Co szkodzi naszym włosom?

Co szkodzi naszym włosomWłosy, nawet te najmocniejsze i najzdrowsze, każdego dnia narażone są na zniszczenie z powodu rozmaitych czynników zewnętrznych. Na pewne z nich nie możemy mieć wpływu, ale chcąc nie chcąc i mniej czy bardziej nieświadomie sami swoim włosom szkodzimy! Co zatem naszym włosom szkodzi i co należy zmienić, aby włosy pozostały w dobrej kondycji?

Co szkodzi naszym włosom – kwestie związane z czesaniem włosów

Włosy należy rozczesywać przed myciem, aby później nadmiernie nie plątały się. Wiele osób o tym zapomina, a następnie walczy z kołtunami. Ciągnięcie i szarpanie za włosy z całą pewnością im nie służy. Warto pamiętać o tym, że gdy włosy są mokre, są szczególnie podatne na uszkodzenia. Wiele osób nie przeczesuje włosów w ciągu dnia, bo uważa, że „częste czesanie szkodzi włosom, powoduje ich łamliwość”.

Jest to prawda tylko po części – tak będzie się działo, jeśli włosy będziemy czesać zbyt intensywnie i do tego dobierzemy złą szczotkę. Jeśli jednak zabieg ten będziemy wykonywać spokojnie i delikatnie szczotką czy też grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami, włosy będą się miały dobrze, a dodatkowo dzięki czesaniu pozbędziemy się choć części zanieczyszczeń.

Źle dobrane kosmetyki

Co szkodzi naszym włosom? Szampony, odżywki, maski, balsamy, olejki – wszystkie te preparaty mają za zadanie chronić włosy, wzmacniać je, regenerować w razie potrzeby, nadawać piękny blask, po prostu sprawiać, że będą zdrowe i mocne. Niestety nie będą takie, jeśli kosmetyki dobierzemy nieodpowiednio do rodzaju włosów. Zamiast pomóc, jeszcze bardziej zaszkodzimy. Dlatego też tak bardzo ważny jest odpowiedni dobór preparatów. Jeśli nie wiemy, co jest najlepsze dla naszych włosów, wystarczy, że poprosimy o radę zaufanego fryzjera.

Co szkodzi naszym włosom? – Suszarki, prostownice, lakiery?

Oczywiste jest to, że wszelkie urządzenia takie jak suszarka, lokówka, prostownica nie służą włosom, gdyż są one niszczone przez wysoką temperaturę. Stają się przesuszone, łamliwe, matowe, po prostu słabe i zniszczone. Środki do stylizacji także obciążają włosy i wpływają na ich kondycję. Im mniej tego wszystkiego, tym lepiej. Naturalnie, nie musimy od razu rezygnować ze wszystkiego, jeśli chcemy mieć piękną fryzurę, ale stosując wyżej wymienione urządzenia, zawsze przed zabiegiem powinniśmy sięgnąć po środki termoochronne. Jeśli używamy wiele kosmetyków do stylizacji, koniecznie musimy wieczorem myć włosy, aby je usunąć.

Tekst: Ewelina Piskorek

Fot. RyanMcGuire, pixabay