Jak chronić się przed zakrzepicą?

zakrzepicaZakrzepica to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Choć mówi się o niej coraz więcej, sporo osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele problemów wiąże się z tą chorobą. Co każda z nas powinna wiedzieć na temat tej przypadłości? Jakie kroki warto podjąć, by w porę zminimalizować ryzyko pojawienia się takiego problemu?
Na czym polega ta choroba?

Zakrzepica żył głębokich to niebezpieczna choroba, która ma ścisły związek z zaburzeniami przepływu krwi w żyłach. Zaburzenia te mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń śródbłonka oraz do rozwoju stanów zapalnych, a w konsekwencji do powstawania groźnych dla życia zakrzepów. Dlaczego są one tak niebezpieczne? Bo blokują one żyły i sprawiają, że przepływ krwi zostaje poważnie utrudniony. Sutkiem powstawania zakrzepów mogą być m.in. zatory, które dla chorych stanowią śmiertelne zagrożenie.

Komu zakrzepica żył głębokich zagraża w szczególności?

Lista czynników, które sprzyjają rozwojowi tej choroby, jest długa. Jednym z ważniejszych, z punktu widzenia kobiet, jest poród. Wiadomo również, że zabiegi chirurgiczne oraz długie leczenie, wiążące się z koniecznością pozostawania w łóżku przez dłuższy czas, znacznie zwiększają ryzyko pojawienia się zakrzepów. Zakrzepicy sprzyjają też inne choroby zakaźne oraz wiążące się z nimi komplikacje. Szczególną ostrożność powinny też zachować te osoby, które już mają problemy związane z krzepliwością krwi lub z jej nadmiernym zagęszczeniem. W ich przypadku kontrolowanie stanu swego zdrowia jest sprawą życia i śmierci. Na jakie objawy należy zwracać szczególną uwagę?

Jak objawia się zakrzepica?

By móc skutecznie walczyć z zakrzepicą, należy w porę dostrzec niepokojące objawy. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? W chwili, gdy pojawiają się takie dolegliwości, jak podwyższona temperatura, podejrzane przebarwienia skóry oraz obrzęki kończyn. Tym problemom towarzyszy również ból oraz uciążliwe stwardnienie, które pojawia się w rejonie chorej żyły. Jak postępować w chwili, gdy pojawią się takie problemy? Niezbędna staje się konsultacja z lekarzem, który najczęściej zaleca odciążenie chorej kończyny oraz podaje odpowiednie w danym przypadku leki przeciwzakrzepowe.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy?

Ponieważ zakrzepica jest chorobą bardzo groźną, każda z nas powinna w porę podjąć te kroki, które pozwolą zminimalizować ryzyko zachorowania. Co można zrobić? Podstawa to zdrowa dieta, w której tłuszcze pojawiają się jako niezbędny dodatek. Ważna jest też aktywność fizyczna oraz troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Osoby, które muszą spędzać sporo czasu w pozycji siedzącej, muszą dodatkowo pamiętać o przerwach na rozprostowanie nóg. Dlaczego? Bo im dłużej przebywamy w tej samej pozycji, tym większe ryzyko pojawienia się zakrzepów.

Zakrzepica żył głębokich to poważna i dość często atakująca choroba, której żaden człowiek nie może ignorować. Pamiętajmy, że my ? kobiety, jesteśmy na ten problem narażone w znacznie większym stopniu niż mężczyźni, a przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki staje się w naszym przypadku kwestią wyjątkowo ważną.

zdj. shutterstock