Stany zapalne skóry – jak temu zaradzić?

azs

 

Stany zapalne skóry są częstym problemem, który może mieć różne przyczyny i objawy. Stan zapalny skóry to reakcja organizmu na różne czynniki, takie jak alergeny, infekcje, urazy, stres lub choroby autoimmunologiczne.

Dermatyt atopowy (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się suchą, swędzącą i łuszczącą się skórą. Objawy AZS mogą być różne w zależności od wieku, nasilenia i lokalizacji zmian. Najczęściej występują one na twarzy, szyi, zgięciach łokci i kolan, nadgarstkach i kostkach. Objawy AZS mogą się nasilać lub ustępować w zależności od czynników środowiskowych, alergenów, stresu czy infekcji.

Niektóre z objawów AZS to:

  •  sucha, szorstka i łuszcząca się skóra,
  •  zaczerwienienie i obrzęk skóry,
  • silny świąd, który może utrudniać sen i spowodować zadrapania,
  • pęcherzyki, krosty lub strupy na skórze,
  • przebarwienia lub blizny na skórze,
  • pogorszenie stanu włosów i paznokci

AZS nie jest zakaźne i nie można go wyleczyć, ale można łagodzić jego objawy i zapobiegać nawrotom. Leczenie AZS polega na stosowaniu kremów nawilżających, maści sterydowych, leków przeciwhistaminowych lub immunosupresyjnych. Ważne jest także unikanie czynników wywołujących lub pogarszających objawy, takich jak drażniące detergenty, perfumy, wełna, kurz czy sierść zwierząt. Ponadto, zaleca się stosowanie łagodnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, noszenie bawełnianej odzieży, utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza oraz dbanie o zdrową dietę i styl życia.

Kremy na atopowe zapalenie skóry

– Krem z witaminą B12 i awokado. Witamina B12 ma właściwości przeciwzapalne i regenerujące, a olej z awokado nawilża i odżywia skórę. Krem ten jest odpowiedni dla osób z bardzo suchą i wrażliwą skórą, ponieważ nie zawiera substancji zapachowych, barwników ani konserwantów.

– Krem z aloesem i rumiankiem. Aloes i rumianek mają działanie kojące i łagodzące podrażnienia skóry. Krem ten jest lekki i szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze.

– Krem z masłem shea i olejem z pestek winogron. Masło shea jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy A, E i F, które nawilżają, odżywiają i chronią skórę przed utratą wody. Olej z pestek winogron ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe, a także wzmacnia naczynia krwionośne skóry. Krem ten jest gęsty i kremowy, idealny do stosowania na noc na suchych partiach skóry.

Polecamy również kosmetyki marki Mixa stworzone specjalnie po to by pomagać osobom zmagającym się z problemem atopowego zapalenia skóry.

 

Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o nieznanej przyczynie, która polega na nadmiernym rogowaceniu i złuszczaniu naskórka. Łuszczyca objawia się czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze, które mogą być pokryte srebrzystymi łuskami.  Leczenie łuszczycy polega na stosowaniu maści nawilżających, leków miejscowych lub ogólnych hamujących rogowacenie naskórka oraz terapii światłem.

Trądzik

Trądzik to stan zapalny skóry spowodowany nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe i zatykaniem ujść mieszków włosowych przez martwe komórki naskórka i bakterie. Trądzik objawia się występowaniem zaskórników (czarnych kropek), grudek (białych kropek), krostek (ropnych wykwitów) lub torbieli (bolesnych guzków podskórnych) na twarzy, szyi, plecach lub klatce piersiowej.

Pokrzywka

Pokrzywka to stan zapalny skóry wywołany przez uwalnianie histaminy i innych substancji przez komórki tuczne w odpowiedzi na kontakt z alergenem lub innym czynnikiem drażniącym. Pokrzywka objawia się występowaniem czerwonych, swędzących i obrzękniętych plamek na skórze, które mogą zmieniać kształt i lokalizację. Pokrzywka może być ostra (trwająca mniej niż 6 tygodni) lub przewlekła (trwająca dłużej niż 6 tygodni). Przyczyny pokrzywki mogą być różne, takie jak pokarmy, leki, ukąszenia owadów, infekcje, choroby autoimmunologiczne czy czynniki fizyczne (np. zimno, ciepło, ciśnienie).

Fot. Polina Tankilevitch, pixabay.com