków, które mogą ograniczać widoczność blizn, takich do zastosowania w domu. Ponadto można też wypróbować domowe sposoby. Wracając do zabiegów skuteczność laseroterapii na blizny po trądziku jest tym większa, im blizna jest świeższa. Oczywiście warto zdecydować się choćby na laser frakcyjny. Najlepiej laseroterapię wykonać w miesiącach jesienno-zimowych, aby skóra nie była narażona na szkodliwe działanie wysokiej temperatury i silnego promieniowania UV. Radiofrekwencja mikroigłowa na blizny po trądziku zapewni wyraźne spłycenie, wygładzenie blizn poprzez odbudowę włókien kolagenowych.

Jakie kosmetyki sprawdzą się na blizny po trądziku?

Warto stosować peeling chemiczny na blizny po trądziku, który złuszcza martwy naskórek, a przy okazji niweluje widoczność blizn. Peelingi z kwasem salicylowym, azelainowym, glikolowym czy mlekowym świetnie spełnią swoje zadanie. Pierwszy z kwasów oczyszcza skórę z zaskórników. Z kolei kwas mlekowy może rozjaśniać ciemniejsze blizny. Warto sięgnąć także po kremy i sera z retinoidami, które zmniejszają stan zapalny. Dobrze działają również kosmetyki z niacynamidem. Bardzo ważne jest, by zarówno peelingi, jak i kremy stosować regularnie. W przypadku peelingów częstotliwość należy dostosować do zaleceń, ale zwykle taki peeling stosuje się raz na miesiąc. Z kolei po krem czy serum warto sięgać codziennie po oczyszczeniu skóry.

Czy są skuteczne domowe sposoby na świeże blizny po trądziku?

Warto wiedzieć, że blizn nie należy opalać, gdyż nie posiadają barwnika, czyli melaniny. Narażają zatem komórki skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV. Można spróbować domowych sposobów na blizny po trądziku. Wśród nich popularne jest stosowanie kwasy jabłkowego czy też soku z cytryny. Ten ostatni można rozcieńczyć z wodą i przelać do buteleczki z atomizerem. W przypadku wystąpienia swędzenia czy szczypania należy zrezygnować z tej metody. Można wtedy wybrać inny naturalny środek, który ma właściwości przeciwzapalne, a więc żel z aloesu. Należy go pozyskać z rośliny zasadzonej w domu i najlepiej wybrać dwuletnie pędy. Wystarczy je przekroić, usunąć najpierw ostre brzegi, a następnie przeciąć liść wzdłuż i wydobyć żel. Można go zmieszać np. z jogurtem naturalnym, jednak najlepiej stosować go bez żadnych dodatków. Warto pamiętać, że niezależnie od metody wyprysków nie można pozbyć się na zawsze i trzeba dbać o odpowiednią higienę skóry twarzy i ciała, w tym blizn.