Wybór biustonosza ? dla zdrowia i urody

Wybór biustonoszaWydaje się, że dobranie odpowiedniego biustonosza to nic trudnego. Tymczasem okazuje się, że dziewięć na dziesięć kobiet nosi staniki w niewłaściwym rozmiarze. Jest to nie tylko niewygodne i mało estetyczne, ale może także negatywnie odbić się na zdrowiu.

W sieci można znaleźć informację, że szacunkowo nawet 95% Polek nosi niewłaściwie dobrany stanik. Wybór zbyt luźnego biustonosza sprawia, że ubrania źle się układają. Za ciasne w obwodzie bądź z za małą miseczką wywołują dyskomfort, odciskają się na skórze, mogą także prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Odpowiedni stanik pozwala za to dłużej zachować jędrność i ładny kształt piersi, sprawia, że ubrania ładnie leżą, może też ograniczyć dolegliwości kręgosłupa u kobiet z dużym biustem.

Badania w poszukiwaniu idealnego biustonosza

 Zespół lekarzy z Kliniki Chorób Piersi i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przedstawiciele Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej oraz firma Corin podjęli się przeprowadzania badań, których celem miało być opracowanie biustonosza idealnego. Za pomocą kamer termowizyjnych wykonano serie zdjęć kobiet ubranych w dobrze oraz nieprawidłowo dobrane staniki. Wyniki testu wykazały, że źle dobrany biustonosz sprawia, że naprężenia układają się nierównomiernie, a w niektórych miejscach wywoływany jest wzrost temperatury ciała. To z kolei doprowadzić może do zaburzenia układu chłonnego albo zapaleń gruczołu piersiowego.

Nie są to jednak jedyne problemy zdrowotne, którymi może skutkować noszenie za ciasnego stanika. Brakuje wiarygodnych statystyk, które ponad wszelką wątpliwość udowadniałyby związek pomiędzy noszeniem nieodpowiednio dobranego biustonosza a rakiem piersi. Wielu lekarzy widzi tu jednak zależność. Niedopasowany biustonosz często staje się także przyczyną bólu piersi bądź kręgosłupa ? zwłaszcza w przypadku kobiet o dużym biuście.

Skorzystaj z pomocy fachowca

 Jeśli marzy ci się dobrze dobrany biustonosz, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który doradzi, jak wybrać model odpowiednio podtrzymujący biust i nieuciskający na ramionach czy pod piersiami. W Polsce coraz więcej jest sklepów z bielizną, w których brafitterki bezpłatnie pomogą w dobraniu właściwego rozmiaru i kroju. Jeśli choć raz skorzystasz z usług takiej specjalistki, będziesz wiedzieć, jakie staniki samodzielnie wybierać w przyszłości.

Poznaj swoje wymiary

Jeżeli nie lubimy albo nie mamy możliwości robienia zakupów w sklepach, w których można skorzystać z usług brafitterek, warto próbować dobrać rozmiar samemu. W takim wypadku trzeba jednak bardzo uważnie sprawdzić swoje wymiary. Za pomocą taśmy krawieckiej ciasno zmierz obwód pod biustem. Wynik zawsze zaokrąglamy w dół ? musisz pamiętać, że taśma jest sztywna, a biustonosz będzie wykonany z rozciągliwych materiałów. Aby określić rozmiar miseczek, zmierz obwód piersi w najszerszym miejscu (zazwyczaj na wysokości brodawek). Należy pamiętać o tym, aby nie ściskać przy tym biustu. Później wynik sprawdź w tabeli rozmiarów, którą bez trudu znajdziesz w internecie. Można też wyszukać kalkulator rozmiarów, który sam obliczy właściwy rozmiar. Gdyby mierzenie wykazało, że wybrany stanik jest niedopasowany w obwodzie, zmieniając go, należy odpowiednio zmodyfikować też wielkość miseczki. Na przykład jeśli po przymierzeniu okazuje się, że stanik jest za ciasny pod biustem i wybierzesz model z większym obwodem, powinnaś też zmniejszyć miseczkę.

Czy warto kupować biustonosze online?

Owszem, jeśli dokładnie znamy swoje wymiary i wybieramy odpowiedni sklep. Zakupy online często zapewniają większy wybór, zajmują mniej czasu, a oferty w internecie bywają dużo atrakcyjniejsze niż te w sklepach stacjonarnych. Istnieją też witryny takie jak Promoszop, które udostępniają zniżki do internetowych sklepów z bielizną, dzięki czemu cena staje się jeszcze niższa. Na takie zakupy łatwo się skusić ? często można dostać ciekawsze modele niż w sklepach stacjonarnych, za które zapłaci się mniej. Należy jednak po pierwsze dokładnie przestudiować tabelę rozmiarów na stronie, po drugie ? poszukać opinii na temat sprzedawcy, a po trzecie upewnić się, że istnieje możliwość wymiany towaru, gdyby stanik okazał się niedopasowany. W dzisiejszych czasach większość tego typu sklepów oferuje łatwe zwroty. Dzięki temu biustonosze można zamówić do domu, przymierzyć, a jeśli nam nie odpowiadają ? bez problemu odesłać.

Nieważne, czy zakupu dokonujemy w sklepie stacjonarnym czy wirtualnym ? najważniejsze jest po prostu odpowiednie dobranie rozmiaru i kroju. W dopasowanym staniku kobieta lepiej się czuje i korzystniej wygląda.

Źródło zdjęcia: shutterstock

artykuł sponsorowany