Balsam samoopalający, nazywany też balsamem brązującym, jest sposobem na uzyskanie efektu opalonej skóry, bez konieczności narażania jej na szkodliwe promieniowanie słoneczne.
Samoopalające balsamy są alternatywą dla kąpieli słonecznych i solarium, jednak ich nieumiejętne zastosowanie może spowodować powstanie nieestetycznych smug i przebarwień.
Kąpiele słoneczne stwarzają ryzyko powstania oparzeń i przyspieszenia fotostarzenia się skóry. Efekty regularnego stosowania samoopalacza powstają już po kilku godzinach od zastosowania i utrzymują się przez minimum kilka dni. Balsam brązujący nie wpływa w żaden sposób na produkcję melaniny, a jedynie barwi naskórek, nie wnikając w znajdujące się pod nim głębsze warstwy skóry.
DHA ? składnik brązujących kremów i balsamów
Sposób działania samoopalacza polega na barwieniu naskórka przez związek chemiczny zwany DHA ? dihydroksyaceton. Wchodząc w reakcje z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka barwi ją na ciemniejszy kolor zapewniając efekt naturalnej opalenizny. W związku z tym, że warstwa rogowa naskórka złuszcza się, efekt opalenizny ma charakter tymczasowy. DHA może być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.
Samoopalacze i balsamy brązujące różnią się pod względem zawartości DHA. Samoopalacze zawierają więcej dihydroksyacetonu, dlatego efekty ich stosowania są widoczne już po 1- 2 godzinach. W skład samoopalaczy zwykle wchodzi syntetyczny DHA, który charakteryzuje się szybszym działaniem. Klasyczne balsamy brązujące przeznaczone do codziennego stosowania zapewniają efekt po kilku dniach stosowania, ze względu na mniejszą zawartość DHA. Balsamy brązujące mogą zawierać DHA naturalnego pochodzenia, zapewniający efekt, który trudno odróżnić od efektu kąpieli słonecznej.
Balsam czy samoopalacz?
Osoby, którym zależy na uzyskaniu szybkiego efektu złotej opalenizny, będą bardziej usatysfakcjonowane zastosowaniem samoopalacza. Kosmetyk może mieć formę kremu, balsamu, chusteczek, albo mgiełki. Przy wyborze kosmetyku samoopalającego warto zwrócić uwagę także na to, czy może być stosowany nie tylko na skórę ciała, ale również na bardziej wymagającą skórę twarzy.
Natomiast w przypadku balsamu samoopalającego można łatwiej kontrolować efekty opalenizny. Do wyboru są balsamy przeznaczone do jasnej i ciemnej karnacji. Balsamy brązujące mogą posiadać dodatkowe właściwości ? np. ujędrniające i regenerujące skórę, co również jest ich zaletą. Niektóre brązujące balsamy mogą być stosowane zarówno do ciała, jak i do twarzy.
Peeling i rękawiczki
Kupując balsam brązujący lub samoopalacz warto zainwestować także w dobry peeling do ciała oraz jednorazowe rękawiczki. Bez jednorazowych rękawiczek podczas stosowania preparatu wierzch dłoni i skórki przy płytkach paznokciowych nie zabarwią się na żółto ? pomarańczowy odcień. Przed zaaplikowaniem kosmetyku o właściwościach brązujących należy zastosować peeling.
Niewykonanie peelingu powoduje, że na skórze powstają ciemniejsze plamy, ponieważ w miejscach, gdzie naskórek jest suchy, preparat wchłania się nierównomiernie. Po wykonaniu peelingu należy zaaplikować na skórę krem, balsam lub masło nawilżające. Dopiero na tak przygotowaną skórę można zastosować samoopalacz.
Na kolana i łokcie należy zaaplikować mniej preparatu, ze względu na to, że skóra w tych miejscach wygląda na ciemniejszą. W przypadku samoopalacza w sprayu aplikacja jest trudniejsza ? należy spryskać go w odległości 30 cm uważając, aby nie zaaplikować go w zbyt dużej ilości, a następnie rozsmarować na całym obszarze skóry. Samoopalacz może zabrudzić ubranie, jeżeli nie zdąży się wchłonąć, co jest jedną z jego głównych wad. Do minusów stosowania samoopalacza należy także niezbyt przyjemny zapach oraz wyższe ryzyko powstania nieestetycznych smug, w następstwie nieprawidłowej aplikacji kosmetyku na skórę.