Cellulit ? w czym tkwi problem?

Cellulit

Z tym problemem styka się bardzo wiele kobiet. Nadmiar kilogramów i wiotka skóra na piersiach, pośladkach, udach, brzuchu, słynna ?pomarańczowa skórka?? Tak już wiem! To cellulit. Jak sprawdzić, że rzeczywiście mamy do czynienia z tym defektem urody? Spróbujmy palcem wskazującym i kciukiem objąć fragment skóry na udzie. Jeśli zauważymy, że skóra swoim wyglądem przypomina skórkę pomarańczy, to jeszcze nie mamy się czym martwić. To normalna struktura tkanki łącznej. O cellulicie mówimy dopiero wtedy, kiedy skóra tak wygląda bez ściskania. Cellulit powstaje w momencie, kiedy tkanka tłuszczowa jest rozmieszczona nierównomiernie i tworzy grudki. Między nimi występują przestrzenie wypełnione produktami przemiany materii i wodą. Zgromadzony tłuszcz trudno jest usunąć. Organizm stara się go odłożyć, zmagazynować. Nie oznacz to oczywiście, że nie ma szans na walkę z cellulitem i wszystkie nasze próby skazane są na niepowodzenie. Najlepiej oczywiście zapobiegać niż zwalczać, ale jeśli cellulit mimo naszych wysiłków powstanie można zastosować różne metody.

Kosmetyka

Specjaliści polecają wiele kremów i olejków, które zostały stworzone, by wspomóc codzienną walkę. Ich zadaniem jest poprawa ukrwienia skóry i oczyszczenie organizmu ze zgromadzonych złogów. Działanie preparatów jest skuteczne tylko wtedy, kiedy łączy się z odpowiednią dietą i treningiem mięśniowym.

Masaże

Skuteczny masaż powinien być wykonywany codziennie. Za szczególnie skuteczny masaż manualny uważane jest ugniatanie i szczypanie. Zabiegi można też wykonywać za pomocą rękawicy z naturalnego włosia lub szczotki o niezbyt twardych wypustkach. Masaż zawsze wykonujemy w kierunku serca. Elektem jest nie tylko wygładzenie skóry i lepsze jej ukrwienia, ale i zapobieganie tworzeniu się zatorów limfy.

Właściwa dieta

Osoby, które mają kłopoty z cellulitem zazwyczaj powinny schudnąć. Właściwie dobrana dieta pozwala usunąć z organizmu nadmiar wody i wzmocnić tkankę łączną. Niejako, przy okazji, także chudniemy. Nie należy dobierać diety eliminującej. Ograniczenie jedzenia może sprawdzić się jedynie w pierwszej fazie, wcześniej czy później i tak wrócimy do wagi wcześniejszej. Niebezpieczeństwo takiej diety polega na tym, że nie uczymy się właściwych nawyków żywieniowych, a dodatkowo podwyższamy setpoint, to znaczy chudniemy w momencie stosowania diety restrykcyjnej, a kiedy tylko wracamy do odżywiana normalnego nasz organizm każdą nadwyżkę przekształca w rezerwę tłuszczową. W diecie, która pomaga zwalczać cellulit najistotniejsze jest spożywanie konkretnych produktów takich jak: ziemniaki proso, kapusta kiszona brokuły, jęczmień, szpinak, awokado, banany. Są one nazywane produktami witalizującymi, czyli dostarczającymi energii i oczyszczającymi organizm.

Ćwiczenia mięśni

Zwiotczenie skóry zazwyczaj jest efektem zwiotczenia mięśni. Na początku trzeba podkreślić, że nawet najbardziej intensywne ćwiczenia nie przyniosą efektu, jeśli będą wykonywane sporadycznie. Odpowiednio dobrane i systematycznie przeprowadzane ćwiczenia pomagają tkankę tłuszczową zamienić w elastyczne mięśnie. Tkanka mięśniowa jest wzmacniana od środka, staje się bardziej sprężysta i wpływa pośrednio na jakość tkanki łącznej i wygładzenie powierzchni skóry.

Zabiegi kosmetyczne

Gabinety kosmetyczne oferują wiele nowatorskich metod, które pomogą zwalczyć cellulit. Trzeba sobie jednak powiedzieć, że nie zastąpią one codziennych ćwiczeń, właściwej diety i dobrych preparatów kosmetycznych. Mają one funkcje wspierające. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest terapia laserowa. Wiązka światła jest kierowana na miejsca zaatakowane przez cellulit, pobudzając w ten sposób wytwarzanie kolagenu (tkanka jest mocniejsza i bardziej sprężysta) oraz likwidują zatory tkankowe. W przypadku rozwiniętego cellulitu mamy do czynienia z zatrzymywaniem w tkankach limfy. Zazwyczaj układ limfatyczny prawidłowo pracuje dzięki prawidłowym ruchom mięśni. Kiedy tego zabraknie, tworzą się zatory. Takie zatory trzeba zlikwidować i tu w sukurs idzie nam zabieg zwany drenażem limfatycznym. Zadaniem drenażu jest pobudzenie prawidłowego obiegu limfy. Takiemu zabiegowi można się poddać jedynie w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych.

Krytyczne spojrzenie w lustro może nas zdyscyplinować i zachęcić do działania. Nawet jeśli nie zlikwidujemy całkowicie cellulitu, na pewno, dzięki gimnastyce, diecie i poprawnej pielęgnacji poprawimy swój wygląd i samopoczucie. A to jest przecież najważniejsze.