Prawidłowo przebiegająca ciąża jest stanem fizjologicznym, normalnym dla organizmu kobiety. W tym okresie jednak zmieniają się nie tylko upodobania, przyzwyczajenia oczekiwania kobiety, ale i funkcjonowanie organizmu. Do tego odmiennego stanu należy dostosować tryb życia tak, by był on zgodny z rytmem dyktowanym przez naturę. W tym czasie kobieta potrzebuje szczególnej akceptacji, świadomości, że jest piękna. Warto wiedzieć, jak dbać o urodę w ciąży.
Zabiegi w salonach kosmetycznych
Kobieta w ciąży może korzystać z usług salonów kosmetycznych, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Zawsze trzeba poinformować kosmetyczkę o odmiennym stanie, wtedy będzie ona stosowała odpowiednie preparaty z atestem w zabiegach dopuszczalnych w przypadku ciąży. Niewskazane są wszelkie zabiegi z użyciem okładów rozgrzewających, prądów galwanicznych, ultradźwięków, gdyż mogą one oddziaływać na płód. Należy też zapomnieć o solarium czy nadmiernej ekspozycji na słońce. Skóra kobiety jest w tym czasie szczególnie wrażliwa i ma skłonności do zaburzeń pigmentacyjnych. Nie należy też korzystać z zabiegów chemicznych, które pomagają złuszczyć naskórek. Nie do końca wiadomo, jak kwas mlekowy czy glikolowy działają na organizm. Natomiast używanie kwasu salicylowego jest absolutnie zabronione. Można też zapomnieć o zabiegach laserowych zamykających naczynka lub usuwających zbędne owłosieni. Co więc pozostaje kobietom w ciąży? Maseczki oparte na preparatach ziołowych lub delikatne zabiegi oczyszczania twarzy. Wszystkie pozostałe działania w salonach kosmetycznych lepiej pozostawić na potem.
Wizyta u fryzjera
Zmiany w organizmie dotyczą również włosów. Struktura włosów może ulec zmianie i dlatego tak istotna jest wizyta u dobrego fryzjera, która nie tylko poprawi kondycję włosów, ale pozytywnie wpłynie na samopoczucie – oczywiście pod warunkiem, że cięcie będzie perfekcyjne. Nie wszystkie jednak panie dobrze znoszą wizytę w salonie fryzjerskim, gdzie narażone są na kontakt z zapachem lakierów, farb i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Panie więc powinny bardzo starannie wybrać salon ? najlepiej by miał dobrą wentylację. A co z koloryzacją? Jeszcze nie tak dawno specjaliści nie polecali kobietom w ciąży koloryzacji włosów. Dzisiaj uważa się, że zabieg jest dopuszczalny, pod warunkiem, że farba będzie oparta na produktach naturalnych, bez amoniaku. Nadal jednak uważa się, że lepiej zrezygnować z tego zabiegu w pierwszym trymetrze ciąży.
Jakie kosmetyki?
Ten szczególny czas w życiu kobiety wymaga również odpowiednich kosmetyków. Może się okazać, że dotychczas używane źle oddziałują na skórę, a niektóre mogą być niebezpieczne dla płodu. Najlepiej ograniczyć kosmetyki do typowo pielęgnacyjnych, a także używać tych hipoalergicznych lub z przebadanymi ekstraktami roślinnymi. W aptekach są też dostępne specjalne kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Polecane są też kosmetyki z zawartością gliceryny, kwasu hialuronowego i pantenolu – łagodzą podrażnienia, nawilżają i regenerują naskórek, odbudowują warstwę lipidową. Zawsze warto dokładnie sprawdzić ulotkę informacyjną dołączoną do kosmetyków, a także – przy ich zmianie, obserwować reakcję organizmu. Równie ważny jak skład kosmetyków jest dawkowanie. Kremy, maski, odżywki delikatnie nanosimy na skórę, Niczego nie wcieramy, nie wklepujemy!
Czego unikać?
Niektóre składniki kosmetyków są uznawane przez lekarzy jako szkodliwe. Dotyczy to głównie ftalanów, czyli estrów i soli kwasu ftalowego, które są używane m.in. przy produkcji dezodorantów, lakierów, perfum, pianek do włosów. Ftalany mają negatywny wpływ na rozwój płodu i późniejsze funkcjonowanie dzieci. Badania wskazują, że mogą prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego dzieci, obniżenia IQ, a także rozstroju gospodarki hormonalnej.
Kobieta w ciąży powinna używać kosmetyków bezpiecznych dla siebie i dla płodu. Należy bardzo starannie dobierać kosmetyki pielęgnacyjne i upiększające. Warto wybierać linie przeznaczone dla przyszłych mam. W razie wątpliwości lepiej poprosić o konsultację lekarza.