Jak pozbyć się gnid?

Jak pozbyć się gnid?

Wiele osób wpada w panikę po odkryciu, że ich dzieci lub oni sami mają gnidy we włosach. Obecnie wiemy już, że obecność jajeczek tych owadów wcale nie jest związana z brakiem higieny czy zaniedbaniami. Wszy mogą pojawić się u każdego, dlatego warto znać szybkie i skuteczne sposoby na zwalczanie gnid.

Skąd biorą się gnidy?

Wszy to niewielkie pasożyty, które karmią się naskórkiem i krwią swojego żywiciela. W dorosłej formie są łatwe do zauważenia, problem jednak zaczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych gnid. Samica jest w stanie złożyć do kilkunastu jaj dziennie, więc nawet jeśli ją samą usuniemy szybko, to mogła w tym czasie pozostawić po sobie już gnidy we włosach. Jajeczka są mikroskopijne i w początkowej fazie trudno dostrzec je gołym okiem. Kiedy zaczynają przypominać niewielki łupież, to znak, że wszawica się rozprzestrzenia – najwyższy czas sięgnąć po preparat na gnidy.

Wszami można zarazić się na wiele sposobów. Chociaż te pasożyty mają bardzo ograniczone możliwości poruszania się, bardzo łatwo przedostają się na głowę nowego żywiciela przez bliski kontakt osoby zdrowej z zarażoną. Częstą przyczyną pojawienia się gnid jest pożyczanie przedmiotów higieny osobistej, takich jak ręcznik czy grzebień, ale też korzystanie z zatłoczonych środków transportu, branie udziału w koncertach lub uprawianie sportu kontaktowego.

Zwalczanie gnid -od czego zacząć?

Przede wszystkim nie panikuj! Obecnie dostępnych jest wiele skutecznych środków na zwalczanie gnid, które pozwalają usunąć problem w zaledwie kilka chwil. Parasidose działa w ten sposób, że w tym samym momencie zamyka układ oddechowy wszy i pozbawia pokarmu gnidy poprzez rozpuszczenie spoiwa łączącego je z włosem. Oznacza to, że jednocześnie zabijane są zarówno dorosłe osobniki, jak i te rozwijające się.

Niektórzy próbują pozbyć się gnid domowymi sposobami, np. wyczesywaniem ich z włosów przy pomocy grzebienia z drobnymi zębami. Niestety w przypadku tej metody jest bardzo duże prawdopodobieństwo nawrotu wszawicy, dlatego warto postawić na sprawdzony środek z apteki.

Gnidy usunięte – co dalej?

Musisz pamiętać o tym, że jeśli jedna osoba w domu miała gnidy we włosach, to prawdopodobnie inni członkowie rodziny również są zarażeni. Zabiegi trzeba więc wykonać na wszystkich, aby raz na zawsze pozbyć się problemu. Warto wygotować też wszystkie czapki, pościele i inne tkaniny, na których kładło się głowę. Wszy zazwyczaj przebywają na przedmiotach dość krótko, jednak lepiej zabezpieczyć się przed ich powrotem na wszystkie możliwe sposoby.

A co z pupilami? Te na szczęście nie są odpowiednimi żywicielami dla ludzkich wszy. W ekstremalnych warunkach (kiedy wszawica jest niezwykle zaawansowana i to u każdego członka rodziny) te pasożyty mogą na nich bytować, ale tylko po to, by jak najszybciej znaleźć się na człowieku.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.